DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

CHP'nin Şanlıurfa mitingi

CHP'nin Şanlıurfa mitingi

01.06.2015 20:19:46
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halkın kavgadan bıktığını belirterek, "Bu ülkede 17 milyon yoksul var benim derdim o" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Topçu Meydanı'ndaki mitinginde, Harran Ovası'nın dünyanın en verimli ovası ve uygarlığın beşiği olduğunu, bu özellikleriyle Türkiye'yi ve dünyayı doyurabilecek iken hala bir kısmının sulanamadığını belirtti.

Harran Ovası'nın sulanması için TBMM'den kanun çıkarıldığını ve işsizlik sigortası fonundan para alındığını aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Dediler ki Harran Ovası'nın sulanmasında kullanacağız, beş kuruşu kullanmadılar. Başka işlerde kullandılar. O nedenle Urfalı kardeşim artık 7 Haziran'da yeni bir başlangıç olsun. Dedim ki, 'Çiftçiye mazot 1,5 liradan olacak', hemen kıyameti koparıyorlar, 'Çiftçiye mazotu 1,5 liradan nasıl mazotu veriyorsun' diye. Sen yatlara gemilere 1 lira 21 kuruştan veriyorsun kardeşim (mazot) ben de 1,5 liradan veriyorum. Onlara verirken para var da çiftçiye gelince mi para yok? Onlar sanıyorlar ki çiftçi mazotu traktöre koyacak, Kanarya Adaları'na tatile gidecek. Ya kardeşim çiftçi mazotu alacak tarlaya gidecek tarlaya. Alın teri dökecek, çalışacak, uğraşacak. Bizlerle onlar arasında dağlar kadar fark var."

Kılıçdaroğlu, Konya'dan küçük Hollanda'nın 120 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ettiğini, devasa Türkiye Cumhuriyeti'nin ise tarım ihracatının 12 milyar dolar olduğunu belirterek, "Ne eksiğimiz var? Tarlamız mı eksik, Konya Ovası'mı eksik, insanımız mı eksik, güneşimiz mi eksik? Her şeyimiz var. Eksik olan namuslu siyaset, eksik olan halkını halkını düşünmeyen siyaset, eksik olan cebini dolduran siyaset" dedi.

Kılıçdaroğlu, çiftçilerin elektrik borçlarını bildiğini, CHP'nin tarım kesiminin hakkını sonuna kadar savunduğunu ifade etti.

Konuşmasında Türkiye'nin Ortadoğu politikasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, bir yerde ateş varsa oraya benzinle değil, suyla gidilmesi gerektiğini belirtti. Büyük devletlerin başka ülkelerin içişlerine karışmadığını, sorun çıktığında o ülkeleri barıştıran devlet olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Şimdi tırlara silahları yüklüyorsun gönderiyorsun Suriye'ye, Müslüman'ı Müslüman'a kırdırıyorsun, Müslüman kanı akıtıyorsun. Elleri kanlı olanları bu topraklar affetmemiştir, biz barışı savunuruz, huzuru savunuruz, komşuda barış bizde barış, orada huzur bizde huzur. Dedim ki 'CHP iktidarında Suriye'de barış sağlayacağım, Suriyeli kardeşlerimizi de Suriye'ye geri göndereceğim', kıyameti kopardılar, 'Yok sen nasıl Suriyelileri geri gönderirsin.' Herkes doğduğu topraklarda yaşamak ister, herkes babasını, dedesinin olduğu yerlerde yaşamak ister, herkes kendi kültürünü yaşatmak ister. Ben iki milyon Suriyeli kardeşime söylüyorum, senin sorununu çözecek olan benim. Senin derdini çözecek olan benim, Ortadoğu'ya barışı getirecek olan benim, seni kendi ülkene huzur içerisinde gönderecek olan da benim."

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin sorunlarını bildiklerini, bunların çözüm adresinin partisi olduğunu aktararak, yoksulluğu ve işsizliği çözeceklerini dile getirdi.

- "Seçim alanlarında kavga etmedim"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, seçim çalışmalarında özel bir tartışmanın içerisine girmemek için dikkatli davrandığını anlatarak, şöyle dedi:

"Nedeni ne biliyor musunuz? Vatandaş kavgadan bıktı, vatandaş o onu dedi, bu bunu dediden bıktı. Bu ülkede 17 milyon yoksul var, benim derdim o. Bu ülkede 6 milyon 250 bin işsiz var, benim derdim o. Bu ülkede Harran Ovası gibi bir ova yıllardır sulanamıyor benim derdim o. Harran Ovası'nda pamuk ekilmesi lazım, ekmiyorsun dışarıdan pamuk ithal ediyorsun, benim derdim o. Saman ithal ediyorsun, buğday ithal ediyorsun, mercimek ithal ediyorsun, benim derdim o. Biz üreteceğiz, biz kazanacak, biz halkça bölüşeceğiz, biz önce üreteceğiz sonra halkça bölüşeceğiz aç ve açıkta kimseyi bırakmayacağız."

Kılıçdaroğlu, partisine destek veren herkesin bir yurttaşı CHP'ye oy vermesi için ikna etmesini istedi. Kılıçdaroğlu, yetki verilen iktidarın 13 yılda işsizlik sorununu çözemediğini, 17 milyon yoksul yarattığını, iki milyon Suriyelinin geldiğini savundu. Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

"13 yılda Suriyeli kardeşlerimize 5 buçuk milyar dolarımız oldu, 13 yılda kaçak sarayımız oldu, 13 yılda Mercedesler çerez parası oldu, 13 yılda Şanlıurfa'ya adam gibi bir hastane yapamadılar, 13 yılda Harran Ovası'na su veremediler. 13 yılda 17 milyon yoksulu görmezden geldiler. 13 yılda köşeyi döndüler, 13 yılda bu ülkenin işsizlik sorununu çözemediler. Ben de 13 yıl istemiyorum 4 yıl istiyorum, adam gibi yöneteceğim, benim en büyük özelliğim, rahmetli babam söylemişti, 'Oğlum sen doğru dur eğri belasını bulur. 'Doğru duruyorum, doğru duracağım. Kul hakkı yemedim, yedirmeyeceğim."

- "Türkiye için çalışıyorum"

Konuşmasında meydandaki kadın seçmenlere seslenen Kılıçdaroğlu, Türkiye'de doğan ve ölen her çocuğu kendi evladı gibi gördüğünü söyledi. Annelerin yaşadığı sıkıntıları çok iyi bildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, çocukların karnı doymadan kendisinin de doymayacağını dile getirdi. Kılıçdaroğlu, annelere çok güvendiğini ve inandığını aktararak, şunları kaydetti:

"Sizi seviyorum, sizin için çalışıyorum, Türkiye için çalışıyorum. Çocuklarımız için, geleceğimiz için, onurlu bayrağımız için çalışıyorum. Bu ülkede herkesin karnı doysun diye çalışıyorum. Benim yedi kardeşim var ne iş yaptığını bilen var mı? Hiçbirinin gemisi, hanı, sarayı yok. Unutmayın ben saray meraklısı değilim, ben konfor meraklısı da değilim. Ben paraya düşkün insan değilim, ben mütevazi yaşıyorum sizin gibi yaşayacağım. Bu ülkede her çocuğun karnı doyacak hiçbir aile aç ve açıkta kalmayacak çünkü ben sizden çünkü ben halktan birisiyim."

- "Kimsenin ekmeğiyle oynamam"

Türkiye'de 800 bin taşeron işçi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bunların iş güvenliğinin ve işten çıkarılmayacaklarına ilişkin bir garanti bulunmadığını ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, taşeron sistemini kaldıracağını, herkesin kadrolu işi olacağını ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Taşeronlar şunu diyebilir, 'Biz bu iktidar döneminde girdik, Kılıçdaroğlu başbakan olursa bizi atar kendi adamlarını getirir. 'Asla, şunu unutmayın Kandil günüdür söylüyorum bir tarafa yazın. Kılıçdaroğlu görüşü, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun kimsenin ekmeğiyle oynamaz asla ve asla. Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamayız isterim ki herkesin karnı doysun" diye konuştu.

-"Öğretmen ile öğrenciyi buluşturacağım"

CHP lideri kılıçdaroğlu, 350 bin öğretmenin atama beklediğini, öğrencilerin ise doğru dürüst okula gidemediğini öne sürdü. Kılıçdaroğlu, iktidarı döneminde "atama bekleyen öğretmen" kavramını ortadan kaldıracağını dile getirerek, şunları söyledi:

"Ferhat ile Şirin'in buluştuğu gibi öğretmen ve öğrenciyi buluşturacağım, hiç endişeniz olmasın atama bekleyen öğretmen kavramı olmayacak. Bütün öğretmenlerimiz bizim çocuklarımızı yetiştirecek. Bir toplumun uygar toplum olmasının en temel koşulu öğretmene verdiği değerdir. Ne diyor din büyüğümüz, inanç büyüğümüz 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum' diyor. Öğretmen bu kadar önemli. Öğretmeni bu ülkenin ve toplumun en saygın insanı yapacağım. Öğretmenlerime saygı duyarım. Kuş uçmaz kervan geçmez bir Anadolu köyünde doğdum. Eğer CHP'nin Genel Başkanlığına kadar geldiysem bu ülkeye ve öğretmenlerime borçluyum bunu. Öğretmenlerim yetiştirmeseydi bu konuma gelmezdim. Öğretmen kardeşlerim meraklanmayın, bir toplumun büyümesi ve gelişmesi bir toplumun uygarlaşması öğretmenle başlar. Öğretmen bütün dünyada baş tacı edilir, sözüm söz bende sizi baş tacı yapacağım. Hiçbir öğretmen arkadaşım mağdur olmayacak."

Türkiye'de işsizliği ve yoksulluğu bitirmek için vatandaşlardan dört yıl süre istediğini anlatan Kılıçdaroğlu, her kuruşun hesabını millete verebilen bir iktidar modeli oluşturacağını sözlerine ekledi.

- Mitingden notlar

Miting için Topçu Meydanı'nda geniş güvenlik önlemleri alındı. Kemal Kılıçdaroğlu, mitinge partisinin Şanlıurfa milletvekili adayları ile geldi.

Partililer, konuşmasının sonunda Kılıçdaroğlu'na Şanlıurfaspor atkısı hediye etti. Kılıçdaroğlu, platformda partisinin milletvekili adayları ile katılımcılara karanfil hediye ettikten sonra alandan ayrıldı.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Furkan

5-) Ondan sonra müthiş bir iç savaş, kaos ve kargaşa. Merak etmeyin ortada, ne arap ne türk ne kürt ne de afrikalı ve asyalı kalır. Bu gün Irakta, suriyede ve Yemende bu senaryoyu İran Truva atı ile maalesef çok başarılı bir şekilde yürütüyorlar. Sıra Türkiyeye geliyor mazallah !.. Konu belli : TÜRK-KÜRT VE ALEVİ-SÜNNİ EKSENİNDE İÇ SAVAŞ VE KARIŞIKLIK ÇIKARARAK yeni bir Suriye veya Afganistan oluşturmak !..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş