DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uşak'ta: (1)

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uşak'ta: (1)

7 Yıl Önce
2015-05-27 17:08:57
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Menderes ve iki arkadaşını darağacına gönderenler, bunu tek bir gaye için yaptılar; Menderes'in akıbetinin, bundan sonra gelecek siyasetçilere örnek olmasını istiyorlardı. Adnan Menderes, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu, suçlu oldukları için değil, ibretialem olsun diye asıldılar. Bir daha hiçbir siyasetçi vesayet odakları ile mücadeleye giremesin, milletle devleti barıştırmanın gayreti içerisinde olmasın diye bunu yaptılar" dedi.

Erdoğan, Uşak Kent Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde, vatandaşlara hitap etti.

Uşak'ın "Gönül erlerinin, sevda neferlerinin" şehri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Efeler şehri, aşıklar şehri, yiğitliğin, mertliğin, kadirşinaslığın, zaferin şehri Uşak'ı gönülden selamlıyorum" diye konuştu.

Uşak'ın her zaman olduğu gibi kendilerini yine coşkuyla karşıladığını, kentten her zaman büyük destek aldığını, kentin bugün yine başka bir coşkuyu taşıdığını ifade eden Erdoğan, şöyle dedi:

"Sizin bu duruşunuz bize cesaret veriyor, umut veriyor. 2007'de 367 krizi çıkartıldığında, Gezi olaylarında, 17-25 Aralık darbe girişiminde sizin dualarınız bizim azığımız oldu. Uşak basireti ile feraseti ile her defasında ihanet şebekelerine büyük ders verdi."

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkezde yüzde 53'lük, il genelinde ise yüzde 51'lik oranla kentin yine yanlarında durduğunu vurgulayan Erdoğan, Uşaklılara şöyle seslendi:

"Allah sizlerden razı olsun. Rabbim muhabbetimizi, yol arkadaşlığımızı daim eylesin. Sizler bize sahip çıktınız, biz de size yılmadan, yorulmadan hizmet etmenin gayreti içinde olduk. Bugüne kadar Uşak'a ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz kardeşlerim? Tam 4,1 katrilyon. Fakat, Uşak için ne yapsak az. Uşaklı vatandaşlarım hizmetlerin, yatırımların en iyisine layık. İşte bugün de eğitimden sağlığa, ulaştırmadan çevreye, tarımdan konuta kadar 37 ayrı hizmet ve eseri sizlere buluşturuyor, resmi olarak hizmete alıyoruz. Eğitimde Uşak merkez ve ilçelerinde anaokulları, öğrenci pansiyonları, anadolu imam hatip lisesi, temel eğitim okulları, ilkokullar, spor salonları bitirildi. 22,5 trilyon yatırım bedeli olan 11 ayrı eseri bugün hizmete alıyoruz. Üniversitemiz, merkez kütüphanesini, idari binalarını, teknik bilimler dersliği ve İslami ilimler fakültesi hizmet binası bitti. Nasıl güzel değil mi? Daha güzeli olacak, daha çok şeyler olacak. İnşallah kent parkı olacak, kentsel değişim, dönüşüm olacak ve Uşak bir başka olacak."

TOKİ'nin merkez tabakhanede 28,5 trilyonluk yatırımı bulunduğunu, bu bölgenin büyük bir değişim ve dönüşüme tabi olduğunu açıklayan Erdoğan, TOKİ'nin ayrıca 216 konutu, Eşme'de 188 konutu ve sosyal tesisleri tamamladığını, hak sahiplerine teslim ettiğini bildirdi.

"Rabiamızı hiç unutmayacağız, Rabiamızla beraber yürüyeceğiz" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rabia işareti yaparak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Adalet Bakanlığımız, hem mimari, hem de estetik olarak Uşak'a layık modern bir adalet sarayı yaptırdı. Çevre Şehircilik Bakanlığımız Karahallı Atık Su Arıtma Tesisi ile Uşak içme suyu şebekesini tamamladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız Eşme Dereköy Göleti Sulaması ile Eşme Güllübağ Göleti Sulamasını bitirdi. Her iki bakanıma da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sağlık Bakanlığımız 70 trilyon yatırım bedeliyle 400 yataklı devlet hastanesini tamamlamıştı. Bugün tüm bu eserleri hizmete alıyoruz. Ulaştırma Bakanlığımız 32 kilometrelik Uşak-Ulubey yolunu tamamladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, 6 farklı alanda tam 14 trilyon liralık hibe ve destek sağladı. Sabah onlarla beraberdik, güzel bir atlarla rehabilitasyon merkezinin açılışını yaptık. İl Özel İdaremiz Karahallı Spor Salonu'nu, köy yollarını asfaltlanmasını, Uşak Konağı ve Tekeş Konağı restorasyonu ile içme sularını geliştirme projelerini tamamladı. Karahallı Belediyemizin yaptığı yol ve kaldırım düzenlemesi ile Selçikler Belediyemizin inşa ettiği spor salonunu da bugün resmen hizmete alıyoruz."

Hizmetlerin toplam yatırım bedelinin 252 trilyon lira olduğunu hatırlatan Erdoğan, eserlerin bütün Uşak'a hayırlı olması temennisinde bulunarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

-Menderes'i andı-

"Bundan tam 55 yıl önce demokrasi tarihimiz adına, millet adına, gerçekten utanç verici bir hadise yaşandı" sözlerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünün 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümü olduğunu anımsattı.

27 Mayıs 1960 darbesinin kara bir gün olarak tarihe yazıldığına vurgu yapan Erdoğan, "14 Mayıs 1950 tarihi nasıl milletimiz için bir demokrasi bayramı ise 27 Mayıs 1960'da bir matem günüdür. 14 Mayıs bu milletin tek parti zulmünden kurtuluş günüyse, 27 Mayıs'ta bu zihniyetin tekrar millete rağmen, iktidarı gasbetme günüdür" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ege'nin yiğit evladı merhum Adnan Menderes, 'yeter söz milletindir' diyerek, iktidarı devraldıktan sonra Türkiye'ye çok hizmetler verdi. Anadolu ve Trakya, ilk defa onun döneminde özlemini çektiği yatırımlarla tanıştı. Türkçe ezan garabetine onun döneminde son verildi. İmam hatip okullarının Kur'an-ı Kerim eğitiminin önü, onun döneminde açıldı. Bu milleti özünden koparmaya, tarihine, kültürüne, medeniyetine, yabancılaştırmaya dönük uygulamalara bu dönemde son verilmeye başlandı. Peki sonra ne oldu? Milletin desteği ile iktidara gelen Adnan Menderes'i darbe ile indirdiler. Yetmedi, bir de daracağına gönderdiler. Kendisini bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyoruz.. Şimdi burada bir şeyi açık söyleyeceğim; CHP, 1950 seçimlerinin sonucunu yıllarca hazmedemedi."

- "Mahkeme heyeti Menderes'i, İnönü'yü öldürmek istemekle itham etti"

Yassıada mahkemelerinin tutanaklarından bahseden Erdoğan, tutanaklarda Adnan Menderes'e yönelik suçlamaların çoğunun merkezinde İsmet İnönü'nün bulunduğunu öne sürdü.

Tutanaklarda, mahkeme heyetinin sürekli Menderes'i, İnönü'yü öldürmek istemekle itham ettiğinin görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu suçlamalara karşı bütün nezaketiyle, 'Efendim doğrusunu izah edeyim' diye ayağa kalkan Menderes'in sözleri, hakim tarafından sık sık 'gerek yok' denilerek kesiliyordu. Menderes ve iki arkadaşını darağacına gönderenler, bunu tek bir gaye için yaptılar; Menderes'in akıbetinin, bundan sonra gelecek siyasetçilere örnek olmasını istiyorlardı. Adnan Menderes, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu, suçlu oldukları için değil, ibretialem olsun diye asıldılar. Bir daha hiçbir siyasetçi vesayet odakları ile mücadeleye giremesin, milletle devleti barıştırmanın gayreti içerisinde olmasın diye bunu yaptılar. Düşünebiliyor musunuz, 27 Mayıs günü bu ülkede, milletle alay edilircesine, 20 yıl boyunca, 'hürriyet ve anayasa bayramı' olarak kutlandı. Menderes'in akıbeti tıpkı Demokles'in kılıcı gibi siyasetçilerin tepesinde sallandı."

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş