CHP’li Türkmen’den imam nikahına tepki

CHP Adana Milletvekili Adayı Elif Doğan Türkmen, resmi nikahsız imam nikahı kıyılmasının önündeki engelin kaldırılmasına tepki gösterdi.

30.05.2015 17:31:25

İha'nın haberine göre; Anayasa Mahkemesi'nin imam nikahı kıymak için, resmi nikah şartını kaldırmasını eleştiren Türkmen, “Bu ülkede yeterince çocuk gelin var” dedi.

“Çok eşlilik ve çocuk yaşta evlilik meşrulaştırılıyor”

Düne kadar, resmi nikah olmadan imam nikahı kıyan çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası öngören maddenin kaldırılmasını doğru bulmadığını ifade eden Türkmen, “Resmi nikah şartının kaldırılması, cumhuriyet değerlerini hiçe sayıyor. Aynı zamanda kadın hakları engelleniyor. Bu durum, toplumdaki çok eşlilik ve çocuk yaşta evlilik sayısının arttırarak, meşru hale getiriyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili Adayı Elif Doğan Türkmen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın yaptığı, “Çocuk yaşta evliliğin artmaması için derhal harekete geçmeliyiz, ancak bu kadar 18 yaş üstü kişiler için geçerli” açıklaması ile ilgili de şunları söyledi:
“Niyet gerçekten çocuk yaşta evliliğin önüne geçmek ise, önce bununla ilgili daha geçerli kılınabilecek, yaptırımı daha fazla yeni bir uygulama koyar; ondan sonra mevcut maddeyi kaldırırsınız. Bugün itibariyle bir kız çocuğunu, yaşlı bir adam imam nikahlı karısı olarak yanında tutarsa, siz yasadaki hangi maddeyle bunun önüne geçeceksiniz? İmam nikahını kıymadan önce, resmi nikahın gerekliliğini bu riskler varken, nasıl ortadan kaldırırsınız” diyerek isyanını dile getirdi. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mustafa

Yok Abd yok israil kuklasi demeden kürtleri bolucü ve dis mihraklari olarak suclamadan türklerin neden bir Kürt devletini istemedigini aciklamasini istiyorum.Kürt devleti istememek Kürt düsmanligi yapmaktir. Kürtlere tahammul edememektir. Kardesimiz dediginiz Kurtlerin sonsuza kadar size itaat eden, hakkini aramayan bir halk olmasini istiyorsunuz. ABD kuklasi olan bir devletin Kürdistana karsi cikmasi ve sozde muslumanlardan destek bulmasi tam bir çeliski ve ihanettir.