SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

Corona Virüse Karşı Bisikletli Ulaşım

Koronavirüsden korunmak İçin bisiklet kullanılması sayesinde hem toplu taşımanın risklerini azaltmış olunur hem de bağışık sistemi güçlenir.

Corona Virüse Karşı Bisikletli Ulaşım
17.3.2020 16:51:38

Çin'de Hunan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden araştırmacılar, bindiği otobüste corona virüsü vakası bulaştıran bir kişiyi inceledi. Kapalı bir ortamda virüsün nasıl yayıldığını gösteren araştırmaya göre, virüs taşıyan adam 13 kişiye virüsü bulaştırdı. Corona virüsü hastası bu otobüsten indikten 30 dakika sonra araca binen bir kişi de virüse yakalandı. Araştırmada, adamın kendisinden 4.5 metre uzakta oturan iki kişiye virüs bulaştırdığı tespit edildi. Araştırmacılar corona virüsünün sıcak ortamda 30 dakika havada asılı kaldığını, bir kişinin öksürmesi sonucu oluşan damlacıkların 4.5 metre uzağa gidebildiğini açıkladı. Araştırma ayrıca virüsün yüzeylerde günlerce hayatta kalabildiğini ortaya koydu. Uzmanlar toplu taşıma araşlarındaki havalandırma sistemlerinin de corona virüsünü yayabileceğini söyledi.
Özellikle İstanbul'da iş saatlerinde Metrobüs, Metro, Tramvay, Otobüs gibi araçlarda vatandaşlar mecburen kapalı ortamda uzun süre yakın mesafede bulunuyorlar. Belediyeler, vatandaşların yoğun olarak kullandığı toplu ulaşım araçlarını ve kapalı duraklara yönelik temizlik çalışmaları yapıyor, duraklar köpükle yıkanıyor, oturma ve tutmak yerlerini dezenfektan ilaçlarla temizleniyor. Belediyelerin bu tedbirleri virüsün temas yoluyla yayılmasına tedbir olabilir ancak hava yoluyla yayılmasına bir etkisi olmamaktadır.
COVID-19 a karşı bisiklet
Uzmanlar corona virüsten korunmak için sağlıklı beslenme kurallarına dikkat edilmesi ve spor yapılmasını öneriyor. Koronavirüsden korunmak İçin bisiklet kullanılması sayesinde hem toplu taşımanın risklerini azaltmış olunur hem de bağışık sistemi güçlenir. Otobüs, taksi ya da otomobilde seyahat eden insanlara oranla bisiklet kullanan insanların virüse maruz kalma olasılığı çok daha azdır. Bisiklete binmek açık havada nefes alımını düzenler, stresi azalttığı gibi sağlıklı bir bedene sahip olmayı sağlar. Bunların yanı sıra, vücut direncini artırır, metabolizmayı hızlandırır, fazla kilolardan kurtulmayı sağlar ve ferah bir nefes almalarına yardım eder. Bisiklet tüm vücudun çalışması için iyi bir yöntemdir. Temiz hava sayesince akciğerlere de fayda sağlar ve bu sayede corona virüse yakalanma riskini azaltır.
Belediyelere Çok İş Düşüyor
Bisikletin bu faydaları elbette çok daha önce de biliniyordu. Tüm belediyeler zaman zaman bisikletle ilgili etkinlikler yaparak bisiklet yolları için çalışmalar yaptığını söylüyor. Belediyelerin bisikletli ulaşım konusunda ki çalışmaları, Corona virüs tehdidi altında olduğumuz günlerde artık daha kararlı adımlar atılmasını zorunlu hale getirdi.
İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, İstanbul'da bisikletli ulaşım konusunda çalışmalar yapmak üzere 7 Şubat tarihinde "Bisiklet Çalıştayı" gerçekleştirmişti. Bisiklet Çalıştayında; bisiklet eğitimleri yapılacağı, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılacağı ve bisikletli ulaşım için gerekenlerin yapılacağı konuşulmuştu.
İstanbullular işe gidip gelmek ve kısa mesafeli gündelik işlerinde bisiklet kullanmak için belediyelerin gerekli çalışmaları kısa sürede gerçekçi şekilde yapmasını istiyor.
İstanbul başta olmak üzere tüm belediyelerden bilboardlar, toplu taşıma araçları içindeki tv'ler, internet, dergi, broşür vs. araçlarıyla bisikleti teşvik eden tanıtımlar yapması, bisiklet kullanımı, bisiklet sürüş teknikleri, trafik kuralları hakkında eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapması, bisiklet yollarının çoğaltılması, mevcut yolların bisikletli ulaşıma uygun hale getirilmesi, işe gidiş / dönüş saatlerinde bisikletliler için kolaylıklar sağlanması gibi çalışmaların biran önce yapılması bekleniyor.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR