Caretta carettaların yumurtlama dönemi başladı

Caretta carettaların yumurtlama dönemi başladı

02.06.2015 11:17:05
ALİ RIZA AKKIR - Nesli tehlike altında bulunan caretta carettalar, yumurtalarını Muğla'nın Ortaca ilçesi İztuzu sahiline bırakmaya başladı.

Dalyan Mahallesi'ndeki İztuzu sahiline gelen caretta carettalar, yumurtalarını kazdıkları 50-60 santimetrelik çukurlara bırakıyor. Yavrular, yumurtadan yaklaşık 50 gün sonra çıkarak, denize ulaşacak.

Caretta carettaların yumurtlama döneminde sorun yaşamaması için ise Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezince (DEKAMER) çeşitli önlemler alınıyor.

DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün desteğiyle her yıl kumsaldaki yuvaları koruma ve izleme çalışması yaptıklarını söyledi.

Caretta carettaların yumurtlama döneminin genellikle mayısta başladığını bildiren Kaska, bu yıl havaların serin gitmesi nedeniyle bunun biraz geciktiğini kaydetti.

Geçen yıl yumurtlamanın nisan sonunda başladığını belirten Kaska, "Şu anda 40 yuvamız var. Suların ısınmasıyla dişi kaplumbağalar kumsallarımıza geliyor. Çiftleştikten yaklaşık iki hafta sonra da yumurtlama başlıyor" dedi.

Kaska, bir dişi caretta carettanın iki haftada bir olmak üzere sezonda 3-5 yuva yapabildiğini, yumurtlamanın temmuzun ortalarına kadar sürdüğünü dile getirdi.

Yavru çıkışlarının, yuvanın oluşturulmasından 45-50 gün sonra başladığına işaret eden Kaska, şöyle konuştu:

"Yavru çıkışları eylül sonlarına kadar devam ediyor. Dolayısıyla mayıstan eylül sonuna kadar kumsallarımız deniz kaplumbağaları nedeniyle koruma altında. İztuzu sahilindeki her yuva kafesleniyor. Böylece yuvaya zarar verebilecek tilki ya da diğer zararlı hayvanlar önleniyor. Kumsaldan en üst sayıda yavruyu denize göndermek için çalışıyoruz."

Kaska, caretta carettaların yuvalarını merak edenlere, merkezlerindeki örnek modeli gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)