DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cabana: ABD, Suriye ve Irak’ta Kürt devleti kurmak istiyor

Siyaset uzmanı eski asker Brad Cabana, ABD'nin Suriye ve Irak'la ilgili çokça bahsedilen planını bir kez daha yineledi...

28.11.2016 23:20:39

Siyaset uzmanı eski asker Brad Cabana, ABD'nin Suriye ve Irak'ta Kürt devleti kurma politikalarından vazgeçmediğini söyledi.

Sputnik'te yer alan bilgide; ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, 45. Başkan Donald Trump göreve gelmeden önce Rusya ve Suriye hükümetleriyle Halep'te ateşkes için görüşmeler yaptığına dair iddiaları değerlendiren Cabana, bunun gerçekleşmesi ihtimalinin ‘neredeyse sıfır' olduğunu savundu. Askeri olarak durumun Suriye hükümeti lehine geliştiğini belirten siyaset uzmanı, “Halep'in kuzey kısımlarının üstleri IŞİD'den temizlendi. Suriye ordusu, Rusya'nın desteğiyle şimdilik durumu kontrol altında tutuyor. O yüzden ateşkesin mümkün olduğunu düşünmüyorum” dedi.

'ABD, ÇEŞİTLİ ÜLKELERE NASIL YÖNETİLMELERİ GEREKTİĞİNİ DİKTE EDİYOR'

Suriye'deki çatışmanın emperyalizm fikrini ön plana çıkardığını ve ABD'nin çeşitli ülkelere nasıl yönetilmeleri gerektiğini dikte ettiğini ifade eden Cabana, “Bunun tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Uluslararası açıdan yanlış ve aynı zamanda da istikrar için tehlikeli” diye konuştu.

'ABD, KÜRT DEVLETİNE STRATEJİK İLGİ DUYUYOR'

ABD'nin Ortadoğu'daki politikalarının değişip değişmeyeceği sorusunu da yanıtlayan eski asker, şu ifadeleri kullandı:

“Bu zor bir şey. ABD, Irak'ın kuzeyinde ve Suriye'nin kuzeydoğusunda bir çeşit Kürt devleti kurmak konusuna stratejik ilgi duyuyor. Bu ilginin değiştiğini düşünmüyorum. Trump'ın resmi olarak Obama'nın yerini almasının ardından değişiklikler olabilir, ancak o zamana kadar bu değişmeyecek.” Washington Post, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, Trump'ın başkan olmasından önce Rusya ile Suriye konusunda bir anlaşmaya varılması için 'inanılmayacak diplomatik çabalar' harcadığını iddia etmişti.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muhammed

Kürt halkına analarının ak sütü gibi helaldir.Hiç bir millet diğerinde üstün değildir,üstünlük takvadadır.Herkesin varsa onların da hakkıdır nokta.Hem insani hem islami hem ahlaki hakkıdır..İran hariç birinci dünya savaşından sonra oluşan devlet ve devletçiklerin sınırlarının tamamı batılı ülkeler tarafından çizilmiştir.Abd istiyor diye kürtlerin devlet olma hakkı gayrımeşru ve gayrı islami değildir vesselam, aksi ırkçılıktır...

gurkan deniz

türkiye yi UNUTTULAR mı? vah vah.

muzaffer

Abd kurt devletine stratejik degil siyonist ilgi duyuyor. Firat kalkaniyla tarumar olan o kurt koridoru denilen bolgeye bakarsaniz İtrail ile akdeniz kiyisinda birlestigini gorursunuz. Akdenizin guney kiyisindan bizim guney sinirimiza dogru boyle kocaman bir L yapmaya calistiklarini kor degilseniz gorur ahmak degilseniz anlarsiniz canlar.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş