Cidde'deki anma törenine düzenlenen EYP'li saldırıyı IŞİD üstlendi

Telegram'daki bir kanaldan yaptığı açıklamada grup, “askerlerinin” Çarşamba günü mezarlığa el yapımı (EYP) bir bombayı saklamayı başardığını ve ardından birkaç “haçlı ülke konsolosunun” orada toplanmasının ardından patlatıldığını duyurdu.

12.11.2020 20:29:17

Reuters'in haberine göre, yabancı elçilik mensuplarının katıldığı Birinci Dünya Savaşı'nı anma töreninde meydana gelen patlama, son birkaç haftadır Cidde'de meydana gelen ikinci olay olarak kayıtlara geçti. Cidde'deki patlama, yıllar sonra Suudi krallığındaki yabancıları vurmaya yönelik ilk saldırı oldu.

18 Ekim'de bir IŞİD sözcüsü, destekçilerini Batılıları, petrol boru hatlarını ve Suudi Arabistan'daki ekonomik altyapıyı hedef almaya çağırmıştı.

Perşembe günü erken saatlerde, kimliği belirsiz saldırganlar, şafaktan önce Hollanda'daki Suudi büyükelçiliğine ateş açtı. Olayda kimse yaralanmadı.

Geçtiğimiz ayın sonlarında, Cidde'deki Fransız konsolosluğunda bir güvenlik görevlisine saldırıp yaralayan bıçaklı bir Suudi tutuklanmıştı.

1352013-suudi-arabistan-da-bombali-saldiri-4-yarali-5fabec8472218

Suudi Arabistan soruşturma başlattı

Öte yandan Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Mekke Emirliğinden yapılan yazılı açıklamada, "Emniyet birimleri, Fransız konsolosun Cidde kentinde bir törene katıldığı sırada gerçekleştirilen korkakça saldırıyla ilgili soruşturma başlattı." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, saldırı nedeniyle Yunan konsolosluğu çalışanlarından bir kişi ile bir Suudi Arabistan güvenlik görevlisinin de hafif şekilde yaralandığı aktarıldı.

Fransa Dışişleri Bakanlığından daha önce yapılan açıklamada ise "Birinci Dünya Savaşı'nın bitişine yönelik gayrimüslimlerin bulunduğu bir mezarlıkta düzenlenen, aralarında Fransa'nın da bulunduğu konsoloslukların katıldığı anma töreninde, EYP saldırısı sonucu birkaç kişi yaralandı." ifadelerine yer verilmişti.

Söz konusu saldırıyı şiddetle kınadığını belirten Paris yönetimi, Suudi Arabistan'daki vatandaşlarına "azami dikkatli olmaları" uyarısında bulunmuştu.

Fransa, İngiltere, ABD, Yunanistan ve İtalya'dan saldırıya tepki

Fransa, İngiltere, ABD, Yunanistan ve İtalya, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde diplomatların katıldığı Birinci Dünya Savaşı'nı anma törenine yönelik saldırıyı kınadı.

Beş ülkenin Riyad büyükelçilikleri tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, gayrimüslim mezarlığında düzenlenen anma törenine yönelik saldırı "korkakça" olarak nitelendirildi.

Törende Fransa, İngiltere, ABD, Yunanistan ve İtalya elçiliklerinden temsilcilerin de bulunduğuna işaret edilen açıklamada, masum insanlara yönelik bu tür saldırıların utanç verici olduğu ve kesinlikle hiçbir gerekçesinin bulunmadığı vurgulandı.

Saldırıyı soruşturacak Suudi Arabistan makamlarına destek sözü verilen açıklamada, yaralılara acil şifa temenni edildi.

Katar, BAE, Bahreyn, Kuveyt ve Ürdün saldırıyı kınadı

Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Kuveyt ve Ürdün, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde, Fransız konsolosun da katıldığı törende gerçekleştirilen saldırıyı kınadı.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Katar'ın, gerekçesi ve sebebi ne olursa olsun her türlü şiddeti ve terörü reddettiği vurgulandı.

BAE Dışişleri Bakanlığı da açıklamasında "korkakça" olarak nitelendirdiği saldırıyı şiddetle kınadı.

Açıklamada, Suudi Arabistan'ın güvenliğini ve istikrarını hedef alan her türlü tehdit karşısında dayanışma içinde olunduğu belirtildi.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da saldırı kınanarak, Suudi Arabistan'ın kendi topraklarında güvenlik ve istikrarı sağlamak, vatandaşlarının ve ülkede ikamet edenlerin güvenliğini korumak için aldığı tüm önlemlerin desteklendiği vurgulandı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, yazılı açıklamasında, "masum sivilleri hedef alan, insanları korkutan ve tüm semavi dinlere ve medeni kanunlara aykırı olan bu çirkin saldırının, şiddetin ve aşırıcılığın çirkin yüzünü ortaya koyduğunu" ifade etti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı da masum sivilleri hedef alan ve tüm dini, insani değerler ile ilkelere aykırı olan saldırıyı kınadıklarını açıkladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)