CHP'nin Elazığ mitingi

CHP'nin Elazığ mitingi

03.06.2015 18:47:36
CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, "2002'de, 'Biz fakirin partisiyiz, biz gurebanın partisiyiz, biz fukaranın partisiyiz' diyorlardı. Şimdi 1100 odalı sarayda oturanların partisi oldular. Şimdi altın kaplamalı klozetlerde tuvaletlerini yapanların partisi oldular. O nedenle onlar milletten koptular" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 7 Haziran'a az kaldığını, sandığa gideceklerini ve oylarını kullanacaklarını söyledi.

Elazığlılardan sandığa giderken ellerini vicdanlarına koyup düşünmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, "Son 13 yılda Elazığ'a ne oldu? Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir Allah'ın kulu çıkıp, 'Elazığ'ın şu sorunu var' dediğini duydunuz mu? Vallahi ben de duymadım ama Elazığ'ı biliyorum. Sorunlarını da biliyorum. O Ankara'da oturan beylerden daha iyi biliyorum. Çünkü ben sizden birisiyim" diye konuştu.

"13 yıldır ne yaptınız?" diye sorulduğunda iktidar temsilcilerinin "yol yapıyoruz" karşılığını verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, yol yapmayan hükumet olmadığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, ülkede 17 milyon yoksul bulunduğunu, annelerin derdine derman olmayan bir hükumete "hükumet" denemeyeceğini iddia ederek, şunları söyledi:

"Sevgili anneler, ben de sizin çocuğunuzum. Elazığlı dostlarımın kardeşiyim, çocuğuyum. Bu toprakların suyunu içtim, ekmeğini yedim. Yoksulluğu bilirim, açlığı bilirim, işsizliği bilirim. Ankara'daki beyler bunu unuttular. Onlar nerede oturuyorlar, saraylarında oturuyorlar. Sandığa gideceğiz, demokratik yollardan tepkimizi göstereceğiz. Dersi sanıkta vereceğiz. 2002'de, 'Biz fakirin partisiyiz, biz gurebanın partisiyiz, biz fukaranın partisiyiz' diyorlardı. Şimdi 1100 odalı sarayda oturanların partisi oldular. Şimdi altın kaplamalı klozetlerde tuvaletlerini yapanların partisi oldular. O nedenle onlar milletten koptular. Ne yaptığınızı bilmiyorlar. O zaman ne yapacağız, sandığa gideceğiz. 7 Haziran'da yeni bir başlangıç yapacağız. Güzel bir başlangıç yapacağız. Size sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü, 4 yıl yetki verin yoksulluğu bitireceğim"

- "Çiftçinin alın teri değerlenecek"

Vatandaşın kendilerine "Siz ne yapacaksınız? Siz neyi düşünüyorsunuz? Siz Türkiye'yi nasıl aydınlığa çıkaracaksınız?" soruları yönelttiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Refahı tabana yayacağız. Çiftçi üretecek, çiftçi kazanacak. Çiftçinin alın teri değerlenecek. 'Nasıl yapacaksın?' dediler. Sözüm söz, çiftçi için mazotu 1,5 lira yapacağım. Kılıçdaroğlu sözü. İtiraz ediyorlar, 'Çiftçiye nasıl verirsin mazotu 1,5 liraya' diye. Ya sen yata kaç lira veriyorsun? Yatlara 1 lira 21 kuruştan veriyorlar. Ben de çiftçiye mazotu 1,5 liradan veriyorum. Sen incide, pırlantada, yakutta, elmasta vergiyi sıfırladın, ben de çiftçinin mazotunu sıfırlıyorum. Aramızdaki fark bu. Ben çiftçiyi, alın terini, üreteni savunuyorum" şeklinde konuştu.

Hiç kimsenin endişe etmemesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, hiç kimsenin kendisi hakkında "Kul hakkı yedi" diyemeyeceğini vurguladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücreti bin 500 lira yapacağını, taşeron işçiye kadro vereceğini belirterek, "Gidiyorlar beni iş verenlere şikayet ediyorlar. 'Kılıçdaroğlu, asgari ücreti 1500 lira yapacak, itiraz edin' diyorlar. Sen niye karşıma çıkmıyorsun? Sen niye itiraz etmiyorsun? Korkuyor, 'Oy kaybedeceğim' diye. Sözüm söz, istedikleri kadar kızsınlar, ister çatlasınlar, ister patlasınlar, sözüm söz asgari ücreti net 1500 lira yapacağım" dedi.

Kılıçdaroğlu, her evde tencere kaynamasını, bu ülkede yoksulluk olmamasını, çocukların yatağa aç girmemesini, her evde huzur - bereket olmasını, çiftçinin tarlasına güler yüzle gitmesini, alın teriyle kazanmasını, hat ettiği geliri almasını istediğini söyledi.

Türkiye genelinde 800 bin asgari ücretli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Diyorlar ki 'Kılıçdaroğlu gelirse asgari ücreti 1500 lira yapacak' doğru. 'Taşeron işçileri dışarıya atacak, yerine kendi adamlarını alacak, onlara kadro verecek'. Buna sakın inanmayın. Ne diyorum, açık ve net söylüyorum, hiç kimsenin ekmeğiyle oynamadım ve oynamayacağım. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, CHP'ye oy vermeseniz bile ben sizin ekmeğinizin peşinde koşacağım. O ekmeği size vereceğim. Kadro vereceğim, özgürce çalışacaksınız. Helalinden çalışacaksınız, kazanacaksınız, hakkınızı alacaksınız çünkü biz yetim hakkı yemeyiz."

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hakan

Kurtler artik uyanmalidir. Bakin Araplar acem ve turkler birleserek irak ve suriyede bir Kurt devletine karsi cikiyor. Tek sebebi de Kurt dusmanligi.