DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

CHP milletvekilleri gazetecilerle tartıştı

7 Haziran seçimleri sonrası yaşanan koalisyon görüşmelerini değerlendiren CHP milletvekilleri ile gazeteciler arasında sorulan bir soru yüzünden tartışma çıktı.

7 Yıl Önce
2015-08-26 15:56:40

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ve Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, AK Parti ile yürütülen koalisyon görüşmeleri sürecini anlatmak ve bir dizi görüşme yapmak üzere Karabük'e geldi.

"HDP İLE KOALİSYON YAPAR MISINIZ?"

Bir gazetecinin '1 Kasım seçimlerinde yeniden koalisyon çıkması durumunda HDP ile böyle bir koalisyon yapar mısınız?' sorusu üzerine, Milletvekili Doğan'ın yanındaki diğer milletvekillerine 'cevap vermeyelim' demesi kameralara yansıdı. Daha sonra Doğan, “HDP seçme seçilme hakkının bir sonucu olarak 80 milletvekili TBMM'ye sokmuştur. Demokratik bir mücadele vermektedir. Ancak sürdürdükleri politikalar ile ilgili bizim yorum yapmamız şu aşamada doğru değil. Seçimden çıkan sonuçlara göre, o zamanın koşullarına göre koalisyon görüşmeleri yapılır veya yapılmaz. Şu aşamada bu soruya cevap vermemiz çok sağılıklı değil" ifadelerini kullandı. Bir sivil darbe ile karşı karşıya olduklarını savunan Doğan, “7 Haziran seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı tamamen tarafsızlığını yitirerek AK Parti'ye seçim meydanlarında oy talep etmiştir. Bütün tahammüllerin ayaklar altına alındığı bir süreçten geçiyoruz. Son seçimimiz olabilir diye biraz abartarak ifade ettik ama gerçekten bu kaygıyı taşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir başka gazetecinin ise ‘HDP ile aynı yolda yürümeye devam ediyorsunuz, barış sürecine devam için destek veriyorsunuz' yönündeki sorusu ise tartışmalara neden oldu. CHP Karabük İl Başkanı Erdoğan Dinçel, gazeteciye "Siz soru sormaktan ziyade değerlendirme yapıyorsunuz" diyerek, “Biz hiçbir siyasi parti ile aynı çizgide yürümüyoruz. Değerlendirme yapmaktansa soru sorarsanız daha memnun oluruz. Partimiz hakkında bu tür değerlendirmeleri biz yapalım” diyerek tepkisini ortaya koydu.

"SİZE SAYGIMIZDAN DOLAYI..."

Yine aynı gazetecinin "Barış süreci nedir. Biz Türkiye'de şuan barış olmadan mı yaşıyoruz. Hepimiz değişik ırklardan insanlarız. Hala barış sürecinin Türkiye'de olmadığını mı düşünüyorsunuz” sorusu üzerine Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, “HDP ile eşdeğer bir siyasi bir ideolojik yapıya sahip olduğumuzu, aynı yolda yürüdüğümüzü ifade etmek kesinlikle yanlış olacaktır. Biz CHP'liler olarak barışın tesis edilmesinden yanayız” şeklinde cevap verdi. Basın toplantısının ardından soru soran gazeteci ile İl Başkanı Erdoğan Dinçel arasında çıkan tartışmanın büyümesini partililer ve gazeteciler engellemeye çalıştı.

Gazeteci, “Size saygımızdan dolayı misafir diye bu ülkede Ermeni soykırımı var diyen hanımefendiye soru sormadım” diyerek tepkisini ortaya koyunca bir partili tarafından ağzı kapatılarak engellenmeye çalışıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş