CHP'nin İmam Hatip operasyonuna tepki

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, CHP'nin 1+8+3 eğitim formülünü eleştirerek, 'CHP'nin son açıkladığı 1+8+3 formülündeki 8, bunların içindeki 28 Şubat nostaljisinin bitmediğini gösteriyor' dedi.

01.05.2015 18:31:14

AK Parti Eskişehir Milletvekili Adayı Emine Nur Günay'ın Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, tören sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun "2010 yılı KPSS operasyonunda gözaltına alınan isimlerle ilgili maaşlarının geri iade edilmesi ve içlerinde öğretmenlerin de bulunduğunu nasıl değerlendiriyorsunuz?"sorusuna Bakan Avcı, "Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamayı dün Japonya Eğitim Bakanı ile düzenlediğimiz basın toplantısı sırasında cevapladım ancak burada tekrar edeyim. Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi bu yolla kazanılmış hiçbir makam-mevkii kalıcı olmaz. Onlara yapılan ödemelerle ilgili mutlaka işlem yapılır. Zaten aksini milli vicdan da kabul etmez. Haksız yere kazanılmış bir takım şeyler varsa onların geri alınması milli vicdanın da gereğidir. Cumhurbaşkanı da milletin başı olarak mili vicdanın sesini dile getirmiştir" yanıtını verdi.

CHP'nin 8 yıllık kesintisiz eğitim modeli ile imam hatip liseleriyle ilgili polemiklerini değerlendiren Bakan Avcı, 28 Şubat sürecinde imam hatiplerin orta kısımlarının kapatıldığını anımsattı. Hiçbir imam hatip ortaokulunun kalmadığını, üstelik onları kapatmak için meslek okullarının orta kısımlarının, Anadolu liselerinin de orta kısımlarının da kapatıldığını söyleyen Bakan Avcı, "Böylece hem meslek eğitimine, hem yabancı dil eğitimine, hem de imam hatip eğitimine ciddi darbe vurulmuş oldu. Şimdi millet bu okulları yeniden açıyor. Milletin iktidarı ile birlikte millet bu okulları tekrar açıyor. Her gittiğimiz yerde öğrenci durumuna bakıyoruz, okul kompozisyonlarına bakıyoruz, hangi okul türünden nerede ne kadar var, hangi okul türünden talep var ve ihtiyaç var onlara bakıyoruz. Rasyonel bir biçimde bu okulların dağılımını yapıp açıyoruz. Bundan şikayetçilerse açıkça söylesinler. İmam Hatip okullarının artmasını falan diye işi dolaştırmasınlar" dedi.

"O POLEMİK YERİNDE BİR POLEMİK DEĞİLDİR"

İmam hatip ortaokullarının, normal ortaokullardaki bütün dersleri okuttuğunu ifade eden Bakan Avcı, "İmam hatip okullarına karşılarsa, hem bir yandan karşı olmadığınızı söyleyeceksiniz, hem de bunların sayıca artmasından şikayet edeceksiniz. Burada şöyle bir çelişki de var. Bazıları zannediyorlar ki veya halen o algıyı yürütmeye çalışıyorlar; sanki imam hatip okulları sadece imam ve hatip yetiştirmek üzerine kurulmuş ve başka hiçbir branşta ders verilmeyen dini okullarmış gibi. Hayır, imam hatip ortaokulları, normal ortaokullardaki bütün dersleri okutur, ayrıca bazı dini dersleri de okutur. Zaten şimdi normal ortaokullarımızda da seçmeli ders olarak okutulduğuna göre, normal ortaokullarla imam hatip ortaokulları arasında hiçbir fark kalmamıştır. Dolayısıyla bunların sayısının artması demek, ortaokulların sayısının artması demektir. Liselerde de aynı şekilde. Normal liselerde, Anadolu liselerinde, meslek liselerinde okutulan bütün dersler, Anadolu imam hatip liselerinde de okutuluyor. Bunlar sadece din adamı, imam yetiştirmek için açılmış okullar gibi bir algı ve arkasından da ‘Türkiye'nin bu kadar din görevlisine ihtiyacı var mı? Niye bu kadar çok imam hatip okulu açılıyor?' diyorlar. Bunlar halkın normal okullardan beklediği talepleri de yerine getiren, ayrıca halkımızın bazı dini konularda çocuklarının eğitilmesi konusundaki taleplerini karşılayan okullardır. Onun için o polemik yerinde bir polemik değildir"diye konuştu.

CHP'nin 1+8+3 formülünü değerlendiren Bakan Avcı, şunları kaydetti:

"CHP'nin son açıkladığı 1+8+3 formülündeki 8, bunların içindeki 28 Şubat nostaljisinin bitmediğini gösteriyor. 8 yıl kesintisiz eğitim demek, meslek okullarının orta kısımlarını, liselerin orta kısımlarının adıdır 8 yıllık kesintisiz eğitim. Niyetleri buysa, açıkça çıkıp söylesinler."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mehmet yılmaz

geç bile kaldılar, ama tek şartla, nusraya karışmıycaklar, nusraya karışırlarsa işin şekli değişir. nusranın kaideye biatının tehlikeli sonuçları olduğunu her kes biliyor. bu tehlikeyi ber taraf etmenin tek yolu onlarıda öylece kabul etmektir.nusranın lideri colani suriyeli, ikinci ve üçüncü adamıda suriyeli bu büyük avantajı iyi değerlendirmeliler.eğer işler yolunda giderse, suriye zaliminden kurtulunur. suriyenin iran ve şii etkisindende kurtarılmış olur. türkiyedeki suriyeli mültecilerde eve dönerler.