DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cezayir'de Oran 8. Uluslararası Arap Filmleri Festivali

Cezayir'de Oran 8. Uluslararası Arap Filmleri Festivali

7 Yıl Önce
2015-06-04 00:33:48
Türkiye'nin şeref konuğu olduğu "Oran 8. Uluslararası Arap Filmleri Festivali", Cezayir'in Oran kentinde başladı.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika ve Kültür Bakanlığı himayesinde düzenlenen festival, Meridyen otelinde verilen resepsiyonla başladı.

Cezayir Kültür Bakanı İzzettin Meyhubi'nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, çok sayıda yerli ve yabancı sinema sanatçısı, sanatsever ve siyasetçinin yanı sıra Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi Adnan Keçeci de katıldı.

Festivalin onur konuğu olması hasebiyle Türkiye'den 3 film gösterilecek. Yılmaz Erdoğan'ın yönettiği 2013 yapımı "Kelebeğin Rüyası", yönetmenliğini Melik Saraçoğlu ve Hakkı Kurtuluşun paylaştığı 2013 yapımı "Gözümün Nuru" ve Pelin Özer'in yönettiği 2012 yapımı "Gözetleme Kulesi" filmleri 9 Haziran'da sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Türk filmleri gösterimi sonunda, Türkiye onuruna davetlilere akşam yemeği verilecek.

Türkiye'den sinema eleştirmeni Mehmet Basutçu'nun juri üyesi olarak katılacağı festivalde, "Muhteşem Yüzyıl" dizisinde "Sümbül Ağa" karakterini canlandıran Selim Bayraktar da davetli sanatçılar arasında bulunuyor.

12 Haziran'a kadar sürecek festivalde 60'a yakın film gösterime sunulacak. Festivalin yarışma bölümünde, belgesel dalında 12, kısa film dalında 14 ve uzun metrajlı film dalında 12 olmak üzere 17 ülkeden toplam 38 film yarışıyor.

Oran Uluslararası Arap Filmleri Festivali, 2007 yılından beri düzenleniyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hasan

HÜSEYN kardeş suudi pirensi açıktan destekliyecek cesareti bulamıyorlarmı acaba..Sonra elalem ne der..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş