Call Center Software nedir?

Günümüzde modern dünyanın bir gerçeği olarak dijital teknolojiler yaşamımızın her alanında işlerimizi kolaylaştırmaya devam ediyor. Bilgisayarların varlığı birçok konuda teknik anlamda kolaylık yaşanmasına sebep oluyor. Call Center Software Nedir? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Dijital dünyanın işletmelere sağladığı kolaylıklardan biri olan bu yazılım programları içerisinde pek çok özelliği barındırmaktadır.

17.10.2020 09:55:07

Firmaların müşteri hizmetleri birimleri sayesinde müşterilerle firma arasında bir bağ oluşur. Bu bağ ulaşılabilir konumda olan canlı bir insanın varlığı sayesinde güvenilir bir etkileşim sağlar. Telefon aracılığı ile müşterilerle iletişim kurmak maliyet açısından oldukça düşük olmasına rağmen firmalar büyümeye meyilli bir iş potansiyeline sahipse telefon trafiğini doğru yönetmek de o nispette güçleşecektir.

Tüketiciler bir firmadan alışveriş yaptığında ya da ürünüyle ilgili sorunlar yaşadığında müşteri destek ekibinden yardım almak ister. Müşteri temsilcisinden beklenen ise sorunların kısa sürede ve çözümleyici bir yaklaşımla halledilmesidir. Firma yeterli oranda dijital araçlar tarafından desteklenmiyorsa ve arayan müşteri sayısı da buna oranla fazlaysa sorunların üstesinden gelmek hiç kolay olmayacaktır. Zira müşterilerin beklentileri hızlı bir yanıt almaya yönelik olacaktır.

Bu durumda çeşitli yazılım programlarından yararlanmak firmanın iş hacmi ve gelişmesinin istikrarı açısından önemli olacaktır. Doğru organize edilemeyen bir müşteri hizmetleri, firmanın imajının zedelenmesine yol açabileceği gibi müşterilerde memnuniyetsizlik yaratacaktır.

Müşteriler açısından doğru iletişimin sağlanması ve işlerin aksamadan yürüyebilmesinin yolu iyi bir çağrı merkezi yazılımına sahip olmaktan geçecektir. Call Center Software Nedir? Sorusuna verilecek yanıtlar arasında birçok yazılım programının mevcut olduğu da yer alacaktır. İyi bir yazılımda olması gereken şartlar ise çağrıyı doğru yerlere yönlendirebilme becerisidir. Çalışanların iş yükünü hafifletmesinin yanında gelen çağrıların hatta bekletilmeden doğru alıcılara ulaşması oldukça önemli bir konudur.

İyi Bir Çağrı Merkezi Yazılımının Özellikleri

l Seçeceğiniz yazılım programının diğer sosyal medya kanallarıyla entegre olabilmesi oldukça önemli olacaktır. Yazılımın bu özelliği onu işlevsel hale getirecektir

l Yazılımın önemli özelliklerinden biri de otomatik arama yönlendirmesi yapıp yapmadığıdır

l Seçeceğiniz yazılım programının geniş kapsamlı olması önemli olacaktır. Arayan müşteriler hakkında geçmişe yönelik bilgilere hızla ulaşılabilen bir yazılım seçeneğinde müşteri sürekli kendini anlatmak ya da tanıtmak durumunda kalmayacaktır

l CTI uygulamasına sahip bir yazılım programı işleri kolaylaştırıcı nitelikte olacaktır (CTI, bilgisayar-telefon entegrasyonunun sağlanmasına yöneliktir)

l Bulut tabanlı aramalar tercih edilmeli ya da internet üzerinden sağlanacak ses protokolü sayesinde iletişim sağlanmalıdır. Yazılım programının sahip olacağı bu özellikler altyapı maliyetlerini ortadan kaldıracağı için şirket içi donanım oluşturulmasına ihtiyaç kalmayacaktır

l Bir yazılım programından beklenen özelliklerden biri de raporlama kabiliyetine sahip olmasıdır

l Firmaların satış işlemlerini sağlarken mevcut müşterilere ulaşması gerekli olduğunda seçilecek yazılımın önemi artacaktır. Kolay kullanılabilen bir çağrı hizmeti ve otomatik olarak çalışan çeviriciler önemli hale gelecektir

Bazı Çağrı Merkezi Yazılımları

l TallDesk Çağrı Merkezi Yazılımı

l Bitrix Çağrı Merkezi Yazılımı

l Nextiva Çağrı Merkezi Yazılımı

l HubSpot Yardım Masası Yazılımı

l Five9 Çağrı Merkezi Yazılımı

l CloudTalk Çağrı Merkezi Yazılımı

l Dixa Çağrı Merkezi Yazılımı

l RingCentral Çağrı Merkezi Yazılımı

l Integra Çağrı Merkezi Yazılımı

l 8x8 Çağrı Merkezi Yazılımı

Bazı Çağrı Merkezi Yazılım Programlarının Özellikleri

Five9 Çağrı Merkezi Yazılımı Özellikleri

Bu yazılım diğer sosyal medya kanallarıyla da etkileşim sağlayabiliyor. Akıllı yönlendirmeyi destekleyici bir yapıda oluşturulmuş. CRM platformlarına uyum sağlama konusunda oldukça başarılı. Kurumsal işletmelere yönelik hizmet üreten bir yazılım.

RingCentral Çağrı Merkezi Yazılımı

Küçük işletmelerin yanı sıra diğer ölçekteki işletmelere de yönelik yazılım programı sağlamasıyla bilinen RingCentral güvenli bir platform olarak dikkat çekmektedir. Hem masaüstü uygulamaları hem de mobil kullanıcıları destekleyen bir yapıdadır.

Bitrix24 Çağrı Merkezi Yazılımı

Bu platformda seçenekler arasında her şey dahil de mevcuttur. Web sitesi oluşturmadan pazarlama otomasyonuna kadar geniş bir hizmete sahiptir. Canlı sohbet, e-posta gibi pek çok müşteri hizmetini sunan bir yazılımdır.

8x8 Çağrı Merkezi Yazılımı

Oldukça gelişmiş özelliklere sahip bir yazılım olarak dikkat çekmektedir. CRM platformları ile uyumludur. Tarihsel sıralamalı raporlama araçlarına sahiptir.

Crazy Call Çağrı Merkezi Yazılımı

Çağrı merkezinin bazı gelişmiş özelliklerini desteklemesiyle bilinen bir yazılımdır. Raporlama araçları oldukça iyidir

HubSpot Yardım Masası Yazılımı

Gelişmiş bir otomasyon araçlarına ve raporlama özelliklerine sahip bir yazılım programıdır. Her tür ölçekteki işletmelere uygun olabilecek özelliklere sahiptir. Bu sistem uçtan uca bir hizmet sunmaktadır.

Nextiva Çağrı Merkezi Yazılımı

Kullanım açısından kolay bir ara yüze sahiptir. Otomatik çağrı yönlendirme özelliği vardır.

CloudTalk Çağrı Merkezi Yazılımı

Bu yazılım programı aracılığı ile gelen aramalar hızlı bir şekilde en uygun temsilcilere yönlendirme yapılır. Yenilikçi oluşumuyla dikkat çeken bir yazılım programıdır. Müşteri için geliştirdikleri sesli mesaj bırakabilme imkânı sayesinde bekleme sorununa çözüm getirmişlerdir. Bu yazılım programında oldukça gelişmiş özellikler mevcut. İstatiksel araçları ve gelişmiş izleme özellikleriyle tercih edilen bir yazılım programı olarak dikkat çekiyor

Integra Çağrı Merkezi Yazılımı

Bu yazılım programı da gelişmiş özellikleriyle müşteriler için en iyi hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Dijital bir asistan aracılığı ile müşteri çeşitli seçenekler hakkında bilgilendirilir, seçeneklerden birini tercih etmesi durumunda da sorunu asistan vasıtasıyla çözümlenmeye çalışılır. Arayan kişiyi bir canlı müşteri temsilcisine de bağlayabilmektedir.

LiveAgent Çağrı Merkezi Yazılımı

Bu yazılım programı işletmelerin küçük ya da orta ölçekte olanlarına uygun bir programdır. Çağrı merkezi çözümleri arasında çok kanallı bir yardım masası seçenekler arasında yer alır.

Zendeskname Çağrı Merkezi Yazılımı

Bu yazılım programı da oldukça kapsamlı olan programlardan biridir. Tüm ölçekteki işletmelere yönelik programı mevcut olan bir çağrı merkezi yazılımıdır.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)