SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Corona virüs salgını ne zaman bitecek? Sıcak havalar corona virüsü bitirecek mi?

Corona virüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılmaya devam ediyor. Devlet salgının önüne geçebilmek için bir takım tedbirleri hayata geçirdi. Vatandaşlar da evlerinde adeta izole olmuş durumda. Milyonlarca kişi corona virüs salgını ne zaman bitecek diye merak ediyor. Peki sıcak havalar corona virüsü bitirecek mi? Yaz ayları koronavirüsü bitirecek mi? Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, 'Haziran ayında bir miktar nefes alacağımızı umuyorum' dedi.

Corona virüs salgını ne zaman bitecek? Sıcak havalar corona virüsü bitirecek mi?
7.4.2020 09:21:24

Koronavirüs salgını ortaya çıktığı andan itibaren milyonlarca kişiyi panikletti. Tüm dünyada milyonlarca insan adeta evlerine hapsoldu. Bu durumdan sıkılmaya başlayanlar corona virüs salgını ne zaman bitecek diye merak etmeye başladı. Uzmanlar yaz ayları için umutlu konuştu. Peki koronavirüs salgını ne zaman bitecek? İşte uzmanlardan bu konu ile ilgili açıklamalar...

Corona virüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılmaya devam ediyor. Devlet salgının önüne geçebilmek için bir takım tedbirleri hayata geçirdi. Vatandaşlar da evlerinde adeta izole olmuş durumda. Milyonlarca kişi corona virüs salgını ne zaman bitecek diye merak ediyor. Peki sıcak havalar corona virüsü bitirecek mi? Yaz ayları koronavirüsü bitirecek mi? Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Haziran ayında bir miktar nefes alacağımızı umuyorum" dedi. 

Corona virüs salgını ne zaman bitecek? 

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz coronavirüs salgını ne zaman bitecek sorusuna çarpıcı bir yanıt verdi.  Türkiye'nin sağlık kapasitesinin gücünü de düşününce izolasyon tedbirlerine harfiyen uyulduğu takdirde bu salgını ülke olarak en az hasarla atlatmanın mümkün olduğunu vurgulayan Kayıpmaz, şöyle devam etti: "Bu bağlamda biyoistatistiksel modellemelere göre önümüzdeki iki haftanın çok kritik olduğunu, hatta en kritik döneme girdiğimizi düşünüyorum. Bir süre daha dişimizi sıkarsak, haziran ayında bir miktar nefes alacağımızı umuyorum. Unutulmamalı ki bu bizim elimizde. Özellikle bu iki hafta olmak üzere nisan ayı içerisinde evde ne kadar sıkılırsak, bunun meyvelerini o kadar erken toplarız."

SARS'ı keşfeden Çinli biilim insanı da Haziran'ı işaret etti

SARS'ı şefeden 83 yaşındaki Çinli salgın uzmanı Zhong Nanshan, pandemi ilan edilen corona virüs salgının Haziran ayı itibariyle ortadan kalkacağını umduğunu bildirdi. Nanshan, hastaların tedaviden sonra yeniden corona virüse yakalnma risklerinin düşük olduğunu sözlerine ekledi.

Sıcak hava koronavirüsü öldürür mü?

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, Avustralya'da şu an yaz olmasına rağmen iki vakanın ortaya çıkmasının umutları azaltırken, bulaşmaların salgın halinde yayılmamasının ise umut vaat ettiğini söylüyor.

Diğer yandan Corona Virüsünün, zarflı virüs denen bir yapıya sahip olması nedeniyle dış ortamda uzun süre yaşama şansı olduğu belirtildi. Uzmanlar, virüslerin canlı kalmalarının ortam ısısı, güneş ışığı varlığı, ortamdaki nem oranı gibi birçok etken ile belirlendiğine dikkat çekti.

Yeni tip corona virüs hakkında bilgiler sınırlı olsa da uzmanların çoğu haziran ayında vakaların durmaya yakın hale geleceğini belirtti.

Koronavirüs belirtileri neler?

İştahsızlık ve kilo kaybı
Ateş
Halsizlik ve durgunluk
Karın bölgesinin şişmesi
Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
Solunum sorunları ve nezle
Denge sorunları
Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade

Koronavirüs insanda etkisi nasıl?

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş başlıyor. Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor. Çin'de bazı hastaların hastanede uzun süreli tedavi altına alınması gerekmişti. Özellikle yaşı ilerlemiş ve kronik hastalığı olanların Covid-19'u daha ağır yaşadıkları biliniyor. Birçok kişi ise hastalığı hafif belirtilerle ve evde atlatıyor. Koronavirüs orta derece soğuk algınlığından, ölüme varacak semptomlara yol açabiliyor.

Corona virüs tedavisi nedir?

Corona virüsü tedavisi henüz kesin olarak bilinmiyor. Doktorlar ve bilim insanları, farklı ilaçlar kullanarak kesin tedaviyi bulmaya çalışıyor. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den getirilen ilacın tedavi sürecini 12 günden 4 güne indirdiğini belirtti. İlacın ne olduğunu söylemedi. Ancak daha önce corona virüsü tedavisinde kullanıldığı iddia edilen Favipiravir ilacı akıllara geldi. Corona virüsü tedavisi ile ilgili güncel gelişmeler yaşandıkça ayrıntılar haberlerimizde yer alacak.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR