DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cesetler suda yüzüyor!

Çin'de gemi kazasında ölü sayısının 65'e yükseldiği bildirildi.

7 Yıl Önce
2015-06-04 10:08:01
 
Şinhua ajansının haberinde, ülkenin merkezindeki Hubey eyaletinin Cienli bölgesinde "Dongfangcışing" (Doğu Yıldızı) adlı yolcu gemisinin kasırgaya yakalanarak batmasının ardından 14 kişinin sağ kurtulduğu kazada, arama kurtarma çalışmalarında 65 cansız beden bulundu.
 
Arama kurtarma personeli, batıktan çıkarılan cesetleri taşıyor.
 
Bölgede arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiği belirtilirken, dalgıçların geminin içine kolay erişebilmesi amacıyla ters halde batık olan geminin taban kısmında delikler açıldığı ifade edildi.
      
Çin Ulaştırma Bakanlığı da dalgıçların kabinleri tek tek incelediğini açıkladı. Çalışmaların devam edeceği ve kayıplar için umutların yitirilmediği belirtildi.

Faciada hayatını kaybedenler için hazırlanan tabutlar...
 
Diğer yandan, 377 kişiye hâlâ ulaşılamazken, bugün gemi enkazının sudan çıkarma çalışmalarının başlatılacağı kaydedildi.
      
HORTUM, GEMİNİN STANDARDINI AŞTI 
 
Kazanın nedenine ilişkin tartışmalar da sürüyor. Chongqing Tekne Tasarım Enstitüsü Başkanı Zhong Shoudao, şu açıklamalarda bulundu: 
 
“Nehir gemileri, okyanus gemilerine göre dalga ve rüzgâr direncine karşı daha düşük standartlara sahip. Hortum gibi özel bir durumda teknenin bir tarafındaki basınç tasarlandığı standardın ötesine geçerek alaboraya neden olmuş. Teknede filika ve can yelekleri de vardı. Ama gemi aniden alabora olduğu için bunların kullanılması için yeterli zaman yoktu.” 
 
İÇERİDEN YARDIM ÇIĞLIKLARI GELİYOR
 
Nanjing'den Chongqing'e gitmekte olan Doğu Yıldızı adlı yolcu gemisi geçtiğimiz pazartesi yerel saatle 21.00 sıralarında hortum yüzünden alabora olmuştu. Gemide turistik geziye çıkmış 50 ila 80 yaş arasında pek çok emekli yolcu da bulunuyordu. Kaza mahalinde yolcu yakınlarının endişeli bekleyişi sürüyor.
 
Ters dönen gemide mahsur kalanları kurtarmak için çalışmalar sürüyor.
 
Doğu Yıldızı adlı tur gemisinin 456 yolcusuyla ülkenin doğusunda bulunan Ciangsu eyaletinin başkenti Nancing'den güneybatıda bulunan Çongçing'e seyahat ederken pazartesi akşamı kasırgaya yakalanarak bir iki dakika içinde battığı açıklanmıştı. Sağ kurtulan kaptan ve baş mühendis sorgulanmak üzere gözaltına alınmıştı.
 

Pazartesi akşamı yerel saatle 21:30'da alabora gemide bulunan yolcuların ailelerinin umutlu bekleyişi yerini çaresizliğe bıraktı.
 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş