DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Çanakkale'de lokma dağıtımındaki arbede

Çanakkale'de lokma dağıtımındaki arbede

8 Yıl Önce
2015-06-02 17:59:50
Berat Kandili dolayısıyla Kordon Boyu'nda lokma dağıtmak isteyen AK Partililer ile zabıta ekipleri arasında yaşanan arbede nedeniyle partinin Merkez İlçe Başkanlığı, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları üyelerince belediye önüne siyah çelenk ve karanfil bırakıldı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan 500 kişi, Demircioğlu Caddesi'nden belediye binasına yürüdü. Burada AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Saime Aydoğan ve beraberindekiler tarafından belediyenin kapısına silah çelenk ve karanfil konuldu.

Aydoğan, yaptığı konuşmada, Çanakkale'de asırlardır devam eden bir geleneği yerine getirmek üzere Kordon'da bir araya geldiklerini söyledi. Kendilerine zabıta ekiplerince zor kullanıldığını savunan Aydoğan, şunları söyledi:

"Çanakkale Belediyesinin tavrını, barış kenti olan Çanakkalemize yakıştıramıyoruz. Demokrasilerin şöleni olarak bilinen seçimlere bir haftadan az süre kala Çanakkale'ye değer katacak çalışmalarımızdan hoşlanmayan ve sesimizi kısmaya çalışan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a, kadına verdiği sözde değeri önümüzdeki 8 Mart'ta göstermesi için elimizdeki çelengi kapısına bırakıyor, tüm kutsallarımıza karşı yapılan bu affedilmez saygısızlığı protesto ediyoruz."

Grubun belediye binası önünden ayrılmasından sonra çiçekler, belediye görevlileri tarafından toplandı.

- "Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz"

AK Parti İl Başkanı Erdener Can da düzenlediği basın toplantısında, zabıtanın tutumunu kınadıklarını ifade etti. Olayın çok üzücü ve vahim olduğunu dile getiren Can, birçok yerde pilav, lokma dağıtıldını, bunun bir gelenek olduğunu anlattı. Can, şu değerlendirmede bulundu:

"Bunun ne gibi bir olumsuz etkisi olabilir? Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. MHP hemen 200 metre ilerimizde lokma dağıtımı yaptı, hiçbir müdahale olmadı. Bizim bayan arkadaşlarımız lokma dağıtıyor, çevik kuvvet olaylara müdahale etmek zorunda kalıyor. Kızgın yağ orada dökülse, arkadaşlarımız yansa, bunları telafi edemeyiz. Buna rağmen zabıtalar müdahale ediyor. İçlerinden biri, 'Belediye Başkanı, o tezgahı kaldırmazsanız sabah işe gelmeyin dedi' diye söylüyor. Bazı arkadaşlarımızın parmaklarında kırıklar var. Bazı arkadaşlarımızda darp izleri var. Her fırsatta barıştan, barışın kenti Çanakkale'den bahsedenlerin aslında ne kadar samimi oldukları ortaya çıkmıştır. Artık maske düşmüştür. Bu olay bizi derinden üzmüştür. Kandil günü, bu mübarek günde, lokma dağıtan bayanlarımıza yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bunu gerçekleştirenleri Allah'a havale ediyoruz."

Can, olayı yargıya taşımayı düşündüklerini, Belediye Başkanı Gökhan'dan teşkilatları ve kadınlar adına özür beklediklerini sözlerine ekledi.

- CHP İl Başkanlığının açıklaması

CHP İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada da lokma dağıtımı için gerekli iznin alınmadığı öne sürüldü. Zabıta ekiplerince yasak ve izinsiz alanda lokma dağıtımına başlandığının tespit edildiği savunulan açıklamada, etkinliğin başka alanda yapılabileceği iletilmesine karşın lokma dağıtımına devam edildiği belirtildi. Açıklamada, zabıta ekibinden müdahale gelince olay yerinde tartışma ve mukavemet meydana geldiği kaydedildi.

Açıklamada, "Öncelikle zabıta ekibine görevini yaptırmamak için gerçekleştirilen bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 7 Haziran'da yapılacak seçimin son günlerinde bu tür toplumu huzursuz edici eylemlerden kaçınılması gerekmektedir. Çanakkale'de yaşayan tüm bireyleri hukuk kurallarına uygun davranmaya davet ediyoruz. Davranmayanları da kınıyoruz. Herkesi Çanakkale'deki barışçıl ortamı korumaya davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş