DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

CHP: Referandum sonucunu tanımayacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, bölgede savaş istemediklerini ancak Barzani'nin tartışmalı referandum yaparak sorumsuz adım atmasına karşı da sessiz kalınmaması gerektiğini belirtti.

4 Yıl Önce
2017-09-25 12:50:57

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Irak Kürt Bölgesel Yönetimindeki (IKBY) tartışmalı referanduma ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Bu gayrimeşru adımın bölgede istikrarsızlığı daha da derinleştireceğine, bölgenin iç çatışmaya sürükleneceğine yönelik dostane uyarılarının dikkate alınmadığını savunan Yılmaz, "Uluslararası hukuka, BM Güvenlik Konseyi kararlarına, Irak anayasasına ve IKBY'nin kendi hazırladığı iç anayasaya aykırı olan, Irak'ın toprak bütünlüğünü parçalamaya yönelik bu adımı gayrimeşru görüyoruz. Sonucu tanımayacağız" diye konuştu.

İşin bu noktaya gelmesinde baş nedenin, IKBY Başkanı Mesut Barzani'yi en fazla güçlendiren AK Parti'nin komşularla yürüttüğü sorumsuz dış politika olduğunu öne süren Yılmaz, "AKP hala kendine yakın petrol ticareti yapan, ticaret yapan şirket ve şahısların çıkarını, ülkenin toplam çıkarının üstünde görmektedir. Göz boyama toplantılar yapmakta, kamuoyuna bir şey yapıyormuş gibi algı veriyor. AKP'nin bütün komşularla yürüttüğü bu siyasetin, Türkiye'nin dış politikasını iflas ettirdiğini ve ulusal çıkarları yerden yere çaldığını gördük" dedi.

Irak merkezi hükümeti ve İran ile daha yakın bir iş birliği içinde, bundan sonra ortak adımlar atılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, bugün kendilerinin dostane önerilerini dinlemeyen, kaş çatan, önerilerini ırkçı yaklaşımla geri çeviren kişilerin, yarın işler çığrından çıktıktan sonra kapılarına gelip iki kelime tavsiyelerini almak zorunda kalmamalarını umduğunu kaydetti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş