CHP, İdlib konusunda Meclisin bilgilendirilmesini istedi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, hükümetin, İdlib konusunda Meclisi en kısa sürede kapalı bir oturumla bilgilendirmesi gerektiğini söyledi.

21.02.2020 15:45:05

Altay, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Suriye politikasına ilişkin eleştirilerde bulundu.

Türkiye'nin sınırlarına yönelik göç tehdidini önlemek için İdlib'e gittiğini, ancak Esed rejimi ile adeta savaş hali içinde olduğunu öne süren Altay, "Burnunun doğrultusunda giden, kimseyi dinlemeyen, dünyaya caka satmak için her şeyi göze almış bir yönetim ile karşı karşıyayız" dedi.

Dış politikanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "maceraperest ihtirasına" teslim edildiğini savunan Altay, "Sınır güvenliğinin, göçmenlerin gelmemesinin, teröristlerin sızmasının önlenmesinin tek yolu Suriye'de güvenli bir ortamdır. Suriye'de güvenli ortam için de Suriye'nin toprak bütünlüğüne rıza göstermek lazım. Yapılan bütün işler, Suriye'nin toprak bütünlüğünü zedeleyici" görüşlerini öne sürdü.

"Türkiye'nin, Suriye merkezi yönetimiyle meselesi yoktur. Erdoğan'ın ürettiği ve beslediği bir mesele vardır" ifadesini kullanan Altay, "Suriye ile olan uzun sınırın bir kısmını Rusya, bir kısmını Amerika ile koruyamayız. Bu sınırı korumanın yolu, merkezi yönetim ile iş birliği yapmaktır" diye konuştu.

Altay, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alındığını anımsatarak, "S-400'leri depoya koyduk, şimdi Amerika'ya 'Patriot ver' diyoruz. Bunu izah edebilmek mümkün değil. Türkiye'nin, ABD tarafından sırtı sıvazlanıp Rusya ile karşı karşıya getirilmesinden endişe ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni göç dalgasını önlemenin yolunun "çatışma değil diplomasi" olduğunu belirten Altay, Suriye sorunu ile ilgili CHP olarak hükümete yaptıkları önerileri yineledi.

"ERDOĞAN, GENEL BAŞKANLARLA GÖRÜŞTÜ"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) TBMM'nin ordusu olduğunu dile getiren Altay, şunları kaydetti:

"TSK, Cumhurbaşkanı'nın ordusu değildir. Hükümet, mümkünse bu akşam, değilse yarın sabah TBMM'yi derhal kapalı oturumla bilgilendirmelidir. Meclisin ordusunu böyle kafanıza göre kullanarak, yanlış dış politikalarla orada şehit vermemize yol açmaya kimsenin hakkı yoktur. Sen caka satacaksın diye ben şehit veremem. Ben şehit veririm, Türkiye'nin bağımsızlığı için 82 milyon şehit oluruz ama sen caka satacaksın diye ben şehit vermek istemiyorum."

Altay, hava desteği sağlanmadan askerlerin gözlem noktasına yerleştirilmesinin yanlış olduğunu iki senedir söylediklerini ifade ederek, "Kalbimiz, gönlümüz, aklımız oradadır. Allah Mehmetçiğimizi korusun. Allah bölgede ve dünyada barışı egemen kılsın" dedi.

"Erdoğan'ı, Kaçkar Dağı'nın tepesine çıkmış hırsını, Ankara'ya, TBMM'nin bahçesine indirmeye davet ediyorum" diyen Altay, Erdoğan'a, siyasi partilerin genel başkanlarıyla da bu konuda bir görüş alışverişinde bulunmasını tavsiye ettiğini söyledi.

 

YORUMLAR (0)

hakan

chp bize bilgi ve cevap verin diyor türk askerini kimler şehit etti diye,40 yıldır şimdi siyaseten omuz omuza olduğunuz hdp nin gerilla dedikleri pkk türk askerini şehit ediyorken gık ınız çıkmıyor,suriyede türk askerini şehit edenler belli hani sarayında ziyaret ettiğiniz 20 yılbabası tarafından şamda havuzlu villada misafir ettiği apo yu koruyup kollayan esed değilmi, şam dan türkiyede katliam emirleri veriyordu apo, yahu sizin sorgunuz bile takiye kokuyor inanın,

misafir

milyonlarca suriyeli varil bombalarından kaçarak türkiye sınırına dayabmış,esed ve yandaşları tarafından bilerek süpürme hareketine maruz kalmışken ülkenin güvenliği için can siperane ve özveriyle moskova wavhington arasında katliamın durması için çalışan sayın başkan a şov yapmak için yapıyor demek fesatlığın kötü niyetliğin daniskası,Bu zihniyet hükümet olmak istiyor ve ülkeyi yönetecek ha,Allah korusun