SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
Canlı bombalar evine döndü! 5 bin 400 IŞİD'li Avrupa'da

Canlı bombalar evine döndü! 5 bin 400 IŞİD'li Avrupa'da

ABD merkezli Soufan Center’e göre, son 2 yılda, 5 bin 400’den fazla IŞİD mensubu vatandaşı oldukları 33 ülkeye dönüş yaptı.

Canlı bombalar evine döndü! 5 bin 400 IŞİD'li Avrupa'da
14.11.2017 16:58:47

Merkezi ABD'de bulunan The Soufan Center isimli araştırma kuruluşu geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda Suriye ve Irak'ta IŞİD saflarında savaşmaya giden ve 2016-2017 yıllarında ülkelerine dönen “yabancı savaşçı” ların rakamlarını paylaştı. Haberlere göre listede birinci sırada 3,400 kişi ile Rusya Federasyonu, ikinci sırada 3,200 kişi ile Suudi Arabistan bulunuyor. Listenin devamında 3 bin kişi ile Ürdün, 2 bin 900 kişi ile Tunus, bin 900 kişi ile Fransa ve bin 600 kişi ile Fas bulunuyor.

Türkiye'den gidenler ise yaklaşık bin 500 olarak kişi şeklinde açıklanırken, Türkiye'yi Almanya, İngiltere, Belçika, İsveç ve ABD vatandaşlaırnın izlediği belirtiliyor.

Star'ın haberine göre Soufan Center'in raporunda 900 dense de Türk istihbaratına göre bu sayı IŞİD'in çökmeye başladığı Temmuz, Ağustos ve Eylül ayılarında artış gösterdi. Habere göre gerçek sayı 5 bin 400.

TÜRKİYE HEDEFTE

Habere göre IŞİD'e katılımda ilk beşte dahi olmayan Türkiye'nin IŞİD'lilerin geri dönüşünde 'güzergah olarak kullanıldığı için' hedef ülke olması konusunda dikkatli olunmalı. Bu kapsamda artan operasyonlara işaret edilerek Emniyet birmlerinin teyakkuzd aolduğu belirtiliyor.

Sınırda Suriyeli göçmen kılığında Türkiye'ye giriş yapmak isteyen ya da operasyonlarda yakalanan 100'ün üzerinde IŞİD'li de tutuklanarak cezaevine gönderildi.


      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  / 14.11.2017 19:54:43
  Işıd'in ortaya çıkmasına neden olan emperyalist sömürü,Amerika başta olmak üzere batıdır.Topraklarını gasp edip,kadınlarına,kızlarına tecavüz edilmesi sonrasında tepki olarak ortaya çıkmıştır.Ancak Işid zamanla raydan çıkıp,yöneticileri ajan bir örgüt haline geldi.Dünyanın her tarafından cihad aşkı ile gelen gençleri,kendi koltukları için kullandılar.Bağdadi Amerika ajanı ve İdlib'deki muhalefete en büyük kötülüğü yapıp,ileri gelen komutan ve liderlerini şehit etti.Bu Işid'in ilk ortaya çıktığı Irak durumu ile zerre kadar alakası olmayan provokatör ve ajan bir örgüt haline gelmiş oluyordu.
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR