Çocuğa nasıl oyuncak alınmalı?

Çocukların gelişiminde oyuncaklara tesiri yadsınamaz. Peki gelişim süreçlerinde bu oyuncakları seçerken nasıl bir yol izlemelisiniz?

22.10.2020 14:45:33

 Anne babalar için oyuncak seçimi çocuğun gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun için de öncelikle uzmanların bu konuda neler söyledikleri, neleri tavsiye ettikleridir....

Aileler genellikle kendi hoşlarına giden oyuncakları çok erken ya da çok geç alabilirler. Oysa oyuncak mutlaka çocuğun yaşına ilgisine, becerisine ve gelişim düzeyine uygun olmalıdır.
Bir oyuncağı almadan önce tespit etmeniz gereken noktalardan biri de oyuncağın kaç saat, kaç gün, kaç ay, kaç yıl, çocuğun ilgi alanında kalabileceğidir. Bir oyuncak uzun süre çocuğun ilgi alanında kalabiliyorsa bu başarılı ve iyi seçilmiş bir oyuncaktır.
Oyuncak fonksiyonel olmalı, fazla yapılanmış olmamalı, yaratıcılığı sınırlamamalıdır. Örneğin bir süt kamyonu yerine, boş kasalı bir kamyon çok daha fonksiyoneldir. Çünkü çocuk kamyonun boş kasasına dilediğini yerleştirebilir, dilediğini taşıyabilir.
Çocuğa tek başına oynayacağı oyuncakların yanı sıra, grup olarak oynayacak oyuncaklar da sağlanmalıdır.
Oyuncak çocuğu ürkütmemeli, ona sevimli gelmeli, sade, ayrıntısız ve köşeleri yuvarlak olmalıdır.
Oyuncak konusunda bilgili, deneyimli ve uzman satıcılardan alışveriş yapmalısınız. Çünkü oyuncağı size doğru tanıtacaklar, ve sizi bilgilendirerek doğru seçim yapmanızı sağlayacaklardır.

Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar

Ebeveynlere öncelikli olarak düşen görev; çocuğa uygun oyuncak seçiminde hem cinsiyet hem de beceri ve ilgilerinin de gözetiliyor olması....

Oyuncak çocuğun yaşına, ilgisine,becerisine uygun olmalıdır.
Oyuncak çocuğun ilgi alanı dahilinde uzun süre kalmalıdır.
Sağlam ve dayanıklı olmalıdır. Çünkü çocuklar oyuncaklarına karşı itinalı davranmakta güçlük çekerler.
Çok yönlü olmalı, çocuğun yaratıcılık ve hayal gücünü engellememelidir.
Oyuncak çocuğu ürkütmeyen, sevimli bir dizaynda olmalıdır.
Sade, ayrıntısız, köşeleri yuvarlak ve küt olmalıdır.
Çocuğun kas kuvveti ile orantılı olmalıdır.
Oyuncak seçiminde titizlikle uygulanan bir cinsiyet ayrımı yapılmalıdır.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)