DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

CHP'nin Ankara mitingi

CHP'nin Ankara mitingi

31.05.2015 20:55:25
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her kesimin sorununu çözeceklerini belirterek, "Toplumun ezilen, yoksul, ücretli kesimleri, esnafı, sanatkarı, sizin partiniz artık CHP'dir. Siz sadece ve sadece CHP'ye inanın. Yürekten söylüyorum, Türkiye'nin kurtuluşu CHP'dedir" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Anadolu Meydanı'nda düzenlenen mitingde, CHP iktidarında refahı tabana yayacaklarını söyledi.

Bülent Ecevit'in, "Ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen" sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Aynısını yapacağım. Çocuklarımız için, geleceğimiz için, ülkemiz için hakça bir düzeni Allah'ın izniyle kuracağız" diye konuştu.

Emekliye, Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye sözünü dile getiren Kılıçdaroğlu, buna iktidar partisi tarafından itiraz edildiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, "Ankara'daki beyler, 13-14 bin lira aylık alanlar, 'emeklilere bu parayı nereden vereceksin?' diyorlar. Ben 27,5 yıl devlette çalıştım, bütçe nasıl yapılır çok iyi öğrendim. Öğrendiğim bir şey daha var, kul hakkı nasıl yenmez onu da çok iyi öğrendim" ifadelerini kullandı.

Ülke genelindeki 11 milyon emeklinin hakkını her zaman savunduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Emekliye o parayı vereceğim ama emekliye bir çift sözüm var, 11 milyon emekliye; nerede yaşarsan yaşa, senin hakkını kim savundu? TBMM'de kim savundu, tarlalarda, fabrikalarda kim savundu? Senin hakkını savunan sadece Kemal Kılıçdaroğlu. Dolayısıyla 11 milyon emeklinin oyunu bekliyorum, hiç fire beklemiyorum. Emekli, sandığa gidecek, kendi hakkını isteyecek. Yetki verecek en önemli kitle sizsiniz. Şimdi de 'Kılıçdaroğlu bir yıl için ikramiye verecek' diyorlar. Akıllarını peynir ekmekle yemiş bunlar. Her yıl vereceğim, onların yalanlarına inanma, ben ne söylüyorsam ona inan."

İkramiyeden Bağ-Kur emeklisinin de faydalanacağını bildiren Kılıçdaroğlu, emekli olduktan sonra çalışanların aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primini de kaldıracağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Memur, işçi, Bağ-Kur, çiftçi emeklisi, gaziler, dul, yetimler... Hepiniz birer maaş ikramiye alacaksınız, sadece bir kesim almayacak, onlar da emekli milletvekilleri" dedi.

"Asgari ücreti net bin 500 lira yapacağım" sözüne de itiraz edildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Sen ayda 14 bin lira alırken zulüm değilde, ben işçiye bin 500 lira verince mi zulüm? 1,5 milyon asgari ücretli kardeşim var, hepsinin oyunu bekliyorum. Gidip beni işverenlere şikayet ediyorlar, hiç meraklanma kardeşim, 7 Haziran da sandığa gideceğiz, bir demokrasi bir özgürlük dersi vereceğiz, emekten yana halktan yana bir ders vereceğiz" diye konuştu.

Türkiye'de 6 milyon 250 bin işsiz bulunduğunu savunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Parlamentoya bir kanun tasarısı getirdiler. Yabancıların Çalıştırılması Hakkında Kanun Tasarısı. 6 milyon 250 bin işsizin var, sen 'dışarıdan işçi getireceğim' diyorsun. Güzel bir laf var, ayranı yok içmeye... Bunlar sizi düşünmüyorlar, yoksulları, işsizleri düşünmüyorlar, bunlar kira ödeyen vatandaşlarını düşünmüyorlar. Bunlar kendilerini düşünüyorlar, o zaman gel kardeşim 7 Haziran'da sandığa gideceğiz, şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz. Ben diyorum 'iki maaş ikramiye' o 'veremezsin' diyor, ben 'taşeronu kaldıracağım' diyorum o 'yapamazsın' diyor. Elini vicdanına koy düşün, ben mi halktan yanayım onlar mı, ben mi ezilenden yanayım, onlar mı, ben mi fakir fukaradan yanayım onlar mı? Ben sizden yanayım, halktan yanayım, alın terinden, insandan, doğruluktan, çalışmaktan, üretmekten, demokrasiden ve özgürlükten yanayım. Ben herkesin ürettiği, her evde tencerenin kaynadığı, huzurlu bir ülkeden yanayım, en büyük güvencem de halkımdır."

- "Şimdi mağdur edebiyatına yatmaya başladılar"

Türkiye'de 5 milyon kişinin de borç batağında olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, "Borcunu zamanında ödemedi diye1 milyon 220 bin (kişi) mahkemelerde, 550 bin vatandaşımız mahkum oldu, 98 bin vatandaşımız hapse girdi ve çıktı. 450 bin vatandaşımız da hapse girmek için sıra bekliyor" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçim bildirgemizi ilan ettik ezberleri, merkez Türkiye projesi ile kimyaları bozuldu, şimdi mağdur edebiyatına yatmaya başladılar. 'Kefen giydik' falan. Konuşsunlar istedikleri kadar serbest bıraktım, ne derseniz deyin, derdim siz değilsiniz. Benim derdim, 17 milyon yoksul. 'Biz mağduruz' diyorlar, 77 milyon yurttaşıma sesleniyorum; araba verdiniz, dünyanın her tarafına gönderdiniz, çoluk çocuk herkes köşeyi döndü, tutturmuşlar 'biz mağduruz.' Bu nasıl mağduriyetse bırak da biraz da vatandaş mağdur olsun. Sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü, o kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim, bu millete vereceğim. Toplumdaki her kesimin sorununu çözeceğiz. Toplumun ezilen, yoksul, ücretli kesimleri, esnafı, sanatkarı, sizin partiniz artık CHP'dir. Siz sadece ve sadece CHP'ye inanın. Yürekten söylüyorum, Türkiye'nin kurtuluşu CHP'dedir."

Cumhuriyet gazetesinin "militan gruplara gönderilen silahların belgelerini ortaya koyduğunu" iddia eden Kılıçdaroğlu, "Ne diyorlardı 'biz insani yardım malzemesi gönderdik.' Millete yalan söylüyorlardı. Şimdi çıktı ortaya. Bu sefer de 'biz bu silahları Türkmenlere gönderiyorduk.' Türkmenler açıklama yaptı, 'bize böyle bir silah gelmedi' diye. Bir hükümet size yalan söylüyorsa, o hükümetin itibarı artık dünyada yoktur. 7 Haziran'da sandığa giderken her şeyi düşünün, ülkenizin, bayrağınızın saygınlığını düşünün ve sandığa gidin, size doğruları her ortamda söyleyecek siyasi partileri düşünün, oyunuzu öyle kullanın" şeklinde konuştu.

Mitingin güvenliğini sağlayan polislere teşekkür eden Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları durumunda polislerin 3600 ek gösterge sorunlarını çözeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Sizden tek bir şey istiyoruz, iktidarın polisi değil, halkın polisi olun" dedi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"İşçinin, memurun, taşeronun, 17 milyon yoksulun, ezilenlerin, fakirin, üretimin partisi, alın terinin partisi, emekten yana olan, yolsuzluğa karşı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi CHP'dir. Ankara'yı başkent yapan parti CHP'dir. Göreceksiniz, CHP iktidarında farklı bir Ankara olacak. Ankaralıları soyan değil, Ankaralılara hizmet eden bir belediye başkanı olacak. Çünkü biz sizler için çalışıyoruz, çünkü biz halkımız, işsizler için çalışıyoruz. 'Her evde tencere kaynasın' diye çalışıyoruz. 3 milyon 750 bin hanedeki anneler size söylüyorum, hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak, bu güzel topraklarda yoksulluğu tarihe gömeceğim, sözüm söz. Şimdi bana bir söz verdiniz, ben sizden 13 yıllık bir görev istemiyorum, sadece 4 yılda bu sorunların üstesinden geleceğim. 4 yılda bu ülkeye barışı getireceğim, yoksulluğu tarihe gömeceğim, onun için sandığa giderken geçen seçimlerde CHP'ye oy vermemiş birini ikna edeceksiniz."

-Mitingden notlar-

Anadolu Meydanı'ndaki miting için geniş güvenlik önlemleri alındı. Kemal Kılıçdaroğlu, mitinge eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile geldi. Selvi Kılıçdaroğlu, eşinin yaklaşık bir saat süren konuşmasını platformda ayakta takip etti. Konuşması sırasında, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Kılıçdaroğlu'na Ankaragücü atkısı hediye etti. Kılıçdaroğlu, alanda bulunan Ankaragücü taraftarlarını işaret ederek, iktidar olmaları durumunda takımın hak ettiği yere geleceği sözünü verdi.

Kılıçdaroğlu, düğün öncesi platformun yanına gelen bir çifte karanfil hediye etti, mutluluklar diledi.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M.N.A

Sayin yusuf hallacoğlu sen profesörsin Allahın kitabin varsa mhp hükümet ortağı iken batan bankaları vatandaşa yüklenen en az 50 milyar dolardan bahset yolsuzluk ve mafyalik senin kaninda var bir açıkla AK PARTİ yolsuzluk yapsaydi bu kadar köprü otoban hastane yaparmiydi aynaya bir bak ne görecen.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş