DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

CHP'nin Eskişehir mitingi

CHP'nin Eskişehir mitingi

31.05.2015 18:46:41
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde hiç kimseyi ötekileştirmeyeceklerini belirterek, "İnsanca ve hakça bir düzeni kuracağız. İnancı, kimliği, yaşam tarzı ne olursa olsun, bütün vatandaşlarımı kucaklayacağım" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Sıhhiye Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere birer maaş ikramiye vereceğini açıkladı. Bu imkandan, maaşları yüksek olduğu için sadece milletvekili emeklilerinin yararlanamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Ankara'daki beyler itiraz ediyorlar. 'Parayı nereden bulacaksın, emekliye niye vereceksin? Başka kişiler dururken, yandaş dururken, saray dururken niye emekliye verelim? Emekli zaten ikinci sınıf yurttaş. Emekliye vermesek de emekli oy verir, bize. Bin sırtına, vur ensesine tokadı yine gelir, bize oy verir' diyor. Ben size söz verdim. 11 milyon emekli kardeşime, dul ve yetime, gazilere ve şehit yakınlarına söz verdim. Ramazan Bayramı'nda, Kurban Bayramı'nda huzur içinde geçireceksiniz bayramınızı. Size birer maaş ikramiyeyi çatlasalar da patlasalar da vereceğim. 8 milyon emekli bin liranın altında aylık alıyor. 'O parayı nereden bulacaksın?' diye soranlara gerçekten sormak istiyorum, sen ayda bin lirayla geçinebilir misin? Bir dene bakalım. Al bakalım bin lirayı geçinebiliyor musun? Kendilerine gelince, yandaşa gelince, ihaleye gelince para var, iki milyon Suriyeli kardeşimize gelince 5,5 milyon para var, emekliye gelince para yok. Niye yok? 11 milyon emekli kardeşime söylüyorum. Madem ki sana diyorlar 'para yok', sen de diyeceksin ki 'valla kusura bakma 7 Haziran'da benden sana oy yok' diyeceksin.

İki propaganda daha yapıyorlar. 'Kılıçdaroğlu ikramiye verecek ama sadece bir yıl için verecek, Ramazan ve Kurban bayramında' böyle saçma bir şey olur mu? Her bayram, her Ramazan, her Kurban bayramı, çıkaracağımız bir numaralı kanundur, 3 maddelik bir kanundur. Kanunun asıl maddesi, 'Ramazan Bayramı'nda ve Kurban Bayramı'nda emeklilere birer maaş ikramiye verilir.' 3 maddelik bir kanun çıkaracağız, ilk çıkaracağımız kanun. Temmuz ayında inşallah Allah izin verirse aylıklarınızı alacaksınız, ikramiyelerinizi alacaksınız."

Kılıçdaroğlu, ün düşük maaşı Bağ-Kur emeklilerinin aldığını hatırlatarak, çıkaracakları kanunun onları da kapsadığını kaydetti.

-"CHP iktidarında hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz"

Bülent Ecevit'in "Ne ezen, ne ezilen. İnsanca hakça bir düzen" sözünü anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"İnsanca ve hakça bir düzeni kuracağız. CHP iktidarında hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. İnancı, kimliği, yaşam tarzı ne olursa olsun, bütün vatandaşlarımı kucaklayacağım. Yeni bir anlayışı siyasete getireceğim herkesi kucaklayan. Bu ülkede bahar estireceğim, bu ülkeye bereketi getireceğim. Aç ve açıkta kimsenin kalmaması için mücadele edeceğiz. Her evde bereket, her evde huzur olacak. Hiçbir vatandaşımı 'sen bizim partiden değilsin' diye suçlamayacağım, ötekileştirmeyeceğim, 77 milyonu baş tacı yapacağım."

Kılıçdaroğlu, refahı tabana yayacaklarını ve büyümeden ve kalkınmadan herkesin nasibini alacağını anlattı.

Türkiye'de aç ve açıkta kimsenin kalmayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bu ülkeye demokrasiyi de getireceğim. Birinci sınıf demokrasiyi getireceğim. Türkiye'nin vatandaşları üçüncü sınıf demokrasiye layık değil. Birinci sınıf demokrasi, düşünce özgürlüğü, basın üzerindeki baskılar bunların hepsini kaldıracağız. Avrupalılar da diyecekler ki 'Evet, CHP iktidarında Türkiye'de birinci sınıf demokrasi vardır.' Almanya'da, Fransa'da, Japonya'da, Norveç'te ne varsa birinci sınıf demokrasi bu ülke için de olacak. Bunu getireceğim, sözüm sözdür, Kılıçdaroğlu sözüdür" ifadelerini kullandı.

-"Mazotu 1,5 lira yapacağım"

Kılıçdaroğlu, Eskişehir'in aynı zamanda bir tarım kenti olduğuna dikkati çekerek, çiftçilerin dertlerini bildiğini belirtti. Çiftçilerin, zarar ettiğini ve mazotun pahalılığı gerekçesiyle ekim yapamadığını savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Ankara'da oturan beyler, arada bir 'Biz dünyada lideriyiz' diyorlar. Bir kaç konuda dünyada liderler, doğru. Bakın doğruya doğru, eğriye eğri. Altın kaplamalı klozette dünya lideriler. İş kazasında, ölümlerde Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü. Çiftçiye mazot, dünya lideri, 4 liradan satıyorlar. Ne olacak peki bu çiftçi? Nasıl üretecek, nasıl kazanacak? Toprak Mahsulleri Ofisini de kapattılar, çünkü beylerin işine gelmiyor. Acımasız tüccara teslim etmek istiyorlar. Çiftçi kardeşim, sözüm söz. Senin için mazotu 1,5 lira yapacağım. Ona da itiraz ediyorlar, 'Nasıl verirsin çiftçiye, 1,5 liradan' diyorlar. Sen gemilere 1 lira 21 kuruştan veriyorsun, bende çiftçiye 1,5 liraya veriyorum. Tam tersine senin gemilerinden daha pahalıya veriyorum mazotu. Niye itiraz ediyorsun? Çiftçi üretmesin diye mi? 'Çiftçi muhtaç olsun, aç kalsın' diyor. 'Bende yoksulluğunu sömüreyim' diyor."

-"Hiç kimsenin yaşam tarzıyla uğraşmayacağız"

"CHP iktidara gelirse herkesin yaşam tarzıyla uğraşacak" şeklinde propaganda yapıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmeyeceklerini belirtti. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"77 milyon yurttaşım duysun, Mısır'daki sağır sultan da duysun. Kılıçdaroğlu olarak, Türkiye'ye sesleniyorum, tüm mütedeyyin kardeşlerime sesleniyorum. Hiç kimsenin yaşam tarzıyla uğraşmayacağız. Hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmeyeceğiz. İnsanı en değerli varlık olarak kabul ettik, aynı düşünceyi sürdüreceğiz. Kimsenin inancını, yaşam tarzını, kimliğini siyaset konusu yapmadım, insanı en değerli varlık olarak gördüm. İnsana hizmet etmenin Hakka hizmet etmek olduğunu biliyorum ve yaşıyorum. Bu tür propagandalara inanmayın, eski algılarınızı bir kenara bırakın. Yeni bir güne, yeni bir başlangıca, yeni bir sayfaya ihtiyacımız var. Soyulmaktan, yalandan, kavgadan, yolsuzluktan bu millet bıktı."

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

virane

eyyyy fetulah seni Allah'a havale ediyorum.Memlekete oynadığın oyun ancak bin yılda bir oynanacak kadar nadir türden.İnsanlar senin yüzünden dinden imandan soğudular.Haşhaşi demek az bile sana..........

Görüş Bildir Bizimle Paylaş