DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

CHP'li meclis üyesine saldırı

CHP'li meclis üyesine saldırı

08.07.2015 11:51:50
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, dün kimliği belirlenemeyen kişilerce Kadıköy'de darp edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Hüseyin Sağ'ın uğradığı saldırıya ilişkin, "Saldırganların kimliğini bilmiyorum, bilmiyoruz. Bu, eğer Sayın Hüseyin Sağ'ın uğruna mücadele verdiği imar sorunlarıyla ilgiliyse durum gerçekten çok vahim demektir. Bu, İstanbul'da rant arayışlarının, yasalara, kamu vicdanına aykırı İstanbul'un yapılandırılması çabalarının nereye ulaştığını gösteren bir olay niteliğini taşıyacaktır" dedi.

Murat Karayalçın ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin CHP'li üyeleri, Acıbadem Kadıköy Hastanesi'nde tedavi gören Hüseyin Sağ'ı ziyaret etti.

Karayalçın, Sağ ile birlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, dün çok ağır ve vahim bir saldırıya uğrayan Hüseyin Sağ'ın ameliyat geçirdiğini, doktorların uygun görmesi durumunda bugün taburcu edileceğini bildirdi.

CHP İstanbul örgütü, ilçe örgütleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve tüm CHP'liler olarak Sağ'a yapılan saldırıyı kınadıklarını vurgulayan Karayalçın, olayın faillerinin ivedilikle ortaya çıkarılmasını gerekli gördüklerini söyledi.

Murat Karayalçın, Hüseyin Sağ'ın İstanbul'da imar savaşçısı kimliğini taşıdığını, kendi ilçesinin yanı sıra İstanbul'un tümünde yasalara, kamu çıkarına, kamu vicdanına karşı yapılan tüm eylemlerin karşısında duran ve bundan sonra da duracak olan biri olduğunu dile getirdi.

Saldırının niteliğini bilmediğini belirten Karayalçın, şöyle konuştu:

"Saldırganların kimliğini bilmiyorum, bilmiyoruz. Bu, eğer Sayın Hüseyin Sağ'ın uğruna mücadele verdiği imar sorunlarıyla ilgiliyse durum gerçekten çok vahim demektir. Bu, İstanbul'da rant arayışlarının, yasalara, kamu vicdanına aykırı İstanbul'un yapılandırılması çabalarının nereye ulaştığını gösteren bir olay niteliğini taşıyacaktır. Eğer rant arayışıyla bir bağlantı taşımıyorsa, basit bir olaysa, bunun da ayrıca İstanbul'da gündelik yaşam için çok ciddi bir olumsuzluk taşıdığına CHP İstanbul İl Başkanı olarak dikkatinizi çekmek istiyorum. Sayın Sağ arabasını kullanırken kimseye çarpmadı. Saldırganlar Hüseyin Sağ'ın arabasına arkadan çarpanlardır. Hem arkadan çarpıyorlar hem de Hüseyin Sağ'ı kıyasıya, ameliyatlık yapıncaya kadar dövüyorlar."

CHP İstanbul İl Başkanı Karayalçın, Kadıköy'de sokak ortasında meydana gelen saldırıyı kimsenin engelleyemediğini, kolluk güçlerinin bölgede bulunmadığını ve olaya müdahale edemediğini anlatırken, "Bunlar ya da bunların dışındaki bir gerekçeyle kim saldırmış olursa olsun bunların ivedilikle ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Konu dün Kadıköy Emniyet Müdürlüğü'ne intikal ettirildi. Ben bugün İstanbul İl Başkanı olarak öteki yöneticilerle görüşme yapacağım ve bu konudaki duyarlılığımızı onlara aktaracağım. Faillerin bir an önce yakalanmasını bir kez de ben talep edeceğim. İçtenlikle inanıyorum ki Sayın Hüseyin Sağ'ın mücadelesi kim olursa olsunlar, saldırının boyutu ne olursa olsun bundan sonra da devam edecektir. Sayın Sağ, İstanbul'un imarına bundan sonra da sahip çıkacaktır" dedi.

- "Reza Zarrab'ın yalısıyla ilgili olabilir mi?"

Murat Karayalçın, "CHP'nin içinde farklı bir takım görüşler, konuyla ilgili farklı kümelenmeler varmış gibi" yanlış yorumlar yapıldığına değinerek, "Biz biriz, bütünüz, hepimiz Sayın Hüseyin Sağ'ın yanındayız" ifadesini kullandı.

"Yalı ve Ataşehir Belediyesi ile ilgili olduğu konusunda 2 iddia var. Bunlar için neler söyleyeceksiniz?" sorusuna Karayalçın, "Yalıyı duymadım. Ataşehir Belediyesi ile ilgili böyle bir sözün edildiğini duydum ve çok derin bir üzüntü duydum bundan. Böyle bir şey asla olamaz. Asla olamaz. Altını çizerek söylüyorum. Böyle bir şey söz konusu değildir. Ataşehir Belediyemizin değerli yöneticileri de zaten dayanışma için burada" yanıtını verdi.

Murat Karayalçın, "Reza Zarrab'ın yalısıyla ilgili olabilir mi?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Yalıyı bilmiyorum. Olabilir, geri kalanların hepsiyle ilgili olabilir. Geri kalanlarla ilgili bir şey söyleyemem. Bununla ilgili bir yorumda bulunmak durumunda değilim. Her olayın karşısında durmaya çalışan bir siyasetçi Sağ. O nedenle çok geniş bir aralık olabilir. Hüseyin Bey'in karşı çıktığı dosyalardan, olaylardan zarar gören, rahatsızlık duyan çok sayıda insan olabilir. Onun için ben 'Şu kişidir, şu yalıdır, şu yapıdır' diye bir tahminde bulunmayı doğru bulmam. Bizim içimizle ilgili 'O yaptırdı, bu destek çıktı' şeklindeki açıklamaların kesin olarak doğru olmadığını ifade etmek isterim."

- "Ataşehir Belediye Başkanıyla ilgili asla böyle bir beyanım olmadı"

Hüseyin Sağ da gazetecilere, kendisine sahip çıktıkları için teşekkür ederek iki iddiaya ilişkin, şunları söyledi:

"Ben o kadar çok kişiye o kadar plan değişikliğini karşıma almışım ki 'Şu veya bu' diyemem. Ataşehir Belediye Başkanıyla ilgili de asla böyle bir beyanım olmadı, böyle bir şey söylemedim. Böyle bir şey de asla yapacağını düşünmüyorum. Olsaydı bunu da açık yüreklilikle söylerdim. Ama diğer uğraştığım, neyle uğraşıyorsam onlardan biri yaptırdı. Benim bir ticari faaliyetim bile yok. Öyle alacak verecek meselesi değil, bir ticari faaliyetim yok. Sadece kent rantlarına karşı çıktığım için bu başıma gelmiştir. Bundan sonra tabii faillerin bulunmasını istiyorum. Benim acımı bir tek faillerin bulunup, bağlantılarının bulunması hafifletebilir. Başka bir şey değil."

Saldırı öncesi tehdit telefonu alıp almadığının sorulması üzerine Sağ, "Çok garip sessiz telefonlar geldi son 2-3 günde. Eşim bir araçtan şüphelenmişti. Zaten evimin önünde beklemiş araç, bu belli. Tehdit alıyordum, direkt ya da endirekt olarak, ama önemsemiyordum. 'Derler ama yapamazlar' diye düşünüyordum, ancak yaptılar" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş