DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cemil Çiçek'ten Gülen Cemaati itirafı

Cemil Çiçek, 'FETÖ'nün bu noktaya gelmesinde herkesin günahı var, bizimki yüzde 90' itirafında bulundu...

6 Yıl Önce
2016-08-13 02:32:25

Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, FETÖ'nün devlette yapılanmasında 1970'lerden beri herkesin günahı olduğunu belirterek, "Belki bizim günahımız yüzde 90 ama unutmayın yüzde 1 de zehirlemek için yeterli" yorumunu yaptı.

Hürriyet'ten Nuray Babacın'ın haberine göre, Çiçek, TBMM kulisindeki sohbetinde, FETÖ soruşturma süreci ve darbe girişimiyle ilgili özetle şunları söyledi:

CEMAATİN LOBİ ÇALIŞMALARI

"Cemaatin yurtdışında para vererek yaptığı lobiciliğin zararlarını 17-25 soruşturmasının ardından yaşadıklarımızla biz de gördük. TBMM başkanıyken, 2015'de Ermeni tasarıları konusunda görüşmeler yapmak için Kanada ve ABD'ye ziyaretler düzenledim. Muhataplarımızla ve siyasilerle görüşmeler ayarladık. O dönem oradaki büyükelçilik mensuplarımız bize, cemaatin Türkiye aleyhine yaptığı lobi faaliyetlerini anlattılar. ‘Sayın başkan, ABD başkanı ülkenin yararına bir konu olsa, 100 senatörün yarısından bile imza alamaz, ama cemaat en az 73 senatörün imzasını alır' dedi. 

PARA VE BAĞIŞ İLİŞKİSİ

Görüşme yapmak için randevulaştığımız siyasileri bizden önce ziyaret edip, Türkiye ve Türk hükümeti aleyhine doldurduklarını öğrendik. Bir kısmını da bizden sonra ziyaret ettiklerini saptadık. Orada think-thank kuruluşlarının organizasyonlarına katılıp, bu konuda görüşlerimizi aktarmak istedik. Bu grupları da kontrol ettikleri, bu toplantılarda, hükümeti zor durumda bırakacak çıkışlar yapabilecekleri anlatıldı bize. Ona rağmen gidip tezlerimizi savunduk, derdimizi anlattık. Ama benden önce bu tür organizasyonlara katılan bazı bakanlara, cemaatin dolduruşuyla zor anlar yaşattıklarını biliyorum. 

Türkiye'de güç kaybetmeye başladıkça, yurt dışındaki lobi faaliyetlerini arttırdılar. Tüm terör örgütleri kendilerine yurt dışında destek bulmak için bu yöntemi kullanırlar. Bunlar da aynı şeyi yapıyorlar. Bunu yaparken kurdukları dernekleri, vakıfları, üniversiteleri ve gazetecileri kullanıyorlar. Para akışları da bunlar üzerinden bağış adı altında yapılıyor.

'FETÖ GİDER ÇETÖ GELİR'

Bu yapı, 70'lı yıllardan beri var olan bir yapı. Bunların bu noktaya gelmesinde hepimizin günahı, vebali var. Belki benim vebalim yüzde 90, başkasının yüzde 5, yüzde 1; ama yüzde 1 bile zehirlemek için yeterlidir unutmayın. Türkiye siyasi, dini ve ticari açıdan kandırılmışların ülkesi. Bakıyorsunuz, bu alanlarda insanlar çok kolay kandırılıyor. Bunu en kolay yaptıkları alan da din. O yüzden sık sık kayıt dışı dine vurgu yapıyorum. Her şey şeffaf olursa, denetime tabi olursa, bunlar yaşanmaz. Şimdi devletin içinden temizleniyorlar. Ama yerine kimlerin getirileceği çok önemli. Bu kişiler, liyakat esas alınarak çok iyi kontrol edilerek alınmalı. Yoksa FETÖ gider, ÇETÖ gelir.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ekol türk

Sayin cicek en eski ve etkin siyasetcisiniz.siz bilin veya bilmeyin sizin günahiniz binde 999 dur.hertür ihanet girisimlerini gördünüz.rahmetli özal ve Erbakan hocama karsi.bunlarida bosverelim bu adam sürekli Dini mübini islama hayinlik etti bunlari bir erbakandan baskasi dile getirmedi.onun icin Haktan ve Halktan af dilemelisiniz.Bizi dine afyon diyen siyasecciler ilgilendirmiyor bizden olanlar ilgilendiriyor.hepiniz gec kaldiniz.

Mustafa Özdemir

Nedense Bülent Arınç ile senin af talebiniz çok samimi gelmiyor.

E Og

Biz derken sadece kendinden bahsetmiyor he yanlış anlamayın. CB ve diğer tayfayı da katıyor ve doğru da söylüyor. CB bizi milletim affetsin derken çaktırmadan bunu söylüyor zaten. Ben affetmem, çünkü Feto'nun ne olduğunu biliyordun başından beri...

Murat AKIN

Bu arkadasin dilide yeni cozuldu. Bakalim bilincalti nasil disa vuracak.Cok iddiali ve emin tavirlar icinde. Ama zeytinyagi misali hep ustlerde kalmaya calisiyor. Yeni bir muhalefetin habercisi mi yoksa?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş