DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:59:00

İftar vakti

BURSA

19:57

04:34
19:57
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:41

04:20
19:41
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:25

04:04
19:25
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:08

03:46
19:08
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:54

03:44
18:54
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:59:00

İftar vakti

ANKARA

19:41

04:20
SAHUR
19:41
İFTAR

ERZURUM

19:08

03:46
SAHUR
19:08
İFTAR

Çin'den getirilen 42 kişi taburcu edildi

Sağlık Bakanı Koca, Vuhan'dan tahliye edilen ve koronavirüs şüphesiyle 14 gün karantinada tutulan 42 kişinin sonuçlarının negatif çıktığını, taburcu edildiğini açıkladı.

14.02.2020 12:12:54

Çin'de yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle TSK'ya ait kargo uçağıyla Vuhan'dan tahliye edilen 42 yolcu ve mürettebatın 14 gün boyunca kontrol altında tutuldukları Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde alınan tüm testleri negatif çıktı.

Bu gelişmenin ardından tahliye edilen 42 kişi karantina hastanesinden taburcu edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Vuhan'dan tahliye edilen ve gözlem süreleri dolan vatandaşları Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu.

'BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE DE NORMAL HAYATLARINA DEVAM EDECEKLER'

Vuhan'dan tahliye edilen 42 kişinin bundan sonra normal hayatlarına devam edeceklerini, herhangi bir takip gerekmediğini söyleyen Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

"14 günlük zaman dilimde hastalık bulgusu yoktu. İlk günden itibaren 3 günlük aldığımız tetkitlerde bir bulguya rastlanmadı. Bugün çıkan sonuçların negatif olduğu yani koronavirüsüne rastlanmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 42 yolculardı. Ben kendileri ile bütün vatandaşlarımızla görüştüm. 5 tane de çocuğumuz vardı. Bundan sonraki süreçte de normal hayatlarına devam edecekler. Yurt dışında olan vatandaşlarımız 1 gün daha kalmak istediklerini belirttiler."

'KIRGIZİSTAN VE ÖZBEKİSTAN BİZDEN KİT İSTEDİ'

Koronavirüs tespitinde kullanılan yerli kitin gelen talepler doğrultusunda ihraç edileceğini belirten Sağlık Bakanı Koca, "Bu süreçte kitler DSÖ doğrultusunda üretiliyor. Bir ülkeden 10 bin talebi bulunuyor. Bu kit 90 ila 120 dakika arasında sonuç verebiliyor. Almanya'da ve Fransa'da bulunan kitlerin 3 saati buluyor bu süre. Önümüzdeki günlerde de yurtdışına talebi karşılamak üzere yapılmış olacak. Kırgızistan ve Özbekistan bizden kit istedi. Türkiye'de kit üretiminde sorun olmayacağını söyleyebiliriz" dedi.

'HASTANE KAPATILMAYACAK'

Koca, "İçeride sağlık personeli dahil 61 kişi bulunuyor. 42 kişi bugün itibariyle tahliye oldu. Yabancı vatandaşlar ise bir gün daha kalarak yarın ülkelerine dönecekler. Hastane ise kapatılmayacak, bir enfeksiyon hastanesi olarak kullanılacağını söyleyebiliriz" diye konuştu.

'DSÖ'NÜN ÖNERDİKLERİNDEN DAHA ÖTESİNİ UYGULADIK'

Termal kamera uygulamasının yetersiz olduğu eleştirilere yönelik Bakan Koca, ''Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) önerdiklerinden daha ötesini uygulayan ülke Türkiye oldu. Burada gözlem altında tutan bir ülke de olmadı. DSÖ önermediği zamanda biz başlattık bu uygulamayı. Karantina odalarımız hazır. Bizim 48 tane kurabileceğimiz 50 yataklı karantina hastanesi olacak hastanelere sahibiz'' dedi.

Taburcu edilen İngilizce öğretmeni, ''İngilizce öğretmeni olarak çalışıyordum. Enterasan bir şey oldu. Anneme dediğim anda annem 'Ben seni o hastanede dünyaya getirmiştim' dedi. Beni dünyaya getirdiği oda da karantinada kaldım'' açıklamasını yaptı.

'KARANTİNA SÜRESİ BİTİNCE VUHAN'A DÖNMEYİ DÜŞÜNÜYORUM'

Çin'de eğitim gören Meltem Soylu da, ''Vuhan'da eğitim görüyordum. Virüsün yayıldığını duymuştuk ama bu kadar olabileceği tahmin etmedik. Elçiliğimiz çok düzenli bir şekilde yürüttü. Evlerimizden alındık. Ulaşımın sıfır olduğu bir yerden ülkemize getirildik. Vuhan'da karantina süresi bittikten sonra oraya dönmeyi düşünüyorum'' dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş