DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Çanakkale Boğazı'ndan 160 bin araç geçti

Ramazan Bayramı tatili için yola çıkan vatandaşların en fazla kullandığı güzergah Çanakkale Boğazı oldu.

5 Yıl Önce
2016-07-11 11:44:36

Ramazan Bayramı tatilini ülkenin çeşitli noktalarına gidenlerin önemli bölümünün tercih ettiği Çanakkale Boğazı'ndan feribotla yaklaşık 160 bin araç ile 102 bin yaya yolcu geçiş yaptı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 9 günlük tatil için binlerce kişi, Ramazan Bayramı'na 3 gün kala yola çıktı.

Marmara'dan Ege ve Akdeniz illerine gidecek sürücüler, Eceabat, Kilitbahir ve Gelibolu iskelelerinde, iç bölgelerden de Marmara ve Trakya yönüne gidecekler ise Çanakkale ve Lapseki iskelelerinde 8 kilometreye ulaşan araç kuyrukları oluşturdu. Yaşanan yoğunluk, boğaz hattında görev yapan 18 feribot ile saatsiz seferler yapılarak eritilmeye çalışıldı.

Çanakkale Boğazı ile adalar arasındaki deniz ulaşımını sağlayan İl Özel İdaresinin kuruluşu GESTAŞ A.Ş, 2 Temmuz'da başlayan tatil dolayısıyla yoğun bir süreç geçirdi.

Geçen yıl Ramazan Bayramı'nda 4 günlük sürede 68 bin araç taşınırken bu bayramda aynı 4 günlük dilimde araçlı geçişlerin 82 bin adet olarak gerçekleştiğini belirten yetkililer, bu yıl hissedilir bir artışın yaşandığını ifade etti.

Yetkililer, günlük binlerce aracın geçiş yaptığı iskelelerdeki kuyrukları asgariye indirmek için saatsiz olarak "doldur-boşalt" sistemiyle sefer düzenlendiğini vurgulayarak, boğaz hattında 18 feribotla kesintisiz hizmet verildiğini belirtti.

Ramazan Bayramı tatili boyunca Çanakkale-Eceabat, Çanakkale-Kilitbahir ve Gelibolu-Lapseki hatlarından 160 bin araç ile 102 bin yolcunun Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptığını dile getiren yetkililer, tatili sorunsuz geçirdiklerini, yolcuları mağdur etmemeye çalıştıklarını bildirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, motosiklet, özel amaçlı araçlar ve traktör hariç olmak üzere otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüs gibi motorlu araç sayısının 116 bin olduğu Çanakkale'de kente giriş yapan ziyaretçi araç sayısı 160 bine ulaştı.

Bozcaada ve Gökçeada'da da rekor

Çanakkale'nin Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde de bu bayramda rekor araç geçişi yaşandı.

Ramazan Bayramı tatili boyunca Gökçeada'ya 9, Bozcaada'ya da 7 bin araç geçiş yaptı. Adalar hattındaki gemi seferleri de yoğunluk nedeniyle saatsiz olarak seferlerini gerçekleştirdi. 

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş