DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mersin'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mersin'de

03.06.2015 20:22:53
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Seçim günü yaklaştıkça birilerini telaş sardı. Sandıktan çıkma umudunu kaybedenler sandığa leke sürmek için şimdiden çalışmaya başladılar. Neymiş sandıkta hile yapılacakmış, tabii onların aklına sandık deyince 1946 seçimlerinin sandığı geliyor. Hani şu açık oy, gizli tasnif usulüyle milletin önüne konan sandık var ya akıllarında o sandık var. Yani oyunuzu açık kullanıyorsunuz, sayımı gizli yapıyorsunuz. Niçin biliyor musunuz? CHP ancak o şekilde sandıktan çıkabiliyordu da onun için" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhurbaşkanı halkla buluşuyor" programı kapsamında Mersinlilere hitap etti.

Erdoğan konuşmasına, "Deveyi düzde gördüm, sürmeyi gözde gördüm çok şükürler Allah'a seni bu gözle gördüm. Ben de Allah'a şükrediyorum bugün sizi bir kez daha gördüm bir kez daha kucaklaştım" diye başladı.

Mersin'in herhangi bir şehir olmadığını söyleyen Erdoğan, "Sırtını Toroslar'a veren, yüzünü Akdeniz'e veren Mersin Türkiye'nin özetidir. Yörük'ü ile Arap'ı ile Kürt'üyle Çerkez'iyle Roman'ıyla her etnik gruptan her mezhepten insanımız Mersin'de birlik ve beraberlik içinde yaşıyor. Her kim bu milletin beraberliğine saldırıyorsa bilin ki o bu ülkenin de bu milletin de düşmanıdır" diye konuştu.

Mersin'in çok renkliliği ile bu yapısıyla ticaretin, tarımın, sanayinin, kalkınmanın, gelişmenin lokomotifi bir şehir haline geldiğini belirten Erdoğan şöyle devam etti:

"Bu unsurlardan hangisini çıkartırsanız çıkartın Mersin eksik kalır. Yörük yoksa Mersin yoktur, Kürt yoksa Mersin yoktur, Arap, Çerkez, Roman yoksa Mersin yoktur. Mersin engin hoşgörüsü ve bereketli topraklarıyla herkese kucak açmıştır, bağrında herkese yer vermiştir."

Mersin'e hiçbir zaman verdiği oy ve siyasetteki tercihlerine göre bakmadıklarını vurgulayan Erdoğan, "Biz Mersin'e hep gönül gözüyle baktık" dedi.

Belediyecilik bakımından şehirde bazı olumsuzluklar gördüklerinde Mersin'in daha iyisine yayık olduğuna inandıkları için üzüldüklerini ifade eden Erdoğan, "Buna rağmen diğer alanlarda Mersin'i çok büyük hizmetlere kavuşturmanın çabası içinde olduk. Geçtiğimiz 12 yılda biz Mersin'e ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz 14 katrilyon. 2013 yılında Mersin'de düzenlenen Akdeniz Oyunları için şehre tam 500 katrilyon liralık kalıcı yatırım yaptık" diye konuştu.

Sağlıkta bugüne kadar yapılanlara ilave olarak bin 250 yataklı şehir hastanelerinden birini de Mersin'e yaptıklarını kaydeden Erdoğan, "Barış suyu" dediği Anamur suyunun Kuzey Kıbrıs'la buluşturulacağını dile getirdi.

Çukurova bölgesel havalimanının yüklenici firmanın yaşadığı sorunlar yüzünden geciktiğini ifade eden Erdoğan, şimdi bu projenin tamamlanması için yeni bir formül bulduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çile yolu" olarak tanımlanan 22 tünel ve 15 viyadüklü Mersin-Antalya yolu ile ilgili projenin hazır olduğunu belirterek, "30 yıllık hikayesi olan bu yolun 37 kilometrelik bölümü dışında tamamı yıl sonuna kadar hizmete açılıyor" dedi. Silifke-Mut-Karaman yolunun yarısının tamamlandığına işaret eden Erdoğan, Çeşme Taşucu yolunun çalışmalarının da sürdüğünü belirtti. Erdoğan, Mersin'i ilgilendiren 5 ulaşım projesinin yatırım bedelinin 7 milyar lira olduğunu aktardı.

Adana-Mersin demiryolunu yenilediklerini anlatan Erdoğan, bu yolu hızlı tren standardına çıkaracaklarını vurguladı.

Erdoğan, "İstanbul'dan başlayıp Konya üzerinden Adana-Osmaniye-Gaziantep-Şanlıurfa hattıyla Mardin'e kadar uzanacak hızlı tren hattında Mersin de yerini alıyor" dedi.

Lojistik merkeziyle, konteyner ve yat limanlarıyla Mersin'i 2023'e hazırladıklarını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hatırlarsanız ana muhalefetin başındaki zat, 2014 mahalli seçimlerinde o dönem kendi partisinde olan Mersin Büyükşehir Belediyesini almaktan söz ediyordu. Bunlar Mersin'e Mersinli'ye işte bu kadar uzaklar. Başbakanlığım dönemimde Mersin'in hep yanında olduğumu siz gayet iyi biliyorsunuz. Cumhurbaşkanlığım dönemimde hep Mersin'in Mersinli'nin yanında olacağım. İnanıyorum ki Mersin de bizim yanımızda olacak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Mersin bugün muhteşemsin, 7 Hazıran'da sandıklara sahip çıkıyor muyuz? 7 Haziran'da Mersin en yüksek katılımla sandıkları patlatıyor muyuz? Mersin Yeni Türkiye'yi inşa ediyor muyuz? Yeni anayasayı istiyor muyuz? Başkanlık sistemini destekliyor muyuz?" sorularına vatandaşların olumlu yanıt vermesi üzerine Erdoğan, "Maşallah Ashab-ı Kehf'in şehrine de bu yakışır" karşılığını verdi.

Genel seçimler yaklaştıkça birilerini telaş sardığını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Seçim günü yaklaştıkça birilerini telaş sardı. Sandıktan çıkma umudunu kaybedenler sandığa leke sürmek için şimdiden çalışmaya başladılar. Neymiş sandıkta hile yapılacakmış, tabii onların aklına sandık deyince 1946 seçimlerinin sandığı geliyor. Hani şu açık oy, gizli tasnif usulüyle milletin önüne konan sandık var ya, akıllarında o sandık var. Yani oyunuzu açık kullanıyorsunuz, sayımı gizli yapıyorsunuz. Niçin biliyor musunuz? CHP ancak o şekilde sandıktan çıkabiliyordu da onun için.

Hile arayanlar 1946 seçimlerine baksınlar. Sandıklara jandarma zoruyla el koyan CHP'ye baksınlar. Millete yapılan baskılara baksınlar. 14 Mayıs 1950 seçimleri bu ülkede ilk defa gizli oy, açık tasnif usulüyle yapılan seçimlerdir. Zaten o günden beri de CHP bu ülkede doğru dürüst iktidar yüzü göremedi. 1950 seçimlerinde sandıklarda hile değil, millet vardı millet. O sandıkta gözü yaşlı, ağzı dualı dedeler, nineler hasta yatağından götürülen piri faniler vardı."

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş