SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Çavuşoğlu'ndan F-35 açıklaması: Ortak komisyon teklifimize ABD'den olumsuz, NATO'dan olumlu yanıt geldi

Çavuşoğlu'ndan F-35 açıklaması: Ortak komisyon teklifimize ABD'den olumsuz, NATO'dan olumlu yanıt geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 hava ve füze savunma sistemleriyle ilgili olarak ABD'ye ortak bir komisyon kurma teklifi sunulduğunu ancak ABD'den henüz olumlu bir yanıt gelmediğini söyledi. Çavuşoğlu, NATO'nun ise bu teklife sıcak baktığını belirtti.

Çavuşoğlu'ndan F-35 açıklaması: Ortak komisyon teklifimize ABD'den olumsuz, NATO'dan olumlu yanıt geldi
19.4.2019 12:26:18

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı ile ortak basın toplantısı düzenlendi.

İşte Çavuşoğlu'nun sözleri:

ABD OLUMSUZ, NATO OLUMLU YAKLAŞIYOR

S-400 sisteminin kullanılıp kullanılmaması hiçbir zaman masada olmadı. En son ABD'ye bir teklifte bulunduk. Ortak komisyon kurulsun, uzmanlar da olsun, onlar konuşsun. S-400'lerin F-35'in teknolojisini alabileceği söyleniyor. Biz bunu gerçekçi bulmuyoruz. Biz başında beri S-400'ün tamamen bizim kontrolümüzde olması için hareket ettik. Bugün Suriye'de S-400'ler var. Suriye üzerinde ABD ve İsrail'in F-35'leri uçtu. İddialar doğruysa F-35'in bilgileri çoktan tanımlanmış demektir. Yine de biz endişeleri gidermek için ortak çalışma grubu kuralım dedik, ama ABD'den henüz olumlu bir yaklaşım görmedik. NATO olumlu baktı bu düşünceye. Bu konularda son sözü NATO Genel Sekreteri söylüyor.

Biz NATO üyesiysek NATO'nun endişelerini de dikkate almalıyız. Türkiye'nin dikkate almadığını söylemek doğru değil. Her zaman hassasız. Bizim hava savunma sistemlerine acil olarak ihtiyacımız var. Şu anda biz Santi'yi birlikte üretmek için Eurosam'la da bir anlaşma imzaladık.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 20.4.2019 09:35:44
nekomisyonu kuracağız abd israil yunanistan saldirisinda hava saha mızı sapanlami koruyacağını kararlı ve net olun ayrıca f35 yerine su57 ortak Rusya'yla uretebiliriz
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR