SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

Ceviz kabuğunu 'sanatla' doldurdu

Satış ve pazarlama uzmanı 45 yaşındaki Ali Haydar Yanar, ceviz kabuğundan yaptığı yelkenli otantik gemiler ile vitamin deposunu adeta sanat eserine dönüştürüyor.

Ceviz kabuğunu 'sanatla' doldurdu
6.3.2020 22:34:00

Çeşitli firmalarda satış ve pazarlama uzmanı olarak görev yapan Yanar, mesleğine ara verdiği dönemde, çocukluğundan kendisine hatıra kalan bir anıyla bu yola çıktı. Çocukluğunda, babasının ceviz kabuğundan gemi yapma fikrini anımsayan Yanar, geçen yıl eline aldığı bir ceviz kabuğuyla ilk tasarımını gerçekleştirdi.Yanar, ceviz kabuğunu bir makine parkuru olmaksızın eğe, kıl testere, maket bıçağı ile şekillendirirken, geminin yelkenlerini ise kendi buluşu olan doğal materyallerden elde ediyor.

İlk ürünü yapmaya başladığında isim arayışı içine giren Yanar, görselliği itibarıyla da etkileyici olan bu gemilerin efsaneleştirilmesi gerektiğini düşünerek, yaptığı esere "Cevizden Gelen" adını verdi.Ceviz kabuğundan gemilerin hikayesini  anlatan Yanar, ürünleri cevizden imal ettiği ve ilerleyen süreçte de yeni tasarımlar yapabileceği için çalışmalarına "Cevizden Gelen" adını verdiğini söyledi.

Ali Haydar Yanar, tasarladığı gemilerde kullanması gerektiğini düşündüğü figürlerden birinin ejderha olduğunu belirterek, "Vikings ve Game of Thrones dizilerindeki pek çok görsel sahne, bana ilham kaynağı oldu. Bu da tasarladığım gemilere bir figür kattı." dedi.

- Tasarımlarında çetin ceviz kullanıyor

Gemileri tasarlarken kullandığı materyallere ilişkin bilgi veren Yanar, sözlerine şöyle devam etti:"En önemli materyalim hepimizin evinde bulunan sağlık kaynağı cevizin kabuğu. Geminin gövdesini cevizin kabuğundan imal ediyorum. Diğer unsurların tamamı, ahşap elemanlarla neticeye eriyor. Ancak burada dikkati çekmek istediğim husus, bunların tamamını el yordamıyla, el aletleriyle yapmaya çalışıyorum. Kullandığım aletler eğeler, kıl testere, maket bıçağı ve yapıştırıcı. Ürünü bir makine parkurunda hazırlamıyorum.”

- Geminin yelken materyalleri kendi keşfi

Yanar, bir gemiyi tamamlama süresinin, motife ve modele göre değiştiğini anlatarak, "Gemiyi bitirmem iki günlük bir zamanı kapsıyor. Sadece ahşap kısmı değil, yelken ve yelkenin ip bağlama kısımları var. Bunlar zaman alan süreçler. Yelkende kullandığım materyal de benim keşfim diyebileceğim bir materyal. Deri görünümü vermeye çalıştığım bir materyalden bahsediyorum. Eskiden deri malzeme kullanıyordum. Fakat hayvansal ürünün girmesini istemediğim için doğal malzemelerden elde ettiğim bir malzemeyle yelkenleri yapıyorum." diye konuştu.

Yaptığı ürünlerden hiçbirinin diğerine benzemediğini ifade eden Yanar, "O günkü ruh halim ürüne yansıyor. Agresif bir ruh halindeysem, çıkardığım modelde de agresif çizgileri görebiliyorsunuz. Neşeliysem ona göre daha yumuşak çizgili ürünler ortaya çıkıyor." dedi.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR