DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzurum'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzurum'da

01.06.2015 20:40:52
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fetih kutlamasına gelenlere 'Bizans'ın son kalıntısı' diyecek kadar kendi tarihinden, kendi köklerinden kopmuş olanların milliyetçilik lafını ağızlarına dahi almaya hakları yoktur" dedi.

Erzurum'da halka hitap eden Erdoğan, AK Parti iktidarından önceki koalisyon hükümeti döneminde Türkiye'nin, tarihinin en derin krizlerinden birini yaşarken erken seçime gidildiğini anımsattı.

Erdoğan, Koalisyonun IMF'den aldığı 23,5 milyar dolar borcu AK Parti hükümetlerinin ödediğini, Merkez Bankası'nın rezervinin 27,5 milyar dolardan 122 milyar dolara ulaştığını ifade etti. Erdoğan, "İşte milliyetçilik bu. Milli olarak güçleneceksin. Dış borç milli gelire oranla ölçülür. Göreve geldiğimizde dış borcumuz milli gelire oranla yüzde 73, yüzde 74'tü. Şimdi yüzde 35'e düştü. Yüzde 63 faizle borçlanıyorduk, şimdi tek haneli rakama düşürdük. Enflasyon yüzde 30'du, şimdi tek haneli rakamda. Nereden nereye geldik" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite sayısını 76'dan 193'e çıkardıklarını vurgulayarak, üniversitesi olmayan il kalmadığını, milliyetçiliğin bu olduğunu söyledi. Havalimanı sayısının 26'dan 55'e, milli gelirin de 230 milyar dolardan 800 milyar dolara yükseldiğini dile getiren Erdoğan, "İşte milliyetçilik bu. Milliyetçilik bu ülkenin parasını bir milyon liraya ancak tuvalete gidilebildiği zamandan, altı sıfır attık, paramızın onurunu kurtardık" dedi.

Türk pasaportuyla dünyanın her yerine onurla gidildiğini anlatan Erdoğan, "Milliyetçilik kendi tankını, kendi helikopterini, kendi silahlarını, füzelerini, uydularını yaparak ülkeyi dışa bağımlılıktan kurtarmaktır" ifadesinde bulundu.

- "Türkeş'in emanetine bile sahip çıkmadılar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkanlar'da Fatih'ten, Murad Hüdavendigar'dan kalan eserleri kendilerinin ihya ettiğini, Göktürk anıtlarını inşa ettiklerini ve müze haline getirdiklerini aktararak, şunları söyledi:

"Karakurum'dan anıtlara kadar 42 kilometrelik yolu biz yaptık. Sor, adresini bilmez. Hiçbir şey yapmadılar ki. Oraları tanımazlar, bilmezler. Onlar zaten Sivas'tan bu tarafa bir Erzurum'u bilirler. Diğer yerlere de kolay kolay gitmezler. Hiçbir şey yapmadılar, yapamazlar. Bunların müktesebatında kriz var, boş laf var, hakaret var, atalet var. Bunlar rahmetli Türkeş'in emanetine bile sahip çıkamadılar. Rahmetli Türkeş başkanlık sistemini savundu, şimdi biz ülkemiz için başkanlık sistemini istiyoruz, bunlar karşı çıkıyor. Bunlar milletin yanında yer alacaklarına, bölücü örgütün güdümündeki partinin, paralel örgütün, Vatikan'ın yanında saf tutuyorlar.

İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümünü muhteşem bir törenle, iki milyona yakın insanla kutladık. Ondan bile rahatsız oldular. Fetih kutlamasına gelenlere 'Bizans'ın son kalıntısı' diyecek kadar kendi tarihinden, kendi köklerinden kopmuş olanların milliyetçilik lafını ağızlarına dahi almaya hakları yoktur. Orada 562 kişilik Mehter mi Bizans'ın kalıntısı? O Türk Yıldızları mı Bizans'ın kalıntısı? Milliyetçilik milleti sevmekle, ona hizmet etmekle olur. Bunların millete hiçbir hizmeti olmadı. Her fırsatta hakaret etmeyi alışkanlık haline getirdiler."

Erdoğan, "Rabia işaretiyle" tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet ilkelerini hatırlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Çıkmış bir paralel devlet. 99'da buradan kaçtı, gitti. Nereye kaçtı? Pensilvanya'ya, Amerika'ya. Hocaefendi, niye Amerika'ya, Pensilvanya'ya gittin de Mekke'ye, Medine'ye gitmedin? Orası yakışmaz mıydı? Ama dert başka. Üst akıl var ya, mesele o. Şimdi arkadan küçük imamlar da gidiyor. Onlar da kaçıyorlar. Dedik ya, 'Kovalayacağız', 'inlerine gireceğiz' dedik. İmam mihrabı terkeder mi? Bunların imamları da böyle. Bunlara amaçları için her yol meşrudur. Biz bu milletin içinden çıktık. Bu milletle bugünlere geldik ve sonuna kadar bu milletle yürüyeceğiz. Pensilvanya şu anda herkesle işbirliği halinde. Bu zat buralıydı değil mi? Erzurum, 7 Haziran'da gereğini sandıkta yapacak. Erzurum bu gidişe seyirci kalır mı? Bu oyunu bozar mı? Erzurum Yeni Türkiye'ye sahip çıkar mı? Bunun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız."

CHP'yi de eleştiren Erdoğan, anamuhalefetin Kandil için oy istediğini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı projelerin çoğunun uygulanan ve yapılmış işler olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Mega Proje diye de körün fil tarifi misali, bizim Kanal İstanbul'un bir parçasını bulmuş, onu söylüyor. Size bir Erzurum hikayesi anlatayım. Mehmet Ağa'ya sormuşlar, 'Yusuf'u mu çok seversin, Asım'ı mı?' Mehmet Ağa, 'Yusuf'u' demiş. 'Niye' diye sormuşlar. Mehmet Ağa'da, 'Asım bir yalan söyliyir, bir doğri. Yusuf hep yalan söyliyir, beni yormiyir' demiş. Kılıçdaroğlu sağolsun milleti yormiyir. Yalan söylemediği zamanlarda da yanlış söyliyir. Kağıthane'ye Kağıttepe der. İzmir'e gider, Haliç'i temizleme sözü verir. Meşhur futbolcu Lefter'i kaleci zanneder. Yürüyen merdivenden tersten inmek gibi alışkanlığı var. Türkiye böyle bir anamuhalefeti, böyle salkım saçak muhalefeti hak etmiyor.

2023 hedeflerimizi 4 yıl önce ilan ettik. Adım adım yürüyoruz. Türkiye'yi dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisinden biri yapacağız. Milli gelirimizi iki trilyon dolara çıkaracağız, işsizliği yüzde 5'e düşüreceğiz. Anamuhalefetin başındaki kişi ne diyor? 'Bana dört yıl verin işsizliği bitireyim' diyordu, sonra '2035'te işsizliği yüzde 5'e düşüreceğim' demeye başladı. Bir dediği bir dediğini tutmuyor. Aslında ne dediğinin farkında değil. Bunlar bölünmüş yollara karşı, havalimanlarına karşı, hızlı trene karşı, köprüye karşı.

Marmaray'ı yaptık, 18 ayda 73,5 milyon yolcu geçti. Biz Fatih'in torunuyuz. Asıl fetih kutlaması bu ey Bahçeli. Asıl fetih kutlaması, Fatih'in izinden gidebilmek. Ecdadımız Fatih karadan yürüttü, biz de boğazın altından Marmaray'ı yürüttük. Farkımız bu."

- "Laf değil, iş"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Boğazı'ndaki üçüncü köprünün dünyanın en geniş köprülerinden olacağını, ortasından hızlı tren geçeceğini anlattı. Erdoğan, "Milliyetçilik bu. Üçüncü Köprünün adı Yavuz Sultan Selim Köprüsü Kılıçdaroğlu, Bahçeli. Bunlar tarihe saygının, milliyetçiliğin ifadesidir" dedi.

İstanbul'daki üçüncü havalimanının yılda 150 milyon yolcu kapasitesinin bulunacağını ve 12 milyar avroya yapılacağını söyleyen Erdoğan, yüklenici konsorsiyumun havalimanını 25 yıl çalıştıracağını ve devlete 22 milyar avro ödeyeceğini belirtti. Erdoğan, "Biz buyuz. Öyle kuru sıkı atmıyoruz. Şimdi Avrasya tüneli yapılıyor. Ey Bahçeli, o da denizin altından, oradan da otomobiller geçecek. Laf değil, iş, iş, iş" ifadesine yer verdi.

Muhalefetin hala 1930'larda, 1940'larda yaşadığını ifade eden Erdoğan, o dönemde çiftçinin mazot bulamadığını, kendilerinin de arabalara benzin alamadıkları dönemleri gördüklerini belirtti.

Erdoğan, "Bu milletin inancından, ezanından, Kur'an kursundan, kılığından, kıyafetinden, kültüründen dolayı horlandığı, ezildiği eziyet gördüğü o günleri unutmak mümkün mü? Onun için Diyanet İşleri Başkanlığını kaldırmak, imam hatipleri kapatmak, kur'an kurslarının kapılarına kilit vurmayı taahhüt ediyor. Bizi de Menderes'in akıbetiyle, Mısır'daki Cumhurbaşkanı Mursi'nin akıbetiyle tehdit ediyorlar" dedi.

Erdoğan, seçime bir hafta kaldığını ifade ederek, alandakilere, "Durmak yok. Kapı kapı..." diyerek seslendi.

Erdoğan, konuşmasının ardından eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Erzurum milletvekilleriyle halka satranç takımı dağıttı.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş