DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cuma Hutbesi değişti ama imamlar bildiğini okudu

Daha önce ‘Besmele’ olarak belirlenen hutbe konusu sabah saatlerinde ‘hicret’ olarak değiştirildi ancak değişiklikten pek çok cami imamının haberi olmayınca hutbelerde karmaşa yaşandı.

4 Yıl Önce
2017-09-22 13:57:59

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Cuma namazında okunacak hutbe imamlara gönderilmesinin akabinde bugün sabah saatlerinde hutbe konusunda değişiklik yapılırken, değişikliğin pek çok camiye yansımadığı görüldü.

HUTBEDE KARMAŞA

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hutbede değişiklik yapıldı. Önce ‘besmele' olarak belirlenen hutbe konusu sabah saatlerinde değiştirilerek Hicri yeni yıl dolayısıyla cuma hutbesinde hicret konusunun işlenmesine karar verildi. Değişiklikle hem 1439'uncu hicri yılın önemi hem de hicret kavramının önemi vurgulanmak istendi.

Ancak hutbe metnini daha önce alan pek çok cami imamı, değişiklikte haberdar olmayınca ‘besmele' konulu hutbe metnini okudu. Kargaşa başta İstanbul'daki camiler olmak üzere pek çok şehirdeki camilerde yaşandı.

“HİCRET'İN ARKASINA SIĞINMAK BEYHUDE ÇABA!”

‘Hicret' konulu Cuma hutbesinde, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yurt dışına kaçan FETÖ'cülere göndermede bulunularak "Hicret ahlakına sahip olmanın ölçüsü Allah'a kul, Rasulüne ümmet olma bilinciyle yeryüzünde iyiliğin hâkim olması için gayret göstermektir. Sevgi, saygı, paylaşma, yardımlaşma duygusuyla, samimiyetle kardeşine, milletine, değerlerine gönülden bağlı olmaktır. Dolayısıyla İslam'ın bütün değerlerini istismar ederek, vatanına ve milletine her türlü hainliği yapanların, hicret kelimesinin arkasına sığınmaları beyhude bir çabadır. Böylelerinin içine düştükleri acizliği hicret kelimesini kirleterek müntesiplerine izah etmeye çalışmaları, hicret gibi ulvi bir kavramı istismardan başka bir şey değildir" ifadelerine yer veriliyordu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Değerler tabiri de tabiri caizse moda oldu. Her insanın değerleri olduğuna inanırım. Kimsenin değerleriyle alıp veremediğim yok. Ama hutbede gönülden bağlı olunan değerlerden kastın 'Islami Değerler' olması gerekmez mi? Bunu açıkça ifade etmekten niye kaçınılıyor, anlamıyorum. Bunu açıklayacak bir hutbe elzem: Islami değerler nelerdir?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş