DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cezayir'de Araplar ile Amazigler arasındaki olaylar

Cezayir'de Araplar ile Amazigler arasındaki olaylar

10.07.2015 19:29:40
Cezayir'in Gardaya kentinde düzenlenen operasyonlarda "mezhebe dayalı" şiddet olaylarına karıştıkları gerekçesiyle ayrılıkçı "Mizab Bölgesi Özerk Yönetim Hareketi" liderinin de aralarında bulunduğu 20 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cezayir polisi, İbadi Amaziglerin yaşadığı "Mizab Bölgesi Özerk Yönetim Hareketi" lideri Kemal Fuhhar'ın da aralarında bulunduğu 20 hareket mensubunu "şiddet olaylarına teşvik etmek" suçlamasıyla gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar Gardaya Emniyet Müdürlüğü'ne sevk edildi.

Fuhhar'a yöneltilen ithamlar arasında "Cezayir emniyet güçlerini İbadi'lere karşı Araplar'ın yanında yer almakla suçlamasının" yer aldığı ifade edildi.

Fuhhar, 2008 yılında Mizabiyye Vatandaşlık Hareketi'ne başkanlık etmiş 2014'te ise Cezayir makamlarının İbadi'lere karşı aldığı tavra tepki olarak Mizab Bölgesi Özerk Yönetim Hareketi'nin liderliğini üstlenmişti.

Gardaya'da, Maliki mezhebine mensup Araplar ile İbadi mezhebi mensubu Amazigler arasında salı ve çarşamba günleri yaşanan şiddet olaylarında çoğunluğu el-Karara ilçesinden olmak üzere 21 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Gardaya kentinde Sünni Maliki mezhebine bağlı Araplar ile Harici İbadi mezhebine mensup Amazigler arasında Aralık 2013'de başlayan ve "mezhep temelli" olduğu ifade edilen çatışmalar aralıklarla devam ediyor. Son olarak haziran ayında meydana gelen olaylarda 1 kişinin öldüğü, 17'si polis 40 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Haricilerin son temsilcileri olarak bilinen İbadiler, daha çok Umman Sultanlığı ve Kuzey Afrika'da varlıklarını sürdürüyor. Cezayir, son yıllarda Araplarla Amazigler arasında "mezhebe dayalı" şiddet olaylarına sahne oluyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

selim

akp nin istepnesi...o bir derin adam ona cekil denmedikce asla cekilmez. partiyi ufalayip meclis disina cikarma gorevi almis gibi kaya gibi yerinden kimildamiyor HDP bile bundan fazla oy aldigi halde adamda ne utanma ne arlanma duygusu var...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş