DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

CHP'nin Aydın mitingi

CHP'nin Aydın mitingi

28.05.2015 21:25:49
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinin 7 çocuklu bir aileden geldiğini, yoksulluğu iyi bildiğini belirterek, "Ankara'da oturan beyler, Samsun'da açlıktan ölen Kübra bebeği unuttular, ben unutmadım. Konya'da kışın bir gecekonduda cam kırık olduğu için zatürreden ölen Ayaz bebeği unuttular ama ben unutmadım" dedi.

Partisinin Kent Meydanı'nda düzenlediği mitinginde konuşan Kılıçdaroğlu, emekliye iki maaş ikramiye sözünün, emekliye vefa borcunun ödenmesi olarak görülmesi gerektiğini ifade ederek, bu paranın çok mütevazi miktar olduğunu ancak ekonomiye hareket getireceğini söyledi.

"Davutoğlu, Erdoğan için, Kılıçdaroğlu, halk için çalışır" diyen Kılıçdaroğlu, en büyük güç olan halkla dayanışma içinde demokrasiyi getireceklerini, işsizliği ve yoksulluğu bitireceklerini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, asgari ücreti bin 500 lira yapma vaadini açıklaması sonrası hükümetin kendisini işverene şikayet ettiğini belirterek, "E sen başbakansın, vesayet altında olduğunu biliyorum, çık sen de itiraz et, 'bin 500 lirayı vermeyeceğim' de" ifadesini kullandı.

Bir bakanın, işçiye asgari ücreti bin 500 lira yapmanın işçi için zulüm olduğunu açıkladığını aktaran Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"E peki güzel kardeşim, gözünü sevdiğim, ayda 14 bin lira alırken sana zulüm olmuyor da işçiye bin 500 lira verince mi zulüm oluyor. O beyler artık şaşırdılar, Ankara'daki beyler halktan koptular. Artık altlarına, tuvaletlerine altın kaplama klozet yapıyorlar. Milyarlık arabalara, çerez parası diyorlar. Emekli kardeşim unutmuyorsun değil mi bunları?

17 milyon yoksulumuz var. Şimdi mağduriyet edebiyatı yapıyorlar, 'Ben mağdurum da mağdurum'. Yok 'kefeni giydik' yok bilmem ne. Ne kefeni kardeşim, niye giyeceksin kefeni? 'Ben idamdan korkmam', yahu zaten idam yok ki korkacaksın. Milleti kandırıyor. Kardeşim, başbakan dedin bu millet seni başbakan yaptı, cumhurbaşkanı dedin cumhurbaşkanı yaptı. Araba dedin araba, uçak dedin uçak, yat dedin yat. Şimdi kalkmışsın 'ben mağdurum' Yahu bırak biraz da millet mağdur olsun, millet biraz para pul görsün, cebi hiç değilse biraz harçlık görsün."

Türkiye'de 6 milyon 250 bin işsiz olmasına rağmen hükümetin yabancı işçi çalıştırılmasını öngören kanun tasarısını meclis gündemine getirdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bu tasarıyı getirenleri o işsizlere havale ettiğini, atama bekleyen 350 bin öğretmeni de öğrencilerle buluşturacaklarını söyledi.

- "Taşeron işçiliği bitireceğiz"

Taşeron işçiliği bitireceklerini, kredi kartı ve tüketici kredisi faizlerinin en az yüzde 80'ini sileceklerini, eğitim sistemini tepeden tırnağa değiştireceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, kendisini izleyen vatandaşlardan, çevrelerindeki CHP'ye oy vermemiş en az bir kişiyi de ikna etmelerini istedi.

Kılıçdaroğlu, "(Neden CHP'ye oy vereceğiz) derlerse şunu söyleyin. (13 yıldır iktidardalar, 13 yıl içinde işsizliği, yoksulluğu bitiremediler, yanlış dış politika sonucu 2 milyon Suriyelimiz oldu, 2 Trakya büyüklüğünde alanı çiftçi ekmiyor, emekli perişan oldu. Kılıçdaroğlu, 'Sadece 4 yıllık yetki istiyor tüm sorunları çözeceğim' diyor) deyin. Derse ki 'Kılıçdaroğlu, bunu nasıl yapacak?' Deyin ki Kılıçdaroğlu Aydın Meydanı'nda (sözüm söz, sabahın 6'sında oğluma telefon edip 'oğlum paraları sıfırla demeyeceğim. Benim bakanlarımın hiçbirisi birilerinin önüne yatmayacak, genel müdürlerimizin evlerinde ayakkabı kutularında dolarlar olmayacak. Bu sözü veriyor) deyin" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinin 7 çocuklu aileden geldiğini, anne ve ablasının okuma yazma bilmediğini, kardeşleri arasında üniversiteye gidebilen tek çocuk olduğunu, devlet bütçesinden sonra en büyük bütçeyi yönetmesine rağmen hiçbir kardeşinin, akrabasının köşeyi dönmediğini anlattı.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Ben, sizin gibi yaşayan birisiyim. Yoksulluğun, açlığın ne olduğunu biliyorum. Bir evde akşam tencere kaynamıyorsa evdeki kadının nasıl ıstırap çektiğini çok iyi bilirim. Ankara'da oturan beyler, Samsun'da açlıktan ölen Kübra bebeği unuttular, ben unutmadım. Konya'da kışın bir gecekonduda cam kırık olduğu için zatürreden ölen Ayaz bebeği unuttular ama ben unutmadım. Çünkü ben sizden biriyim. Onlar kendilerine saray yaptılar, benim saray merakım yok. Koruma ordusu kurdular, benim öyle bir orduya ihtiyacım yok. Halkıma güveniyorum. 17 milyon yoksulun yoksulluk sorununu çözeceğim. 4 yıllık yetki verin, yoksulluğu tarihe gömeceğim. Ne derlerse desinler, hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Hiçbir çocuk, yatağa aç girmeyecek."

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

serhat

Bir çok konuda sizin düşüncelerinize katılıyorum. ama malesef dediğiniz gibi kendi menfaatleri için şakşakçılık yapanların sayısı dava adamlarından çok olduğu için durum bu hale geldi. Ben her zaman akp yi savunurum anca bu kendi çocuğunu yeğenini işe koyma gayreti için akp saflarında görünenler yüzünden artık savunamaz hale geldik. gibi gibi bir sürü sebep var daha. Bence öncelikle çoluk çocuğunu işe koyma koyabilme durumu ortadan kaldırılmalı ki kimin gerçekten dava adamı kimin de dünya adamı olduğu ayırt edilebilsin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş