DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

CHP'nin Sultangazi mitingi

CHP'nin Sultangazi mitingi

7 Yıl Önce
2015-06-02 18:15:33
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Diyor ki; 'Altın kaplama klozetim yok.' Sana som altından yakışır arkadaş. Altın kaplıyı ne edeceksin sen? Som altın. Senin neler yaptığını ben bilmiyor muyum" dedi.

Kılıçdaroğlu, Sultangazi Meydanı'nda düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, iktidara gelmesi halinde CHP'nin asgari ücretliye bin 500 lira verecek olmasının iktidarın hoşuna gitmediğini ifade ederek, işçilerden, kendilerine bin 500 lirayı fazla gören iktidara 7 Haziran'da ders vermelerini istedi.

"İşçiye bin 500 lira vermek işçi için zulümdür" şeklinde yorumların olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, 'Ama o beyefendi ayda 14 bin lira nakit alıyor. 14 bin lira alırken zulüm değil, ben işçiye verirken zulüm oluyor" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Asgari ücreti bin 500 lira yapacağım" dediği için kendisinin işverene şikayet edildiğini belirterek, "Siz niye itiraz etmiyorsunuz? Cesaretin mi yok? Çıkıp milletin önünde deki; 'Ben asgari ücreti artırmayacağım.' Diyemiyor, korkuyor. 'Oy kaybederim' diyor.' Ya adam gibi söylediğinin arkasında dur ya da çık adam gibi deki 'Kılıçdaroğlu doğruyu söylüyor' ifadelerini kullandı.

Miting alanında vatandaşların ellerinin üzerinde gezdirdiği hortumu gören Kılıçdaroğlu, "Hortumu kısa tutmuşsunuz. Bir ucu kaçak sarayda biliyorsunuz. Madem 'hortum' dediniz, hiç endişelenmeyin. 8 Haziran'da o kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve emeklilere vereceğim" dedi.

- "Bütün vaatlerimiz santim santim düşünüldü"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, parlamentoya Türkiye'de yabancıların çalıştırılması hakkında kanun tasarısının getirildiğini hatırlatarak, Türkiye'de 6 milyon 250 bin işsizin olduğunu ve yabancıların çalıştırılması için kanun getirileceğini söyledi.

Türkiye'deki işsizlere ve onların ailelerine seslenen Kılıçdaroğlu, "Senin çocuğunun işsizliğini düşünen, ona iş bulunması için proje üreten, çabalayan, emek harcayan, alınteri döken benim. 7 Haziran'da sandığa gideceksin işsiz kardeşim. Sen de uyan ve sen de 'Bu ülkeyi bataktan ancak CHP kurtarabilir' de" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye ve Türkiye'de yaşayan insanlar için çalıştığını, onlara inandığını ve güvendiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hiç endişe etmeyin. Bütün vaatlerimiz, santim santim düşünülmüş vaatler. Bütün vaatlerimiz insana dokunan vaatler, bütün vaatlerimiz, taahhütlerimiz, projelerimiz daha güzel bir Türkiye için. Bütün projelerimiz daha mutlu bir Türkiye için. Ben bu güzel ülkede sokaklarda çatık kaşlı insanların dolaşmasını istemiyorum. İstiyorum ki herkes güler yüzle, huzur içinde gezsin.

Hiç endişe etmeyin, yasak diye bir kavram CHP iktidarında olmayacak. Üniversite gençleri siz de üzülmeyin. 13 yılda yurt sorununu çözemediler. Sözüm söz, bir yıl içinde hiç bir öğrenci 'benim yurdum yok' demeyecek. Sizlere birer, ikişer kişilik, sıcak suyu ve internet erişimi olan, ücret ödemeden yararlanacağınız bütün imkanları sağlayacağım. Çünkü gençler bizim umudumuzdur, geleceğimizdir. Onlara güveniyorum, sonuna kadar da güvenmeye devam edeceğim."

- "Altın kaplıyı ne edeceksin sen?'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasında "klozet" tartışmasını da sürdürürken "Ankara'daki beyler, gençlerden, özgürlükten hoşlanmazlar. Ankara'daki beyler, 'Ülkede yoksulluk' var dediğimiz zaman ondan da hoşlanmazlar. Neden hoşlanırlar? Altın kaplı klozetten hoşlanırlar. Diyor ki; 'Altın kaplama klozetim yok.' Sana som altından yakışır arkadaş. Altın kaplıyı ne edeceksin sen? Som altın. Senin neler yaptığını ben bilmiyor muyum?" ifadelerini kullandı.

"Kılıçdaroğlu bunları nasıl yapacak" diye eleştirildiğini aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Söylüyorum o beyefendi de duysun, Türkiye duysun. Türkiye'nin vicdanına, sağduyusuna, irfanına sesleniyorum ve söz veriyorum; CHP iktidarında sabahın 6'sında oğluma telefon edip, 'Oğlum paraları sıfırladın mı?' demeyeceğim. Benim çocuklarımın, benim bakanlarımın çocuklarının yatak odalarında boy boy paralar, boy boy kasalar olmayacak. Herkes namuslu olacak, herkes hesabını verecek, her kuruşun hesabını soracağım. Kimse endişe etmeyecek. Benim genel müdürlerimin ellerinde ayakkabı kutularında dolarlar olmayacak. İzin vermeyeceğim, kul hakkı yemeyeceğim ve yedirmeyeceğim."

- "'Milyarlık arabalara 'çerez parası' diyorlar"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün dindar kardeşlerime sesleniyorum" diyerek, şunları söyledi:

"Elini vicdanına koy ve beni dinle kardeşim. İsraf almış gidiyor, milyarlık arabalara 'çerez parası' diyorlar. 'İsrafı biz yapmıyoruz' demek için de Papa'yı örnek gösteriyorlar. Dindar kardeşlerime sesleniyorum, bunlar yoldan çıktı ne söylediklerini bilmiyorlar. Bütün dünyaları para, bütün dünyaları bu dünya. Eğer sen israf konusunda örnek göstereceksen, sevgili Peygamberimizi, onun mütevazi hayatını göster. İsrafın haram olduğunu ordan öğreneceksin. Bütün dindar kardeşlerime sesleniyorum, senin inançlarını, manevi dünyanı acımasızca sömürdüler. Sen de uyan kardeşim. Sen de 'Benim manevi duygularımı, inançlarımı sömüren partiye değil. Kul hakkı yemeyen Kılıçdaroğlu'na oy vereceğim' de.'

- "İki söz istiyorum..."

Vatandaşlardan kendisine iki söz vermelerini isteyen Kılıçdaroğlu, vatandaşlara şöyle seslendi:

"Oylarınızı bölmeden, ayrışmadan, kavga etmeden 7 Haziran günü sandığa gidip CHP'ye oy verecek miyiz? Bu birinci söz, bu kolay. Gelelim ikinci söze. Sandığa giderken geçen seçimlerde 'Ben CHP'ye küstüm sandığa gitmiyorum', 'İşim var niye oy kullanayım', 'Oy versem ne olacak, bir şey değişmeyecek', 'Ben CHP'ye oy vermem' diyenleri ikna edeceksiniz. Diyeceksiniz ki; 'Gel beraber sandığa gidelim, bu CHP'ye oy verelim. Bakalım bunlar vaatlerini yerine getiriyorlar mı?'

Belki size diyebilir ki 'Niye CHP'ye oy vereyim', 'Hangi gerekçeyle CHP'ye oy vereyim.' Onlara şunu söyleyin; '13 yıl yetki verdik. Tek başına ülkeyi yönettiler. 13 yılda ne oldu? 17 milyon yoksulumuz, 6 milyon 250 bin işsizimiz, yanlış dış politika nedeniyle 2 milyon Suriyelimiz, aylığı bin liranın altında 8 milyon emeklimiz oldu. 2 Trakya büyüklüğünde alan, çiftçi tarafından ekilmiyor. Yoksulluk, işsizlik, umutsuzluk oldu. Kılıçdaroğlu diyor ki diyeceksiniz; Ben öyle 13 yıl değil, 4 yıl istiyorum yoksulluğu bitireceğim. Ortadoğu'ya barışa getireceğim, Suriyeli kardeşlerimizi Suriye'ye göndereceğim, çiftçinin mazotu 1,5 lira olacak. İşsizlik sorununu çözeceğim, Türkiye'yi şaha kaldıracağım, bu ülkeye barışı getireceğim.'

- "Hiç bir ayrım yapmayacağım"

Kemal Kılıçdaroğlu, 8 Haziran sabahı herkesin rahat nefes aldığı bir Türkiye'nin kapısının aralanacağını dile getirerek, bu kapıdan 70 milyon yurttaşın geçeceğini ifade etti.

İktidara geldiğinde hiç bir ayrım yapmayacağını, bütün vatandaşları kucaklayacağını, baştacı edeceğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bunun için benim sorumluluğum var çalışıyorum. Çalışmaktan onur ve gurur duyuyorum. Sizin için çalışmaya çalışıyorum ama sizler de bir kişiyi ikna etme konusunda çalışmalısınız ki, beraber güzel ülkemizi, uygar bir ülke yapalım, kendi içinde barışık bir ülke yapalım. Kavgalı bir Türkiye değil, barışın egemen olduğu, özgürlüklerin olduğu bir Türkiye yapalım. Herkesin düşüncesini özgürce açıkladığı, 'Acaba düşüncemi açıklarsam tutuklanır mıyım, gözaltına alınır mıyım?' diye bir kaygının olmadığı bir Türkiye'yi birlikte inşa edelim."

Mitinge, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, genel başkan yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Seyhan Erdoğdu, Şafak Pavey, Enis Berberoğlu, Ercan Karakaş, milletvekili adayları, belediye başkanları ve ilçe başkanları katıldı.

Miting öncesi sanatçı Arzu Şahin konser verdi. CHP Gençlik Kolları üyeleri sahneye çıkarak "Her yer Taksim her yer direniş" sloganı attı. Mitinge katılan vatandaşların, parti bayraklarının yanı sıra Atatürk resimleri ile Beşiktaş, Galatarasay ve Fenerbahçe bayrağı taşıdığı görüldü. Partinin gençlik kolları üyeleri, sahnenin yan tarafında Deniz Gezmiş posteri açtı.

Beşiktaş'ın taraftan grubu Çarşı'nın, üzerinde "Halkın adamı Kılıçdaroğlu" yazılı pankartı da dikkati çekti. Miting sonunda Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri adayları, sahneden vatandaşlara karanfil attı.

(Son)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

yahya

peki sen kimin adamısın.hdp gibi bir partini. zerdüşt tapınağı açan.lgbtye destek veren.meclise gensoru ile 'lgbt için ne yaptınız' diyen bir partinin. bdp/hdp çok fazla sosyalist çizgiye kayıyor söylemlerinden çekindikleri için seni yine aday gösterdiler.çünkü allah herkesi senin konuşma kibir ve uslubundan muhafaza etsin. peki sen kimin adamısın. müteahit bey. yabancıların ise kıyamette vay haline.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş