Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları dünya gündemine oturdu: Hangi ülkenin ne kadar nükleer silahı var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas'ta Orta Anadolu Ekonomi Forumu'nda yaptığı son açıklamayla nükleer silahları bir kez daha gündeme getirdi. Stockholm Uluslararası Barış Enstitüsü SIPRI) ve Amerikan Biliminsanları Federasyonu’na (FAS) göre 9 ülkede nükleer silah bulunuyor.

2019-09-05 11:42:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas'ta Orta Anadolu Ekonomi Forumu'nda yaptığı son açıklamayla nükleer silahları bir kez daha gündeme getirdi. Stockholm Uluslararası Barış Enstitüsü SIPRI) ve Amerikan Biliminsanları Federasyonu'na (FAS) göre 9 ülkede nükleer silah bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta Orta Anadolu Ekonomi Forumu'nda yaptığı son açıklamayla nükleer silahları bir kez daha gündeme getirdi. Erdoğan, "Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var. Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum." dedi.

Bu silahlar kullanılmasa da caydırıcılığının oldukça güçlü olduğu kabul ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Yanıbaşımızda İsrail var mı? Var. Bütün her şeyiyle onunla korkutuyor" diyerek nükleer silahların caydırıcılık yönüne dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nükleer silah ile ilgili sözleri dünyanın en çok takip edilen medya kuruluşları tarafından son dakika ile geçildi. Birçok ülkenin nükleer silah bulundurmadığını iddia eden medya organları, Türkiye'nin caydırıcılık için nükleer silah bulundurma ihtimalini şaşkınlıkla karşıladı.

Reuters haber ajansının, “Erdoğan, Türkiye'nin nükleer silaha sahip olmamasının kabul edilemez olduğunu söylüyor” başlığıyla geçtiği haber, dünya medya kuruluşlarından da son dakika uyarısıyla paylaşıldı.

Reuters hazırladığı haberde Türkiye'nin 1980 ve 1996'da imzaladığı ve nükleer silah üretimini yasaklayan anlaşmaları hatırlattı. 

Medya kuruluşları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Yanıbaşımızda İsrail var mı? Var.  Bütün her şeyiyle onunla korkutuyor." sözlerine de yer verdi. 

ABD basını da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nükleer silah ile ilgili sцzlerinin S-400 ve F-35  krizi sonrası gelmesini "manidar" bulurken, daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI İSRAİL BASININDA

İsrail basını ise, Erdoğan'ın "Bir de yanı başımızda İsrail var. Tüm her şeyiyle, komşu ülkelerini nükleer silah tehdidiyle korkutuyor. Biz de şu anda çalışmamızı yürütüyoruz." açıklamasını gündemine taşıdı.

Times of Israel, haberi, "Erdoğan, Türkiye'nin de İsrail gibi nükleer silahları olması gerektiğini söyledi" başlığıyla duyururken, İsrail'in nükleer silahlar nedeniyle dokunulmaz olduğunu ima eden yorumlarda bulundu.

Israel National News ise, "Bizim de nükleer silahımız yok?" manşetiyle haberleştirdiği açıklamalar sonrası, İsrail'in elinde nükleer silah olmadığını iddia etti. Erdoğan'ın açıklamalarıyla, İsrail'i itham ettiğini belirten haber sitesi "Arap ülkeleri, yıllardır Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) müfettişleri tarafından göz ardı edildiğini iddia ettikleri güney İsrail'deki Dimona reaktörüne dikkat etmeye çalıştı. Ama başarılı olamadılar."yorumunda bulundu.

İsrail basını, Erdoğan'ın kendilerini rahatsız eden nükleer silah açıklamaları sonrasında, Türkiye'nin 1980 yılında Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'nı ve hangi amaçla olursa olsun tüm nükleer ateşlemeleri yasaklayan 1996 tarihli Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Antlaşması'nı imzaladığını da hatırlattı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya nükleer silah denilince ilk akla gelen ülkeler. İki ülkenin bu sene yaşadığı Orta Menzilli Nükleer Silah Antlaşması (INF) krizi, nükleer silahların durumunu yeniden gündeme getirmişti.

ABD NÜKLEER ANLAŞMADAN ÇEKİLDİ

Amerikan yönetimi Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Silah Antlaşması'nın bazı kurallarına uymadığı gerekçesiyle 2 Ağustos 2019'da bu anlaşmadan resmen çekildi. 1987 yılında imzalanan anlaşma, 500 - 5 bin 500 kilometre menzili olan füzelerin karadan fırlatılmasını yasaklıyor. Füzelerin savaş uçaklarından ya da denizden fırlatılması anlaşma kapsamında bulunmuyor.
ABD ve NATO, Moskova'nın orta menzilli füzeler geliştirerek ve bunları karaya yerleştirerek anlaşmayı ihlal ettiğini savunuyor.

Rusya'nın başta Ukrayna olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerini bu füzelerle tehdit ettiği eleştirileri yapılıyor. Moskova ise ABD'yi anlaşmayı uzun yıllar önce ihlal etmeye başlamakla suçluyor.
ABD'nin Çin Denizi'nde askeri varlığını artıran Pekin'e karşı yeni orta menzilli füzelere ihtiyacı olduğunu dile getiren bazı uzmanlar, anlaşmadan çekilmenin iki süper güç arasında yeni bir silahlanma yarışına yol açabileceği görüşünde.

HANGİ ÜLKEDE NE KADAR NÜKLEER BAŞLIK VAR?

LİSTE

Dünya üzerinde ne kadar nükleer silah olduğu tam bilinmiyor. Farklı araştırma kurumları birbirine yakın farklı sayılar sunuyor. Bunlar derlendiğinde nükleer silah sayısı 14 bin 995'e kadar çıktığı tahmin ediliyor. Bu silahlar genelde 'caydırıcı güç' olarak görülüyor ve elinde bu silahları bulunduran ülkeler askeri güç olarak diğer ülkeler üzerine ciddi baskı ve hakimiyet kuruyor.
Peki, kaç ülke nükleer silah sahibi? Hani ülkede ne kadar nükleer silah var?Stockholm Uluslararası Barış Enstitüsü SIPRI) ve Amerikan Biliminsanları Federasyonu'na (FAS) göre 9 ülkede nükleer silah bulunuyor.

Rusya

Listenin başında 6 bin 850 nükleer başlığa sahip Rusya var. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tek başına ülkenin nükleer cephaneliğini kullanmaya karar verme yetkisine sahip.
Ülkenin nükleer silah programının ayrıntılarıyla ilgili çok az bilgi var. Ancak açık kaynakların verdiği bilgilere göre, Putin, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile birlikte yaklaşık 11 kg ağırlığında bir "Cheget" (nükleer çanta) taşıyor.
Putin'in hiç ayırmadığı ve nereye giderse beraberinde götürdüğü ‘nükleer çantası' (nuclear briefcase) adı verilen çantada nükleer saldırılara karşı erken uyarı sistemi ve nükleer saldırı emrinin verileceği şifreler yer alıyor. Olası bir nükleer saldırısına karşı çabuk ve etkili bir şekilde cevap verebilmek için geliştirildi.

ABD

İkinci sıradaki ABD'nin 6 bin 450 nükleer silahı bulunuyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kongre'ye danışmadan nükleer füze fırlatma yetkisi bulunuyor.
Trump'ın “Benim masamda onunkinden (Kim Jong-Un) çok daha büyük ve güçlü bir buton var ve daha iyi çalışıyor.” ifadeleri ABD senatosunda tartışmalara yol açmıştı.
Bazı senatörler, askeri yetkililerin 'körü körüne her emri yerine getiremeyeceğini' belirtirken bir başka senatör şöyle konuştu: "Hiç kimse, insanlığın yarattığı en tehlikeli silahı tek başına kullanma gücüne sahip olmamalı."

Fransa:

İlk nükleer denemesini 13 Şubat 1960 tarihinde yapan Fransa, 24 Ağustos 1968'de de hidrojen bombası elde etti. 1968'de ise Amerika'nın yardımı olmadan ilk hidrojen bombasını üretti. Halen yaklaşık 300 adet nükleer başlığa sahip olduğu sanılıyor.
Fransa'da da nükleer saldırı kararı Fransız Cumhurbaşkanı'nın elinde. Cumhurbaşkanı aynı Rusya'da ve ABD'de olduğu gibi nükleer kodları yanında taşıyacak bir çantası bulunuyor ve olası ciddi bir tehdit karşısında bu silahlaları kullanma yetkine sahip.

İngiltere:

İlk nükleer denemesini 3 Ekim 1952'de gerçekleştiren Birleşik Krallık, 8 Kasım 1957'de de hidrojen bombası elde etti. Son verilere göre İngiltere'de yaklaşık 225 adet nükleer başlık bulunuyor.
İngiltere'nin nükleer cephanesine 'Trident' deniliyor ve füzelerin atılmasına ilişkin karar verme yetkisi ülkenin başbakanına veya onun belirlediği milletvekiline ait.
Yeni bir başbakan göreve başladığında dört tane "son çare mektubu" yazıyor ve Birleşik Krallık'ın nükleer cephaneliğinin bir bölümünü oluşturan Vanguard denizaltılarına veriliyor.
Sözkonusu denizaltılarının ülke ile irtibatları kesilmesi ve ülkenin saldırıya uğraması halinde, o mektupta verilen talimatlar takip ediliyor. Mektupların içeriği çok gizli ve her seçimde yok ediliyor.

Çin:

Çin'in nükleer lansman protokolü hakkında fazla bilgi bulunmuyor. Çin, 16 Ekim 1964'te ilk füzyon, 17 Haziran 1967'de ise ikinci füzyon denemesini başarıyla gerçekleştirdi. 1964 ile 1996 yılları arasında 45 nükleer test yapan ülkenin şu anda 280 adet nükleer başlığa sahip olduğu tahmin ediliyor.

Pakistan:

İlk nükleer testini 1998'de gerçekleştiren Pakistan'ın 140-150 civarında nükleer silaha sahip olduğu sanılıyor. Pakistan'da başbakan, Nükleer Komuta Makamı'na başkanlık yapıyor ve dolayısıyla nükleer silahı kullanma yetkisi de ona ait.

Hindistan

Hindistan'ın 130 ila 140 nükleer sliah başlığına sahip olduğu tahmin ediliyor. İlk nükleer testi 1974'te geröekleştirdi. Hindistan'da 'nükleer düğmesini basma' yetkisi başbakana ait. Ülkenin başbakanı, düşmana karşı bir nükleer saldırı yetkisine sahip tek organ olan Nükleer Komuta Makamının (NCA) "siyasi konseyine" başkanlık ediyor.

İsrail

İsrail'de nükleer başlık sayısını yaklaşık 80 adet olduğu düşünülüyor. İsrail'in nükleer politikaları hakkında çok az bilgi var. Ancak çok sayıda uzman ülkenin nükleer cephaneliğinin tek bir kişi tarafından kontrol edilmediğini ve "sıkı bir sivil kontrol sistemine" tabi olduğunu öne sürüyor.
Uluslararası toplum, bu ülkenin nükleer silahlara sahip olduğundan şüphe etmiyor. Ancak İsrail, nükleer silahlara sahip olup olmadığı hakkında hiçbir zaman resmi açıklama yapmadı.

Kuzey Kore

Sık sık yaptığı füze denemeleriyle gündeme gelen Kuzey Kore'nin ise 10 ila 20 nükleer silah başlığına sahip olduğu tahmin ediliyor.

YORUMLAR (0)

BERKER CANOĞLU

ELBETTE Kİ TÜRKİYE'MİN NÜKLEER SİLAHLARA SAHİP OLMASI,YÜCE ATAMIZIN ''-YURTTA SULH,CİHANDA SULH!'' GİBİ MUAZZAM SÖZÜNE AYKIRI DEĞİLDİR...NÜKLEER SİLAH SAHİBİ OLMAMIZ BİR AN ÖNCE GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR...BEDELİ,TUTARI,RİSKLERİ NE OLURSA OLSUN...

Cumhurbaşkanımız çok güzel düşünmüş. Hemen sahip olmalıyız. Pakistan in nasıl sahip olduğu ile ilgili bir yazı okudum. Yaptırım bile yapsalar acil nükleer silah sahibi olmalıyız.

Bir an önce Türkiye nükleer güce sahip olması lazım.bu konuda çok geç kalındı.