DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Çinli yetkiliden aşı itirafı: Etkisi düşük

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) direktörü Gao Fu, Çin'in koronavirüse karşı ürettiği aşıların etkinliğinin düşük olduğunu söyledi.

11.04.2021 15:14:15

CDC yöneticisi Gao, Cumartesi günü Güneybatı Chengdu kentinde düzenlenen bir konferansta, Çin aşılarının 'çok yüksek koruma oranlarına sahip olmadığını' açıkladı.

​Gao, "Aşılama süreci için farklı teknik hatlardan farklı aşıları karıştırarak kullanmamız resmi olarak gözden geçirilecek" ifadelerini kullandı.

Pazar günü düzenlenen basın toplantısında görevliler, Gao'nun yorumlarıyla veya resmi planlardaki olası değişikliklerle ilgili sorulara doğrudan yanıt vermedi. Ancak bir başka CDC yetkilisi, geliştiricilerin mRNA tabanlı aşılar üzerinde çalıştığını belirtti.

Başka bir yetkili Wang Huaqing, "Ülkemizde geliştirilen mRNA aşılarında da klinik deneme aşamasına geçildi" dedi. Wang, olası kullanım için herhangi bir zaman çizelgesi ise vermedi.

Gao, aşıların etkisini artırmak için ikinci bir seçenek olarak farklı teknik özelliklerdeki aşıları karıştırmayı düşündüklerini de açıkladı.

Uzmanlar, aşıların karıştırılması veya sıralı aşılamanın etkinliği artırabileceğini söylüyor. Britanya'daki araştırmacılar da Pfizer-BioNTech ve AstraZeneca aşısının olası bir kombinasyonunu inceliyorlar.

'MRNA AŞILARININ FAYDALARINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALIYIZ'

Öte yandan Sinovac sözcüsü Liu Peicheng, aşılardaki etkinlik seviyelerinin farklılık gösterebileceğini, bunun aşıyı olan insanların yaşından, virüsün varyantından ve diğer birçok faktörden kaynaklanabileceğini ifade etti.

Gao ise stratejideki olası değişikliklerin ayrıntılarını vermese de olası bir değişiklik olarak mRNA aşılarını işaret etti.

"Halihazırda birkaç çeşit aşıya sahibiz diye dikkatle takip etmeli ve etkinlik durumunu görmezden gelmemeliyiz" diyen Gao, "Herkes mRNA aşılarının insanlık için sağlayabileceği faydaları göz önünde bulundurmalıdır" ifadelerini kullandı.

Xinhua Haber Ajansı tarafından Aralık ayında paylaşılan habere göre Gao, mRNA aşılarının insanlar üzerindeki olası olumsuz yan etkilerinin de göz ardı edilemeyeceğini belirtmişti.

TÜRKİYE DAHİL 22 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLDİ

2019'un sonlarında ülkede başlayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında Çin, ilaç endüstri ile birlikte küresel salgına karşı harekete geçti ve iki büyük firma ile yurt dışında birçok ülkeye aşı tedariki gerçekleştirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, devlete ait iki aşı üreticisi şirket olan Sinovac ve Sinopharm tarafından geliştirilen aşılar; Meksika, Türkiye, Endonezya, Macaristan, Brezilya ve Türkiye dahil 22 ülkeye ihraç edildi.

Pekin yönetimi, Çin'de kullanılması amacıyla herhangi bir yabancı aşıyı ise henüz onaylamadı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan