SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Osman Atalay

Cemaat ve tarikatlar neden hedefte?


6.9.2016 0

FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminin ardından maalesef cemaat ve tarikatlar hedef tahtasına konuldu.

Kendisini dini bir oluşum kisvesi altında gösteren FETÖ'nün, Müslümanlara verdiği en büyük zararı da bu olmuştur.

Böyle bir örgütün devletin kılcal damarlarını bin bir katakulli ile ele geçirip hem yargı ve emniyet yoluyla hem de askeri yoldan darbe girişiminde bulunması, ülkemizde yıllardır tartışılan devlet, cemaat ve tarikat konusunun temcit pilavı gibi ısıtılıp tekrar gündeme getirilmesine neden oldu.

Televizyonlarda, radyolarda konuşan, gazete ve internet sitelerinde yazan birçok kişi, 15 Temmuz'un toplum üzerinde yaşattığı psikolojik travmanın etkisiyle bütün cemaat ve tarikatları FETÖ ile eş değer tutup hepsini problem üreten karanlık bir kuyu gibi gösteriyor.

İşte bu durum yeni bir kaos ve tehlikeli kamplaşmanın habercisidir.

Çünkü bu toplumun yüzyıllardır birlik ve beraberliğinin çimentosu yani mayası cemaat, tarikat ve vakıflardır.

Türkiye'de bugün 80 binin üzerinde dernek, vakıf, sendika, meslek odaları ve sivil toplum örgütlenmesi var.

FETÖ gibi bir örgüt ile cemaat ve tarikatları aynı görmek ve potansiyel tehlike ile hedef haline getirmek yaşadığımız toplumsal travmanın etkisini daha büyük bir iç çatışma zeminine çekmek demektir.

Burada cemaat ve tarikatların konuşulmayacağını ve tartışılmayacağını söylemiyorum. Tabii ki ilahiyatçılar, sosyologlar ve siyaset bilimciler gibi uzman kişiler tarafından soğukkanlı ve akıllıca yapılan tartışmaların topluma faydası olacaktır.

Ama tam tersi gündemimizdeki gibi cemaat ve tarikatları tabiri caizse bombalamak seküler ve dindar kamplaşmasının önünü açacaktır.

Bir de İslami cemaat ve tarikatlar üzerinden başlatılmak istenen bu tartışma çok tehlikeli bir sürece evrilirse bunun kime, ne faydası olabilir ki?

Öte yandan; önemli diğer bir konu ise 15 Temmuz'un ardından devlet ve sivil toplum kuruluşlarında çalışan FETÖ mensubu kişilerin tasfiye edilmesidir.

FETÖ mensuplarının tasfiye edilmesi son derece doğrudur ama burada dikkat etmemiz gereken bir nokta vardır.

FETÖ'cüleri tasfiye ederken kurunun yanında yaşın yanmaması ve yeni mağduriyetlerin doğmaması için çok hassas olmalıyız.

Devlet mekanizması, hak, hukuk ve adalet çerçevesinde hiçbir ayırımcılığa, ötekileştirmeye, vesayet oluşumlarına müsaade etmeden sorunları çözmekle mükelleftir.    YORUM YAZ

YORUMLAR

ahmet / 9.9.2016 11:03:25
'bu toplumun yüzyıllardır birlik ve beraberliğinin çimentosu yani mayası cemaat, tarikat ve vakıflardır.' BİZ BU DÜŞÜNCEDEN DOLAYI İFLAH OLMAYIZ. ÇÜNKÜ ALLAH MAYANIZ KURAN DİYOR. BİZ, YOK TARİKKAT DİYORUZ
ekoltürk / 6.9.2016 17:08:52
Bu sorunun bir kac cevabi vardir.Hah menzili kiminle düşülüp kalkildiginin cevabi.Ancak asil ölcü kuran ve sünnettir.bakin şu an birini izliyorum.o bir cemaat oldugu iddasindadir.resmen baş örtüsü konusundaki hadisi bozuyorlar diyerek kendisi bozuyor.ve baş örtüsünün islamda olmadigini söylüyor.bizim kuralimiz kişinin işdir aynasi,lafa bakilmaz olmali.tamamda bu pavyon patronu nu hoca ve cemaat diye kimse koruyamaz.masonlarida.onlardan korkup konuşmayanlar.cemaatlara saldirmasin.
ekoltürk / 6.9.2016 16:59:06
Bu sözün en basinda söylenecek olan.bunlar cemaat bile degil,akli evvel bazi işgüzarlarin kendi kücük hesaplaridir demek en dogrusudur.bunlarin icinde öyleleri varki kiraldan kiralci haşa din adina ALLAH i Peygamberi sollamiş hem tefrit hem ifrat noktasinda.ikiside suan mevcut.Fetoizim ve işit ci alcaklari.ya digerleri? Asil soru burda, şimdi zayiftir lar diye aciyip kolladiklarimizin cemaat anlayişlari nedir ne degildir biliyormuyuz.yoksa gelecek siyonist usaklarinimi koruyoruz?
ekoltürk / 6.9.2016 16:48:33
Basin özgür,üniversite özerk,yargi bagimsiz,iş adami global.iki milyar müslüman yardimlaşma veya cami yaptirma veya coluk cocugunun gelecegine dair hic bir organize yapamasin.bu siyoniz min Dünya genelinde ancak en cok islam ülkeleri özelindeki hileli tuzaklaridir.bu durumda hicbir ülke halkinin istedigini degil dis güclerin istedigini yapar.cemaatleri islan adina müslümanca tartişacaksak söylenecek söz cok.
ekoltürk / 6.9.2016 16:40:41
Atatürkcülük adi altinda bir asirdir sol görünümlü ingiliz derin devletinin türk derin devletini olusturan adamlarindan tek kelime bahsedmeden cemaat leri hedef almak olmaz.ancak köhneyen yapilarinin yerine yenisini cemaat anlayişiyla idame etmeye calişan diş güclerin hazira konmalarini kolaylaştiracak cikarciliga yatgin cemaat görünümlü oluşumlarida ingiliz adina bizler savunur hale gelmeyelim.Artik ateş bacayi sarmadan tedbir alalim gizli yapilanmalarin üzerine gidelim.pkk ya hatta fetoya cemaatler mi terörist yetistirdi? Üniversitelermi?
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR