DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (6)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (6)

01.06.2015 02:03:19
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "17 milyon yoksul var" şeklindeki sözlerine ilişkin, "Mesela konuşuyor, 17 milyon yoksul. Nerede yoksul? Hangi veride var? Hiç dürüst değil bunlar. Nerede böyle bir yoksul?" dedi.

Erdoğan, TRT 1'de yayınlanan, Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör'ün moderatörlüğündeki "Cumhurbaşkanı Özel Yayını"nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ortadoğu meselesini çözerek Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağını ifade ettiğinin hatırlatılması üzerine, "Kılıçdaroğlu'nun Esed ile masaya oturarak bu işleri çözeceği noktasında bir düşüncesi varsa bu ham hayal" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin 2 milyon Suriyeli ve Iraklı sığınmacı için 5.5-6 milyar dolar harcama yaptığını belirterek "Hamdolsun yıkılmadık, ayaktayız" diyen Erdoğan, geçmişte 45 milyon dolar donör ülke olarak harcama yaparken, bu rakamın 4,5 milyar dolar yardım yapan ülke konumuna geldiğini aktardı.

Erdoğan, "Veren el alan elden üstündür. Biz şu ana kadar bunların zararını görmedik. Fakat Kılıçdaroğlu'nun tabi kitabında böyle bir şey yok. O gönderecekmiş, oranın kaynağıymış. Eğer bu mazlum insanlara verilen destek kaynaksa sen zaten baştan bitmişsin. Mesela konuşuyor, 17 milyon yoksul. Nerede yoksul? Hangi veride var? Hiç dürüst değil bunlar. Nerede böyle bir yoksul? Şu anda biz göreve geldiğimizde 2.1 dolardı en yoksulun oranı, şimdi 4 küsura çıktı. Erittik. Yoksullukla mücadeleyi başarılı bir şekilde sürdürdük. Bunun farkında değil. Kendisine verilen rakamlar hep yanlış. Kim buna kılavuzluk yapıyor, bilmiyorum. Bunların hepsini biz yaşadık, yaşıyoruz. Böyle bir Türkiye yok artık" diye konuştu.

Valilikler kanalıyla yoksullara kömür, yiyecek desteği verildiğini, valilerin yoksullara maaş bağlama haklarının olduğunu anlatan Erdoğan, valilere "Yoksullara sahip çık. Gerekirse kömürünü sen gidip evine vereceksin. Sobası yoksa onu da alacaksın" dediğini ancak bunların "kömür dağıtarak oy alıyorlar" denilerek istismar edildiğini söyledi. Bu sözleri samimi bulmadığını kaydeden Erdoğan, "Böyle 17 milyon yoksul filan söz konusu değil ama 'yoksulluğu sıfırlayacağım' diyor bir taraftan, Amerika sıfırlayabildi mi yoksulluğu? Dünyanın en zengin ülkesinde dahi 'yoksullar sıfırlanmıştır' kimse diyemez. Az veya çok hepsinde var" ifadelerini kullandı.

- Yassıada ve Sivriada köprüyle bağlanacak

Erdoğan, "27 Mayıs'ın üzerinden tam 55 yıl geçmiş. Türkiye hala bürokratik vesayeti, paralel terör örgütü vesayetini, başka vesayetleri konuşuyor. 7 Haziran'da ortaya çıkacak tablo, koalisyon senaryoları, bu vesayetler, bu vesayetler odakları üzerinden ne söylemek istersiniz? Bizi nasıl bir gelecek bekliyor?" şeklindeki soru üzerine, şunları söyledi:

"Biz artık 27 Mayısları yaşamak gibi bir şeyi, aklımızın kenarından, köşesinden, hiçbir yerden geçiremeyiz. Bu işler artık aşıldı. Onun heveslileri yok mu? Var. O hevesliler de bu vesayeti devam ettirme gayretinde olan CHP zihniyetidir. Hep bunu kullanarak gelmiştir. O da artık aşıldı. Böyle bir şey de artık söz konusu değil. Çünkü yeni Türkiye diyoruz ya, yeni Türkiye derken onlar hep eski Türkiye'nin telaffuz edilen kelimeleridir veya kavramlarıdır. Bunlar hep oralarda kaldılar. Artık yeni Türkiye'yi konuşuyoruz. Yeni Türkiye'de bunların hiçbirisi yok, olmayacak da. Yeni Türkiye çok daha farklı."

Yassıada ve Sivriada'yı "Demokrasi ve Özgürlükler Adaları"na dönüştürme projesine değinen Erdoğan, şu an AK Parti Samsun Milletvekili Adayı Çiğdem Karaaslan tarafından güzel bir proje hazırlandığını, iki adanın asma köprüyle bir birine bağlanacağını ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 14 Mayıs'ta geniş bir heyetle adaya giderek projenin temelini attığını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün TOBB Başkanı'na da söyledim, çünkü onlar burayı yaptırıyorlar ve onlar işletecekler. Dedi, 'Şu anda inşaat devam ediyor'. Arada sırada gelip o malum Geziciler filan gelip oralarda gösteri filan yapıyorlarmış. Dedim, 'İlgilendiren şeyler olursa haberi olsun bunlardan'. Çünkü biz bu işte kararlıyız. Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nı inşallah TOBB, '1 sene içinde bitireceğiz' diyor. İnşallah 1 sene içinde biterse o da tabi rekor olacak. ABD'nin Camp David'i varsa bizim de Demokrasi ve Özgürlükler Adası olur, orada uluslararası barış toplantılarından tutunuz da bir çok büyük kongreleri orada yapabiliriz. Sidney'deki o opera binasının bir benzerini, daha değişik bir çizimle Sivriada'ya yerleştirildi. Hakikaten çok güzel bir görünümü var. Diğer tarafta da gerek toplantı salonları gerek devlet başkanlarının yerleşecekleri yerler, bir ufak otel ama katılımın fazla olması halinde de Pendik'ten de istifade edilecek. Böylece bunların o vesayet dönemlerini bu adımla da yıkmış olacağız."

- "Azami ölçüde sandığa gitmeliyiz"

İdamların vesaire olayların konuşulması dahi istenmiyorsa artık iradenin tam olarak sandığa yansıması gerektiğini dile getiren Erdoğan, "Bunun en önemli bana göre çözümü, millet olarak 7 Haziran'da azami ölçüde sandığa gitmeliyiz. Mesela Avrupa'nın rakamları geliyor, yurt dışının rakamları geliyor, şu an tabi Cumhurbaşkanlığı seçimindeki gibi değil. Öyle zannediyorum ki 3'te bir bir katılım sağlanmış durumda. Herhalde 1 milyonu aştı gibi geliyor. Bu tabi iyi ama yeterli değil. Bizim bir defa bu rakamları aşmamız lazım en azından Türkiye'de bizim yani yüzde 85 rakamlarını yakaladığımız zamanlar oldu. 85-90 buraları yakalamamız lazım. Kimsenin bahanesi de yok, 'okullar tatildi' şuydu, buydu diyemez. Okulların tatil olmasına 1 hafta ondan sonra kalacak. Herkes gidip bu gerçekten çok çok kutsal olan görevini yapar da bu ülkenin milli manevi değerlerine sadık hakikaten istikrar ve güvenine katkı sağlayacak adımı atması lazım. Şu süreci bence güçlendirerek devam ettirmekte fayda var" diye konuştu.

- Galatasaray'a tebrik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Spor Toto Süper Lig şampiyonu Galatasaray'ı da tebrik etti. Erdoğan, "Öncelikle Galatasaray'ı tebrik ediyorum. Çünkü öyle veya böyle başardı ve neticede şampiyon oldu, 4. yıldızı takmış oldu. Ben sayın yeni Başkan'ı aradım, tebrik ettim. Teknik Direktör Hamza Bey'i aradım, kendisini tebrik ettim. Kendisini severim de" dedi.

Yerli teknik direktörlerin başarısına ayrıca sevindiğini aktaran Erdoğan, "Çok büyük paralarla dışarıdan malum buraya yabancılar getiriliyor, onların başarısı da ortada, yerli o da şampiyon yapıyor, onun başarısı da ortada. Hamza Bey'le ilgili aldığı para ortada ama şampiyon yapmak suretiyle Galatasaray'ın kasasına girecek olan para o da ortada" diye konuştu.

"Tüm Galatasaray camiasına şampiyonluk hayırlı olsun" diyen Erdoğan, sarı-kırmızılılara Avrupa'da da başarılar diledi. Erdoğan, "Bir Fenerbahçeli olarak da üç büyükler, dört büyükler arasındaki sıkıntıların artık ortadan kalkmasını temenni ediyorum. Fair-Play anlayışının lafta değil yaşama geçirilmesini özellikle temenni ediyorum. Türkiye'ye bunlar artık yakışmıyor. Bunların olmaması lazım. Tribünlerin artık bir dinlence yeri olmasında fayda var. Hele hele bayanlarla buraya geliniyor, oralarda ağızlardan çıkan ifadeler hiç şık değil. Halbuki hanımlar buralara davet edilirken beklenen şeyler farklıydı, gelinen şey iyi olmadı. Bizler tabi Hükümetle Cumhurbaşkanlığı olarak da ne talep ediliyorsa, yasal düzenlemelerle geçmişte yaptık, ne talep ediliyorsa yapmaya da hazırız" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini İslam dünyasının Berat Kandili'ni tebrik ederek tamamladı.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Leman LAYIK

Erzurum Karadayı madurları Sayın Cumhurbaşkanım dönemin Büyükşehir belediye başkanı Ahmet KÜÇÜKLER'İN kentsel dönüşüm adı altında başlatılan projenin yapımı devam ederken belediye başkanlığına getirilen Mehmet SEKMEN tarafından ruhsatı yok diye durduruldu.Oysa aynı partinin daha önceki Belediyesi tarafından yapılıyordu.1044 aileye yardım etmenizi istiyoruz.SAYGILARIMLA.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş