DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

CHP’li belediyeden suya rekor zam

CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında metreküpü 1,6 lira olan suyun fiyatını 8,5 liraya çıkardı. Yüzde 430’luk rekor zamma isyan eden tüketiciler soluğu mahkemelerde aldı.

7 Yıl Önce
2015-06-04 10:31:47

Yeni Şafak gazetesinden Samet Demirci'nin haberine göre; Hatay'da CHP'li Büyükşehir Belediyesi su fiyatını fahiş oranda artırdı. Yüzde 500'ü aşan zamlı faturalar vatandaşları şoka uğrattı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), aldığı bir kararla 2014 yılında 1.6 lira olan suyun metreküp fiyatını yüzde 430'luk geçen bir oranla artırarak 8.5 liraya çıkardı. HATSU, zamma gerekçe olarak yatırım yapamadıklarını gösterirken, rekor fiyat artışının ardından ellerine zamlı faturalar ulaşan vatandaşlar ise isyan etti.

su

TÜKETİCİYE BÜYÜK YÜK

Reyhanlı ilçesindeki bazı vatandaşlar ise konuyu yargıya taşıdı. Başvuruları inceleyen Hatay Bölge İdare Mahkemesi, zammın durdurulmasına karar verdi. Kararın gerekçesinde, HATSU'nun suyun fiyatının belirlenmesinde tekel konumunda olduğu belirtilerek, kurumun, abonelerine ekonomik yönden yük teşkil edecek, makul sayılmayacak uygulamalardan kaçınması gerektiğini ifade edildi. Kararda, su ücretlerine yapılacak zammın, günün ekonomik koşulları ve enflasyon oranları ve ek maliyet unsurlarıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

 
 
HUKUKA UYGUN DEĞİL

İçme suyu fiyatının, diğer büyükşehirlerde geçerli fiyatlara göre “makul karşılanmayacak" oranda yüksek olduğu belirtilen kararda, "Tüketicilere ekonomik açıdan yük teşkil edecek boyuttaki tarifenin hukuka uygun olmadığı görülmüştür" denildi. Hatay Bölge İdare Mahkemesi, halk açısından telafisi güç zararlara yol açacak zamla ilgili yürütmenin durdurulmasını kararlaştırdı. Kararın ardından Reyhanlı'da zam uygulanamayacak. Ancak diğer ilçelerden başvuru yapılmadığı takdirde zamlı su tarifesi sürecek.
Bu arada, Erzin AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Vural, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yatırım yapmak için böyle bir kararı aldığını söylüyor. Bütçeyi denkleştirmek için halkı mağdur ediyor" dedi.

Rekor artışa yargı freni

AK Partili Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, düzenlediği basın toplantısında, mahkemenin verdiği yürütme kararını kamuoyuna duyurdu. Zamma tepki gösteren Şanverdi, Türkiye'nin en pahalı suyunu CHP'li Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin verdiğini kaydetti. Çıkan kararın işyerlerini kapsadığını, meskenlerle ilgili davanın ise devam ettiğini belirten Şanverdi, “çok yüksek su faturalaryla mağdur edilen değerli hemşerilerimize yapılan dayatma ve zulüm Hatay İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuştur. Halkımız müsterih olsun. Fahiş fiyat ödettirmeyeceğiz" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

musa

ne diyordu kılıçdaroğlu, bana 4 sene verin yeter. Alın size 4 sene ve 4 kat zam..

zafer

hadi gidin 1000 e 1 çinli niyetine koreli dövün.. fazlada konuşmayın enseciler

Görüş Bildir Bizimle Paylaş