DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (1)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (1)

17.07.2015 09:53:46
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun mecliste grubu bulunan parti liderleriyle koalisyon görüşmeleri yaptığını hatırlatarak, "Görüşmelerden sonra öyle zannediyorum ki yetkili kurullarında da bunun değerlendirmesini yapacaklar ve bu değerlendirmelerden sonra da ikinci bir tur hangi siyasi partilerle yapacak bunları da göreceğiz. İkinci turun dışında da kendileri de bana sivil toplum kuruluşlarıyla da bu süreçte bazı görüşmeler, değerlendirmeler yapacağını, yani işin temelini sağlam bir zemine oturtmanın gayreti içerisinde olduğunu, bu düşünceyle koalisyon şartlarını zorlayacağını ifade etti" dedi.

Bayram namazını Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nde kılan Erdoğan, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, kendisini takip eden gazetecilerin Ramazan Bayramı'nı kutlayarak, "Tüm milletimin Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyorum, tüm İslam dünyasının, tüm insanlığın barışına, huzuruna vesile olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Çok farklı bir sınavdan geçilen ramazan ayı olduğunu dile getiren Erdoğan, "Hamdolsun herhangi bir sıkıntı yaşamadan oruçlarımızı tuttuk, fakat tabii çevredeki gelişmeler, Irak'ta, Suriye'de, kısmen Filistin'de, Mısır'da, Libya'da, aynı zamanda Ege'de, Akdeniz'deki gelişmeler, bölge huzursuzluğu itibarıyla ne yazık ki bize birçok sıkıntılar yaşattı. Bu sıkıntılarla beraber ramazanı geçirdik. Fakat oruçlarımızı tutarken de hamdolsun böyle bir sıkıntıyla muhatap olmadık. Şartlar itibarıyla hakikaten yaz mevsimi olmasına rağmen gayet kolaylıkla geçirdiğimiz bir sınav oldu" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin birliğine, beraberliğine kastedenler, birliğini, beraberliğini hazmedemeyenler bulunduğunu ve bunun şu anda ülkenin en büyük çıkmazı olduğunu söyledi.

Seçimler sonrası sandıktan çıkan netice sebebiyle en fazla oyu alan AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma görevini verdiğini hatırlatan Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'nun şu an itibarıyla parlamentoda grubu olan AK Parti dışındaki 3 siyasi parti genel başkanını ziyaret ettiğini ve görüşmeler yaptığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Görüşmelerden sonra öyle zannediyorum ki yetkili kurullarında da bunun değerlendirmesini yapacaklar ve bu değerlendirmelerden sonra da ikinci bir tur hangi siyasi partilerle yapacak bunları da göreceğiz. İkinci turun dışında da kendileri bana sivil toplum kuruluşlarıyla da bu süreçte bazı görüşmeler, değerlendirmeler yapacağını, yani işin temelini sağlam bir zemine oturtmanın gayreti içerisinde olduğunu, bu düşünceyle koalisyon şartlarını zorlayacağını ifade etti. Bütün bu şartlar neticesinde eğer böyle bir koalisyon oluşmuyorsa bu işte en önemli kapısı çalınacak olan merci, milli iradedir. O zaman milli iradeye gitmek, neticeyi alabilme noktasından da en isabetli yol olacaktır."

- "Aydınlık yarınların Türkiyesi bizim için çok önemli"

Ülkenin doğu ve güneydoğusunda bayramın bayram gibi yaşanamadığını ifade eden Erdoğan, hala bölücü terör örgütünün tırlar yakabildiğini, minibüsleri, sivil vatandaşları taradığını, ölüm haberlerinin geldiğini, Silvan Barajı'nı yıkmak, yapımını engellemek gibi gayretle karşılaşıldığını, iş makinalarının, özel sektöre ait termik santrallerin bölgede yakıldığını anlattı.

Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu şartlar altında parlamentoda temsil kabiliyeti bulmuş olan uzantının kalkıp elinden geleni yapması gerekir. Şunu söylüyorlar, 'Bizim organik bağımız yok'. Organik bağın olmayacak tabii ama inorganik bağınız olduğu ortada. Bunu bölgede dolaştığımızda görüyoruz. Organik olmasa da inorganik bağınızın olduğunu biz bütün istihbari bilgilerle biliyoruz. Seçimlerde de görünen bir gerçek var. Öyle yerler oldu ki bakıyorsunuz yüzlerce köyde eğer sıfır oy diğer partilere çıkıyor da silme bir partiye çıkıyorsa bu düşündürücüdür. Bu, birkaç yerde olabilir, buna 'kabul' diyebilirsiniz ama yüzlerce olduğu zaman bu düşündürücüdür. Demek ki burada keleşlerle, silahlarla tehditler var. Bunlar bizzat yaşandı.

Önümüzdeki süreçte eğer gerek arkasına bu gücü almak suretiyle siyaset yapma durumunda olanlar her şeyden önce bu konuda bir defa çok daha hassas, çok daha dikkatli olmak durumundadır eğer demokrasiye inanıyorlarsa, eğer demokratik parlamenter sistem içerisinde bu işi yürütmek istiyorlarsa. Çünkü Türk milleti bu konuda da hassasiyetini ortaya koymuştur ve koyacaktır. Bir yere kadar sabreder, bundan sonra da tabii artık sabrın da bir sonu var. Nihai kararını buna göre verir. Çünkü aydınlık yarınların Türkiyesi bizim için çok önemli. Bunun birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde olması lazım."

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali

Vakkasım sen ne ayaksın. asıl senin gibi kripto parelelcilerden korkuyoruz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş