DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Çin'in Ankara Büyükelçisi Hongyang, Aksaray'da

Çin'in Ankara Büyükelçisi Hongyang, Aksaray'da

01.06.2015 15:52:33
Çin Halk Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve beraberindeki iş adamı heyeti, Aksaray Valisi Şeref Ataklı'yı ziyaret etti.

Hongyang'a kent hakkında bilgi veren Ataklı, Aksaray'ın Anadolu'nun ortasında, tarihi ve kültürel özelliklere sahip önemli bir il olduğunu söyledi.

Türkiye ve Çin'in, dünyanın değişik bölgelerinde ekonomik ve ticari faaliyetlerde bulunduğuna dikkati çeken Ataklı, iki ülke arasındaki ticaret hacminin önemli boyutlara ulaştığını anlattı.

Ataklı, Tuzgölü Doğalgaz Depolama Tesisleri'nin Sultanhanı beldesinde Çinli TCC firması tarafından inşa edildiğini anımsatarak, "Doğalgaz depolama inşaatı devam ediyor. 2 milyar lira civarında önemli bir yatırım. Buna benzer yatırımların ülkemizde olduğu gibi ilimizde de yapılmasını arzu ederim" diye konuştu.

Kentin turizm ve madencilik potansiyeline de değinen Ataklı, Çinli iş adamlarını yatırım için Aksaray'a davet etti.

- "Ekonomik ve ticari iş birliğimiz süratli şekilde gelişmektedir"

Hongyang da Çinli şirketlerin faaliyet yürüttüğü kentlere incelemelerde bulunmak üzere ziyaret gerçekleştirdiklerini, bu kapsamda da Aksaray'a geldiklerini söyledi.

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik iş birliğinin sağlıklı devam ettiğini aktaran Hongyang, "İki ülkenin de ilişkileri geliştirmeye yönelik üst düzey siyasi niyeti bulunmaktadır. Ekonomik ve ticari iş birliğimiz süratli şekilde gelişmektedir" dedi.

Türkiye'deki birçok müteahhitlik projesinde Çinli firmaların yer aldığına dikkati çeken Hongyang, şunları kaydetti:

"2014 sonu itibarıyla Türkiye ile imzalanan projeler, 14 milyar dolara ulaşmıştır. Birçok Çinli şirket, Türkiye'de faaliyette bulunuyor. İki ülke arasındaki ilişkiler sadece Ankara'da kalmamalı. Bunun için Türkiye'yi geziyoruz. Aksaray'a da bu nedenle geldik. Aksaray'daki TCC - China Tianchen Engineering şirketinin yürüttüğü projeleri inceledik.

Şirket yetkileri, Aksaray'dan her yönden memnuniyetlerini bildirdi. Merkezi hükümet ve valilikten çok büyük destek gördüklerini ifade ettiler. Teşekkürlerimizi iletiyoruz."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

nur

Bakin arkadaşlar hudapar in yaptiglari : 1-kutlu.d.yapmasi 2-yetimlere sahip cikmasi 3-islami anlatmasi 4-fakirlere et dagitmasi saymakla bitmez hdp nin yaptiklari: 1-lgbtlileri savunmasi 2-kabeyi kotulemesi 3-iftiraci olmasi 4-insanlari tehtid etmesi 5-kudusu kotulemesi 6-zorbaci saymakla bitmez

Görüş Bildir Bizimle Paylaş