'Cübbeli Kemalist oldu' iddialarına Ünlü'ye yakın siteden savunma

Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak da bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün geçtiğimiz günlerde bir tv kanalında, “Atatürk hakkında konuşmak caiz değil” ifadesini kullanması üzerine sosyal medyada 'Cübbeli Kemalist oldu' iddiaları ileri sürülmüştü. Ünlü'ye yakın bir internet sitesinden söz konusu iddialar üzerine “Sevin, benimseyin, siz de Kemalist olun demiyor” yanıtı geldi.

28.10.2020 15:19:50

Ahmet Mahmut Ünlü'nün bir tv kanalında "Atatürk hakkında konuşmak caiz değildir" ifadesini kullanması üzerine cemaat içinden ve dışından gelen tepkiler sosyal medyada yankılanmaya devam ediyor. Günlerdir süren tartışmalar arasında Ünlü hakkında, "Cübbeli Kemalist oldu" iddiasının ileri sürülmesi üzerine cemaate yakın bir internet sitesinden cevap verildi.

İhvanlar.net adlı sitede yapılan açıklamada, “Buradaki caiz değil ifadesinin fıkhi bir terim olmayıp “doğru değil” manasında kullanıldığını ekleyerek devam edelim” yorumunda bulunuldu.

“Cübbeli Ahmet Hoca Efendinin Atatürk konuşması ve arka planı” başlıklı Ünlü'yü savunan açıklamada, “Değerli dostlar! Cübbeli Ahmet Hoca kendisini itham edenlere de “küfür ve hakaret etmeden beni de tenkit edebilirsiniz” diyen bir insan. Elbette kendisi de tenkit edilebilir. Ama onu tanımıyormuşcasına yaptığı konuşmayı bir yerlere çekmek kul hakkına girmektir” denildi.

cübbeli ahmet hoca ihvanlar.net

“Sevin, benimseyin, siz de Kemalist olun demiyor”

Açıklamada, Ünlü'nün “Atatürk hakkında konuşmak caiz değildir” ifadesiyle ilgili dikkat çeken şu ifadeye yer verildi;

“Çünkü bu konuda daha önce yaptığı konuşmalar ortadadır. Ve burada sevin, benimseyin, siz de kemalist olun demiyor. Sadece arkasından konuşmayın diyor.”

Ünlü'nün Atatürk hakkındaki ifadesinin “bir takım önemli sebeplere dayandığına” dikkat çekilen savunmada, Ünlü'nün medyada kendisine yöneltilen sorularla sıkıştırılıp “suç” işlemesi ve hapse girmesinin istendiği iddia edildi. Açıklamaya şöyle devam edildi;

“Bunlardan birincisi, Cübbeli Hocayı canlı yayınlarda devamlı sıkıştırarak suç teşkil edecek söylem içerisine girmesini sağlamak ve olabilirse hapse girmesini istemektedirler. Cübbeli Hoca bu tuzağa düşmemektedir.

İkincisi ise yine Mustafa Kemal üzerinden gurupları, cemaatleri yani Müslümanları tahrik etme gayesi gütmektedirler. Cübbeli Hoca şayet istedikleri gibi açıklama yapsaydı bunu alıp kullanacaklar ve Müslümanları tahrik etmeye, ayaklandırmaya çalışacaklardı.

Üçüncüsü ise bu ayaklanma bahanesiyle cemaat ve tarikatların üzerine çullanacaklar ve kapatmaya çalışacaklardı.”

“Bu konuda yorum yapmaktan sakınalım”

Sosyal medyada devam eden tepkiler için, “Her yer mealci, selefi, hadis sünnet inkarcısı, tasavvuf tarikat düşmanı dolmuş, internette cirit atıyorlar” iddiasını ileri süren savunma yazısında, Mahmut Ünlü'ye “odaklanmak” gerektiği hatırlatılarak, cemaat mensuplarına şu uyarılarda bulunuldu;

“Bunlara karşı tek bir cümlesi, tenkiti, mücadelesi bulunmayan sözde çok şuurlu, duyarlı insanlar, söz konusu Cübbeli Hoca olunca çok cesur oluyorlar.  Hakaretler, küfürler havada uçuşuyor. Bu da muhtemelen onun şahsına karşı gizledikleri kin ve nefretten kaynaklanıyor. Dolayısıyla Allah için bu konuda yorum yapmaktan sakınalım, Cübbeli Ahmet Hocamızın hizmetlerine odaklanalım. Biz onu tanıyoruz, siz de tanıyorsunuz. Bazı şeyleri açıkça söyleyemediğini görüyoruz. Neyin ne olduğunu ileride göreceğiz inşaAllah..”

Cemaatin çıkardığı dergi bürosunda Atatürk resmi

Daha önce de Ünlü'nün Atatürk yorumlarıyla ilgili cemaat içinde yayılan tepkiler üzerine cemaat bünyesinde çıkarılan Arifan Dergisi'nden bir yetkili, derginin Bağcılar'daki eski merkezinde Atatürk resmi olduğunu doğrulamış, ancak daha sonra taşındıkları Fatih'teki merkezlerine Atatürk resmi asmadıklarını ifade etmişti. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)