DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:48:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:48:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2)

17.07.2015 10:58:50
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ben 'Dolmabahçe Mutabakatı' ifadesini asla kabul etmiyorum. Çünkü o toplantı bir mutabakat toplantısı olamaz. Niye? Çünkü ortada bir hükümet vardır, diğer tarafta grubu olan bir siyasi parti vardır. Burada neyin mutabakatını, kimle, ne için sağlıyorsun? Öyle bir şey olmaz. Yani eğer ada ile ilgili bir çalışmaysa bu, böyle bir şey asla olmaz. Burada ülkemizin geleceğine yönelik atılacak bir adımsa bu mutabakatın yeri parlamentodur" dedi.

Bayram namazını Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nde kılan Erdoğan, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, özellikle Cumhurbaşkanı olarak, 78 milyonla kardeşlik bağları içerisinde, birbirine kenetlenmiş bir Türkiye'yi imar etmek durumunda olduklarını belirterek, herkesin, kendi değerler silsilesi içerisinde bir siyaset yürütebileceğini ama bunu ülkenin şartları olarak ortaya süremeyeceğini söyledi.

"Yani, 'Ülkenin şartları olarak bunlar kabul edilmelidir' diyemez" şeklinde konuşan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Siz eğer demokrasiyi bir uzlaşma rejimi olarak görüyorsanız siz de şartlarınızı söyleyeceksiniz ama karşı taraf da şartlarını sürecek ve bu şartların bir bileşkesi ortaya çıkacak. Bu siyasi bileşke üzerinden de adımınızı atacaksınız. Eğer birbirinize şartlarınızı dayatmaya kalkarsanız zaten ortaya o zaman bir senfoni çıkmaz. Bir kakofoni çıkar. Ama biz senfoni arıyoruz. Bunun tadını alalım."

- "O toplantı bir mutabakat toplantısı olamaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin "HDP'nin örgüte bir silah bırakma çağrısı oldu. Dolmabahçe Mutabakatı'nın da gündeme geldiğini biliyoruz. Bütün bunları düşündüğümüzde Çözüm Süreci'nde gelinen noktayı nasıl görüyorsunuz?" sorusu üzerine, "Dolmabahçe Mutabakatı' ifadesini asla kabul etmiyorum. Çünkü o toplantı bir mutabakat toplantısı olamaz. Niye? Çünkü ortada bir hükümet vardır, diğer tarafta grubu olan bir siyasi parti vardır. Burada neyin mutabakatını, kimle, ne için sağlıyorsun? Öyle bir şey olmaz. Yani eğer ada ile ilgili bir çalışmaysa bu, böyle bir şey asla olmaz" şeklinde konuştu.

Ülkenin geleceğine yönelik atılacak bir adımın, yapılacak bir mutabakatın yerinin parlamento olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Parlamentoda, diğer siyasi partiler de hükümet de müşterek çalışmasını yapmak suretiyle orada kalkar, 'Türkiye Mutabakatı' gibi böyle bir değerler silsilesini ortaya koyarlar. Bu parlamentodan çok güçlü bir şekilde çıktığı zaman onun bir karşılığı olur, bir değeri olur. Yoksa bölücü terör örgütüne sırtını dayamış olanlarla bir mutabakat asla yapılamaz. Böyle bir şey düşünülemez. Burada yan yana durup, orada bir fotoğraf karesi içerisinde yer almak doğru bir şey değildir. Bunu bir defa bu şekilde değerlendirmek gerekiyor. Diğer taraftan da 'Bizim silahları bırakın dememizle silahlar bırakılmaz' yaklaşımı o ayrı bir konu. Bunu adaya havale etmek o da apayrı bir konu. Yani bir taraftan sırtını oraya dayayacaksın, bunu artık herkes biliyor. Bir diğer taraftan da 'Bunu biz değil İmralı çözer' diyeceksin, öbür taraftan da hala milletvekillerini oraya göndereceksin. Peki sen milletvekillerini adaya niye gönderiyorsun? Peki, neticeyi de niye böyle takdim ediyorsun? Senin milletvekillerinin o zaman oraya gitmesinin ne anlamı var? Herhalde turistik seyahat yapmıyorlar. Bir şeyin iletişimini sağlamak için gidiyorlar. Bunu da bizim görmemiz, bilmemiz lazım. Dolayısıyla samimiyet arıyoruz. Mesela 6, 7, 8 Ekim tarihlerini unutmam mümkün değil. Bu tarihlerde benim Güneydoğu'daki Kürt vatandaşlarımı sokağa davet edenler, bunun neticesinde 50 kişinin ölümü var. Öldüren Kürt, ölen de Kürt. Bunu kim, neyle izah edecek? Herhalde bunu batıda yaşayan Türk vatandaşlarım, Gürcü, Roman vesaire neyse, onlar gelip bunu yapmadı ki. Bu eylemi yapanlar ortada, çağrıyı yapanlar ortada. Ondan sonra eline saz ver, 'cici çocuk' diye çıkar meydanda göster. Buralarda samimi olmamız gerekiyor artık."

- "Bölgenin barışı için bu önemli bir gelişmedir"

Bir soru üzerine Erdoğan, İran'la yürütülen nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanmasını olumlu bir gelişme olarak gördüğünü söyledi.

Erdoğan, dün akşam İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bayramlaşma sadedinde bir telefon görüşmesi yaptıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Görüşmede de bu nükleer enerjiyle ilgili konuyu da görüştük. Kendileri, bu konudaki mutabakatın tüm insanlık için önemli bir aşama olduğunu ifade ettiler. Aşama aşama da özellikle bu yaptırımların kalkacağı, tabii hepsinden ötürü de İran'ın Amerika'da çok ciddi bir parası var. Bu paranın geri ödenmesi söz konusu. Bu da tabii İran için önemli bir kaynak teşkil ediyor. Bu bakımdan önem arz ediyor. Kendilerinin çok umutlu olduklarını, yani bu işin kararlı bir şekilde yürüyeceğini Sayın Ruhani, dün akşamki görüşmesinde bana ifade etti. Bizim de temennimiz hakikaten bölgenin barışı için bu önemli bir gelişmedir."

Bunun, İran ile ikili ilişkileri olumlu etkileyeceğini kaydeden Erdoğan, "O bakımdan ben isabetli buluyorum. Hayırlı olsun diyorum" dedi.

Erdoğan, bayramı İstanbul'da geçireceğini sözlerine ekledi.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

saga

Hepiniz bir birinizin üzerine çıksanız o uzun adamın yarısı etmezsiniz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş