DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlarla iftar sofrasında bir araya g

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlarla iftar sofrasında bir araya geldi

24.06.2015 23:34:40
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Seçim sonuçlarına bakıp Türkiye sıkıntıya düştü diye adeta sevinç çığlıkları atanları hep birlikte takip ediyoruz. Kendi çıkarlarını ülkenin çıkarlarının önüne koyanların yüzlerindeki memnuniyet ifadesinin gayet iyi farkındayız. İnşallah ya en kısa sürede yeni hükümeti kurarak ya da seçimleri yenileyerek bu heves sahiplerini bir kez daha hüsrana hep birlikte uğratacağız" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki iftarda muhtarlarla bir araya gelen Erdoğan, isim vermeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili "altın klozet" iddialarını hatırlattı. Erdoğan, "Düşünün bunu ana muhalefetin başındaki zat söylüyor. Sonra da 'ben onu kastetmedim' diyor. Neyi kastettin? Kocaeli Valiliğini kastetmiş. Kocaeli Valisi de şu anda Hatay Valisi çıktı açıklamayı yaptı. Bilirkişiler geldi, bilirkişiler inceleme yaptıktan sonra dediler ki 'Bunun altın klozetle yakından uzaktan alakası yok' ama ana muhalefetin başındaki zat zaten Kocaeli'ni zikretmedi, bizzat Sarayı kendi ağzından ifadeleriyle dinledik" diye konuştu.

- "Burada mesele Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin millete mal olmasıdır"

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile ilgili yalan ve iftiraların boyutunun artık şahsını aştığını dile getiren Erdoğan, "Şu anda Tayyip Erdoğan cumhurun başkanı olarak buradadır, devleti temsilen buradadır. Bu iftiralar doğrudan Cumhurbaşkanlığı makamına, dolayısıyla devletin hükmi şahsiyetine zarar verir hale gelmiştir. Aslında burada mesele ne masa ne sandalye ne çatal-bıçak ne yemek meselesidir. Burada mesele Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin millete mal olmasıdır. Bunların rahatsızlığı her zaman olduğu gibi milletin kendisindendir" dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlarla yedinci defa bir araya geldiklerini anımsatarak, birilerinin Cumhurbaşkanının milletle bütünleşmesinden rahatsızlık duyduğunu söyledi. Erdoğan, "Burada yaklaşık 7 aydır şehit yakınları ve gazilerimizle işçilerimizle öğrencilerimizle esnafımızla ihracatçılarımızla velhasıl toplumun her kesiminden insanımızla bir araya geliyor hasbihal ediyoruz. Asıl rahatsızlıkları işten bundan dolayı. Yani Cumhurbaşkanı halkıyla nasıl bütünleşir, onları bu rahatsız ediyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şayet biz burada milletimizle bir araya gelip kucaklaşmak yerine sadece belli kesimleri ağırlayıp, hani bunların beyaz Türkleri var ya onları ağırlayıp çünkü onlar size, bize zenci Türkler diyorlar, ben de öyle bir zenci Türk olmaktan şeref duyuyorum. O zaman böyle bir saldırıya maruz kalmazdık. Dertleri şimdi ortaya çıktı. Tüm hayatları millete hizmet verenleri engellemekle yapılan işlere takoz koymakla geçenler bizim muhtarlarımızla milletimizle kucaklaşmamızı hazmedemiyorlar."

Tarafsız bir Cumhurbaşkanı olmayacağının altını çizen Erdoğan, "Türkiye'nin doğrudan milletin oyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olarak ilk günlerden bu yana hep aynı şeyleri söyledim, söylemeye de devam edeceğim. Ben tarafsız değilim. Ben tarafı milletten yana olan bir Cumhurbaşkanıyım. Benim muhatabım doğrudan milletin ta kendisidir. İşte burada olduğu gibi muhtarlarımızdır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı makamının milletin en üst düzeydeki temsil makamı olduğuna vurgu yapan Erdoğan, "Cumhurbaşkanını tanımayan milleti tanımamış olur, cumhurbaşkanının meşruiyetine saldıran milletin iradesine saldırmış olur, cumhurbaşkanına saygısızlık yapan milletine saygısızlık yapmış olur. Meşruiyetini anayasadan, milletin desteğinden alan Cumhurbaşkanlığı makamının itibarını korumak sadece benim değil, tüm siyasi partilerin, tüm kurumların ortak sorumluluğudur. Bu konuda önümüzdeki dönemde çok daha hassasiyet gösterileceğine inanıyorum" diye konuştu.

Türkiye'nin son 15 ay içerisinde yerel seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim olmak üzere üç önemli süreçten geçtiğini anımsatan Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tabloyu herkes gibi saygıyla karşıladıklarını söyledi. Milletin iradesinin asıl olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Milletimiz hiçbir partinin tek başına iktidar olamayacağı bir tabloyu takdir etmiştir. Seçim sandıkları kapandığı andan itibaren milletimizin görevi bitmiş artık sorumluluk Meclis'te temsil edilen siyasi partilerimize geçmiştir. Mevcut meclis yapısı içinde en kısa sürede bir koalisyon hükümetinin çıkmasını temenni ediyorum. Bu konuda tüm siyasi partilerimize, onların genel başkanlarına büyük görev düşüyor. Türkiye'nin geçmişini tartışan değil, geleceğini aydınlatan bir koalisyon hükümetine ihtiyacı var. 1990'lı yıllarda şahit olduğumuz koalisyon tecrübelerinin ülkemize yaşattığı sıkıntıları tekrarlatmaya kimsenin hakkı yok."

- "Siyasi partilerimiz üzerilerine düşeni yapmazlarsa karar merci milletimizdir"

Cumhurbaşkanı olarak bu konuda da milletin arzusu doğrultusunda hareket etmeye, ön açıcı, teşvik edici olmaya gayret ettiğini ifade eden Erdoğan, "İçeride ve dışarıda yaşamakta olduğumuz kritik dönem hükümet meselesinin bir an önce çözülmesini zorunlu kılıyor. Siyasi partilerimiz bu konuda üzerlerine düşeni yapmazlarsa çözüm merci yine milletimizdir. Bugüne kadar hep sözün de kararın da millete ait olduğunu ifade ettim, bugün de aynı şeyi söylüyorum" ifadelerini kullandı.

"Her partinin elbete kendi siyasi stratejisini, önceliklerini, hassasiyetlerini ortaya koyması geçerlidir" diyen Erdoğan, "Ama hiçbir öncelik ülkenin ve milletin bekasının önüne geçemez, geçmemelidir. Tüm partilerimizi bu anlayışla hareket etmeye ve sorumluluk üstlenmeye davet ediyorum" dedi.

- "Sevinç çığlıkları atanları hep birlikte takip ediyoruz"

Türkiye'yi terör örgütleriyle aynı çizgide gösterme çabasından, seçimlerde yaşananlara kadar her konuda çok fazla bilgi kirliliği oluşturulduğuna dikkati çeken Erdoğan, seçim öncesi ve sonrası tabloya ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

"Seçim öncesinde seçimlerde hile yapılacağına, sandıkların çalınacağına, oyların değiştirileceğine, elektriklerin kesileceğine, bilgisayarlara sızılacağına kadar pek çok iddia ortaya atıldı. Elektrikler kesildi mi? Sandıklar çalındı mı? Bilgisayarlarla oynandı mı? Seçimler bitti bakıyoruz bu iddiaların hiçbiri ne konuşuluyor ne tartışılıyor ne dile getiriliyor ama bazı şeyler oldu, oldu. Yüzlerce köyden bakıyorsunuz bir siyasi partiye oy çıkıyor başka hiçbir siyasi partiye oy çıkmıyor. Bunlar nasıl oldu? Bunlar soru işareti değil mi? Bunlar da soru işaretleri. Amaç seçimler eğer birilerinin istemediği şekilde sonuçlanırsa sonradan çıkaracakları gürültünün altyapısını önceden hazırlamaktı. Aynı şekilde uluslararası basında Türkiye ile ilgili, seçimlerle ilgili, şahsımla ilgili pek çok yalan yanlış analiz yayınlanmıştı. Bakıyoruz onlar da sanki hiç böyle şeyler söylememiş gibi başka havalarda yollarına devam ediyorlar."

"Hans, Corç ya bunlar bizim iyiliğimizi düşünür mü? Düşünmediler, düşünmüyorlar, bilesiniz ki yine düşünmeyecekler" diyen Erdoğan, "Bunlar Türkiye'yi nasıl böleriz, Türkiye'yi nasıl parçalarız, Türkiye'yi nasıl kendi içinde birbirine düşürürüz hep bunun gayreti içerisindeler. Seçim sonuçlarına bakıp Türkiye sıkıntıya düştü diye adeta sevinç çığlıkları atanları hep birlikte takip ediyoruz. Kendi çıkarlarını ülkenin çıkarlarının önüne koyanların yüzlerindeki memnuniyet ifadesinin gayet iyi farkındayız. İnşallah ya en kısa sürede yeni hükümeti kurarak ya da seçimleri yenileyerek bu heves sahiplerini bir kez daha hüsrana hep birlikte uğratacağız" diye konuştu.

-"Bize uzatılan hiçbir el karşılıksız kalmayacaktır"

Türkiye'nin 2023 hedeflerine doğru olan yürüyüşünden kesinlikle vazgeçmeyeceğine işaret eden Erdoğan, Türkiye'nin büyük projelerini adım adım hayata geçirmeyi sürdüreceğini, bilimde, teknolojide, savunma sanayinde, araştırma geliştirme faaliyetlerinde asla geriye dönüşün söz konusu olmayacağını dile getirdi.

Türkiye'nin mağdurların, mazlumların, ihtiyaç sahiplerinin umudu olmaya devam edeceğinin altını çizen Erdoğan, "İşte şu binamızla alakalı, şu külliyemizle ilgili bakıyorsunuz, koskoca olduğunu gördüğümüz, siyasetçiler hala utanmadan, sıkılmadan Danıştay raporlarına rağmen 'burası kaçak binadır' deyip duruyorlar. Bize uzatılan hiçbir el karşılıksız kalmayacaktır, bunu biliniz. Tarihimizin ve medeniyetimizin üzerimize yüklediği hiçbir sorumluluktan kaçmayacağız. Bu mücadelemizde karşımıza çıkan hiçbir engel bizi yolumuzdan çevirmeye, durdurmaya yetmeyecektir. Akdeniz'deki sahillerimizin iki ucunda yaşananları bize yaşatamayacaklar, bunu biliniz. Etnik ve mezhep bölücülüğüne de ekonomik boyunduruğuna da razı olmayacağız" diye konuştu.

Erdoğan, bu coğrafyadaki bin yıllık varlığı, üzerine bin yıl daha ekleyerek devam ettirme kararlığında olduklarını kaydetti.

Bunların aynı zamanda milletin de hissiyatı olduğunu ifade eden Erdoğan, "İnşallah önümüzdeki dönem millet olarak birliğimizi ortak hedefler doğrultusunda yeniden güçlendirdiğimiz bir dönem olacak. Bizler, inançlı insanlar olarak asla ümitsizliğe düşme yanlışına kapılamayız. Çünkü bizim inancımıza göre ümitsizlik küfür alametidir. Ben yarınlarımızdan ümitliyim, tüm milletimin de ümitli olmasını istiyorum" dedi.

Toplantının başında, İçişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından gerçekleştirilen sunumda, muhtar bilgi sisteminin tanıtıldığını anımsatan Erdoğan, muhtarların internetten veya masalara bırakılan formları doldurarak, diğer kurumlarla ilgili talep, beklenti ve şikayetlerini bakanlığa bildirebileceklerini, bakanlığın da bu talepleri onlar adına ilgili kurumlar nezdinde takip edeceğini kaydetti.

Erdoğan, muhtarlardan, mahallerindeki her bir vatandaşla yakın irtibatta olmasını, herkesin huzur ve kardeşlik içinde yaşamasını sağlamalarını, yeni doğmuş bebeğin sevincinde de düğünün coşkusunda da vefat edenin taziyesinde de bulunmalarını istedi.

Çalışmalarında zorlanan muhtarın bilgi sistemini kullanmalarını, oradan netice alamazlarsa valiliğe, bakanlığa, Başbakanlığa ve Cumhurbaşkanlığına ulaşmalarını öneren Erdoğan, seçimle iş başına gelenler için en büyük mükafatın, "Allah razı olsun" sözü olduğunu söyledi. Bu sözün hiçbir maddi karşılıkla kıyaslanamayacağını vurgulayan Erdoğan, bu hazzı kalbinde taşımayanların kendilerini sorgulaması gerektiğini belirtti.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ramazan akpınar

Bu zihniyetin devlet idaresine geldiğinde, kendisine oy vermeyen insanlara keseceği cezanın boyutunu hayal edebilen var mı? Sözüm ona 'CHP'nin ılımlı siyasetçisi'.Sayın Muharrem İNCE siz zabıta amiri misiniz? :)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş