Çin sellere karşı 10 bölgeyi uyardı

Çin, önümüzdeki günlerde yaşanacağı tahmin edilen ağır yağışlara karşı önlem alıyor.

2020-06-25 12:11:51

Çin'de önümüzdeki günlerde görülecek yeni sellere karşı yoğun önlemler alınmaya başlandı. Bu ay ülkedeki aşırı yağışlar geniş çapta araziyi sular altında bıraktı.

Yağmur fırtınaları ve sellerin Cuma gününden itibaren Çin'de arazileri etkilemesi bekleniyor. Salı gününe kadar sürmesi beklenen yağışların yüksek oranda sel, toprak kayması ve toprak şişmelerine neden olacağı belirtildi. Sel Kontrol Kurumu web sitesinden konuyla ilgili açıklama yaparak, ondan fazla bölgenin önlemler alması talep edildi.

Çin ekonomisini vurdu

Resmi Günlük Ekonomi gazetesinin haberine göre, ağır yağışlar ise ekonomiyi bu yıl 24 milyar yuan civarında kayba uğrattı ve 861 bin hektarlık tarım arazisine zarar verdi. Toplamda ise 26 bölge ve şehir sellerden etkilendi.     

Güneybatıdaki denize kıyısı olmayan Guizhou bölgesi ve Chongqing belediyesini Haziran ayının başından itibaren en fazla hasar gören yerler olduğu aktarıldı. Çok az yaralı olmasına rağmen binlerce insanın seller nedeniyle yerinden olduğu aynı haberde yer aldı.

Çin'de bu yıl 20'den fazla ağır yağış gerçekleşti. Bu rakamın ise resmen 2013'ten sonraki ikinci büyük rakam olduğu belirtildi.  Haziran'da hava kurumu yetkilileri günlük uyarılar ve hava durumu bildirglerei yapılmaya devam ediliyor.

YORUMLAR (0)