Cenevre'deki Afganistan Konferansı'nda 2024'e kadar 12 milyar dolar bağış taahhüt edildi

Cenevre'de düzenlenen 2020 Uluslararası Afganistan Konferansı'nda, donör ülke ve uluslararası kuruluşlardan 2021-2024 yıllarını kapsayan dönemde Afganistan'a kalkınma yardımı olarak 12 milyar dolar bağış sözü verildi.

24.11.2020 23:45:46

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde, BM, Afganistan ve Finlandiya'nın ev sahipliğinde dün başlayan "2020 Uluslararası Afganistan Konferansı" sona erdi.

Finlandiya Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Ville Skinnari, Konferansın ardından düzenlenen basın toplantısında, ülkelerin ve uluslararası kuruluşların Afganistan'a 2021 yılından itibaren 4 yıl için 12 milyar dolarlık kalkınma desteği sözü verdiğini duyurdu.

Skinnari, Afganistan hükümeti ve ortaklarının söz konusu destek için demokrasi ve hukukun üstünlüğüne saygı, insan hakları ve cinsiyet eşitliği gibi konularda iş birliği için söz verdiğini aktardı.

Kalkınma yardımının ülkede "barış ve iyi yönetim" ön şartıyla yapılacağını belirten Skinnari, Afganistan hükümetinin yolsuzlukla mücadele tedbirlerine özel dikkat göstereceğini kaydetti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)