DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cemil Bayık'tan Türkiye'ye Cerablus tehdidi

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, Türkiye'nin Cerablus'a olası müdahalesi durumunda, Türkiye'ye yönelik şiddeti tırmandıracaklarını söyledi.

7 Yıl Önce
2015-12-02 13:57:08

BBC'ye konuşan Cemil Bayık, ''Türkiye oraya müdahale ediyorsa, oradaki Kürtlerden dolayı müdahale ediyordur. Bizim de görevimiz oradaki Kürt halkını savunmaktır. Elbette ki o zaman biz de müdahale ederiz. Biz de kuzeyde savaşı geliştiririz'' dedi.

Bayık, ne ABD ne de Rusya yanlısı olduklarını söylerken, uluslararası topluma 'Artık Kürtleri kullanalım derlerse yanılırlar, Kürtler eski Kürtler değil' diye seslendi.

Son dönemde ABD'den, Türkiye'yle birlikte Suriye'nin kuzeyinde operasyonlar yapabileceklerine dair sinyaller geldi. ABD'nin de içinde yer aldığı, Türkiye'nin de içinde yer aldığı, Cerablus'a yönelik olası bir operasyonda tavrınız ne olur?

Bayık: ABD'nin ne yapmak istediği çok net değil. Türkiye'ninki nettir. Türkiye'nin bütün amacı Rojava devrimini boğmaktır. Uluslararası güçlerin Rojava'ya desteğini kesmektir. Türkiye ABD'yi ve uluslararası güçleri kullanmak istiyor. Ama ABD de Türkiye'yi kendi amaçlarına çekmeye çalışıyor. Burada tam bir uyumdan söz edilemez. Çelişkiler var. Kerry G-20 zirvesinden sonra dedi ki, 'biz Türkiye'yle Cerablus'a yönelik yeni bir takım hamleler yapacağız'. Davutoğlu 'hayır şu anda yapacağımız bir şey yok' dedi. Çünkü hala ABD'ye ve uluslararası koalisyon güçlerine YPG'yi ve PKK'yi kabul ettirmiş değil.

ABD ve Türkiye Cerablus harekatı konusunda anlaşırsa, tavrınız ne olur?

Bayık: Eğer anlaşırlarsa biz de Türkiye'de mücadeleyi yükseltiriz. Ve Rojava Kürdistan'ındaki Kürtler de ve yine orada Kürtlerle hareket eden Demokratik Suriye Ordusu güçleri de elbette ki mücadeleyi yükseltir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (8)

Lezgin

Çanakkalede siz türklere yardim eden orda kuffari puskurten kürt dedelerimin kemikleri sizliyor simdi. Siz turkler onlarin torunlarina tarihin gordugu en buyuk zulmu ve katliamlarini yaptiniz.fitne ve fesadi suriyeye tasiyarak kürtlerin orda bile rahat olmasina engel oldunuz.

ekol türk

Benim sözlerim ortada acikca küffara.Asirlarca islama bayraktarlik yapan,Hamt olsun bu ugurda encok sehit vermis bir milletin evladi olmaktan ancak seref duyariz.tekrar ümmetin birligini saglammizdan korkanlar elbet bos durmayacak.selahaddini eyyübi gibi cik yola. sana biat etmezsem namerdim.sende ecdadin gibi dik dur canimi ye.ataist dinsizi irkdasin diye müslümana tercih etme

Kürd

Cerablus Kürtlerindir ve oraya Kürtlere dar etmek isteyenler musluman da olamazlar benim kardesim olamazlar.

ekol türk

Bir asir oldu küffara kilic sallamayali savulun rusun mankut ataist köpekleri.tehtit nasilmis gördünüz adami öyle indirirler

Ahmet

İçtiği esrardan gözleri iyice morarmış.. keşten lider..

MEHMET GÜLER

bu kafiri hesaba alıp halen konuşturanlar var akılllı olun suriye ve ırakıda başınıza yıkar türkiye cumhuriyeti onun bunun arkasınanada saklanmayın biri ingiltereye gider diğeri abd ye gider emir alır gelirsiniz siz emir almayı seviyorsunuz çünkü sizler KÜRT değilsiniz......

ekol türk

Ugruna savastigin eset daha sana kimlik bile vermemis.Ataist kominist ve maksis oldugunu ilan etmis.Bizzat rusyanin destegi ve referansi ile kurulmus.isidin önünde rezil rüsva olmus yüde otuzu kürt ve zaza olan.Gerisi toplama O B c olan bu adamlarla bir olan Bana gardas olsaydi.inan yasamaz intihar ederim sonu cehennem olsada.

gariban

kandilde barınamadınah garibim ahne yin kafası bu gariban ları göndericeğine sen savaş

Görüş Bildir Bizimle Paylaş