DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

BURSA

19:54

04:40
19:54
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:38

04:25
19:38
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:21

04:09
19:21
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
19:05
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:52

03:49
18:52
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

ANKARA

19:38

04:25
SAHUR
19:38
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
SAHUR
19:05
İFTAR

C vitamini en çok hangi besinlerde bulunur? C vitamini eksikliğinde ne olur?

C vitamini en çok hangi besinlerde bulunur? Kış aylarının gelmesiyle c vitaminine olan ihtiyacımız da katlandı. Yapılan bazı araştırmalar c vitaminin koronavirüse karşı bağışıklığı güçlendirdiğini ortaya koydu. C vitamini koronavirüsten korur mu? C vitamini hangi meyvelerde bulunur? C vitamini kırmızı biberde oldukça fazla bulunur. C vitamini hangi sebzelerde vardır? C vitamini eksikliğinde ne olur? C vitamini hangi hastalıklardan korur? C vitamini soğuk algınlığından korur mu? C vitamini koronadan korur mu?

05.02.2021 17:41:53

C vitamini insan sağlığı için olmazsa olmaz vitaminlerdendir. C vitamini eksikliği bağışıklığı zayıflatacağı için hastalıklara kapı aralayabilir. Güçlü bir bağışıklık için c vitamini içeren sebzeler ve meyveler tüketilmeli. Peki C vitamini en çok hangi besinlerde bulunur? C vitamini değişik meyce ve sebzelerde değişik oranlarda bulunur. Ancak kırmızı biber tam bir c vitamini deposudur. C vitamini nedir ne işe yarar? C vitamini eksikliğinde ne olur? C vitamini hangi besinlerde bulunur? 

C vitamini nedir ne işe yarar?

C vitamini bağ dokularından olan kollajenin sentezinde görev alır. Kollajen, dokuları bir arada tutan dokulararası proteindir. C vitamini kılcal kan damarlarının kuvvetli olmasında etkindir. Diş etlerinin sağlamlığı, yaraların kapanması, amino asit metabolizması, bağışıklık sisteminin güçlü olması ve midede kansere neden olan ''nitrozamin'' adlı maddelerin oluşumunun engellenmesi gibi birçok görevi vardır.

C vitamini diğer bazı besin ögelerinin vücutta kullanılması için yardımcıdır. Demir,kalsiyum, tiamin, riboflavin, folik asit, pantotenik asit ile A ve E vitaminlerinin vücutta daha elverişli kullanılmalarında gereklidir.
Hücreleri oksitlenmekten koruyucu (antioksidan) bir vitamin olduğundan birçok kanser türünü ve kalp hastalığını önleyici rolü bulunmaktadır.

C vitamini eksikliğinde ne olur?

C vitamininin hafif yetersizliğinde yorgunluk, iştah azalması, yaraların iyileşmesinde gecikme, isteksizlik ve depresyon görülür. Yetersizlik arttıkça büyümede duraklama, anemi (kansızlık), enfeksiyonlara karşı direncin azalması, kas zayıflığı, diş kaybı, eklemlerde şişmeler, ateş, kanamalar ve kemiklerde kırılmalarla belirlenen skorbüt hastalığı görülmektedir.

C vitamini koronavirüsten korur mu?

C vitamini korona döneminde daha çok gündeme gelmeye başladı. C vitamini koronavirüsten korur mu sorusuna Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mutlu Demiray şu sözlerle yanıt verdi "Vitamin C, COVID-19 tedavisinde basit ve etkin bir tedavidir. En azından güvenlidir." Demiray yıllardır C vitaminin viral enfeksiyonlarda ve yoğun bakım hastalıklarında etkilerinin araştırıldığını, birçok çalışmada etkili olduğunun gösterildiğini anlattı.

C vitamini hangi hastalıklardan korur?

Anemi
Gut hastalığı
Tüberküloz
Damar sertliği
Yüksek tansiyon
Katarakt
Kolesterol
Şeker hastalığı (diyabet)

C vitamini soğuk algınlığından korur mu?

Yaygın kanının aksine yapılan bilimsel çalışmalar C vitamininin soğuk algınlığından koruduğuna ya da iyileşme sürecini hızlandırdığına dair yeterli kanıt bulunamamıştır.

C vitamini deposu 12 besin

1. Acı biberde ne kadar c vitamini var?

Bir yarım bardak doğranmış veya kesilmiş biber, 107.8 mg C vitamini verir. Ayrıca, Buffalo Üniversitesi'nden araştırmacılar, biberleri acı yapan bileşik olan kapsaisin'in eklem ve kas ağrısını hafifletmesine yardımcı olabileceğini keşfetti.

2. Kırmızı biberde ne kadar c vitamini var?

Bir bardak doğranmış kırmızı biber, portakaldan yaklaşık üç kat daha fazla C vitamini içerir-190 mg. Kırmızı biber aynı zamanda göz sağlığını teşvik eden A vitamini için mükemmel bir kaynaktır.

3. Yeşil dolmalık biberde ne kadar c vitamini var?

Bir bardak doğranmış yeşil biber, tatlı kız kardeşinden daha az C vitamini içerir, ancak 120 mg'da tavsiye edilen günlük alım oranınızın %200'ü kadardır. Yeşil biber aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağıdır.

4. Kivide ne kadar c vitamini var?

Bir porsiyon kivi (yaklaşık 2 adet) 137.2 mg C vitaminine sahiptir. Bu meyve ayrıca potasyum ve bakır açısından zengindir.

5. Kara lahanada ne kadar c vitamini var?

Önerilen günlük A vitamini alımının iki katı ve önerilen miktarda K vitamininin yedi katına ek olarak, bir fincan kekte 80.4 mg vitamin C

6. Karnabaharda ne kadar c vitamini var?

İster fırında ister buharda pişirerek veya püre halinde küçük bir karnabahar çiçeği yemeniz size 127,7 mg C vitamini, ayrıca 5 gram lifve 5 gram protein verir.

7. Brokolide ne kadar c vitamini var?

Bu sebzede, 132 mg vitamin C ve bol miktarda lif kaynağıdır. Bazı araştırmalar brokolinin kanseri önleyici özelliklere sahip olabileceğini gösteriyor.

8. Papayada ne kadar c vitamini var?

Araştırma, papaya yemenizin sinüslerinizi temizlemenize, cildinizi aydınlatmanıza ve kemiklerinizi güçlendirmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir fincan porsiyon, 88.3 mg C vitamini içerir.

9. Çilekte ne kadar c vitamini var?

Bir bardak çilek, 84.7 mg C vitamini ve ayrıca kalp sağlığını geliştiren sağlıklı folat ve diğer bileşikleri içerir.

10. Brüksel lahanasında ne kadar c vitamini var?

Bu küçük lahanalar kanser önleyici fitot besleyiciler ve lifle yüklüdür. 74,8 mg C vitaminden bahsetmiyoruz bile.

11. Ananasta ne kadar c vitamini var?

78.9 mg C vitaminine ilaveten, ananas, yiyecek parçalamaya ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olan bir sindirim enzimi olan bromelain içerir. Bromelain ayrıca zorlu bir egzersiz sonrasında daha hızlı iyileşmenize yardımcı olan doğal bir anti-inflamatuar gibi davranır.

12. Mangoda ne kadar c vitamini var?

122.3 mg'lık bir C vitamini almak için tropik meyveleri tadın. Mango ayrıca vitamin C'nin bağışıklıkta kilit rol oynadığı ve ek olarak gözlerinizi sağlıklı tutması için mükemmel bir A vitamini kaynağıdır

13. Mandalinada ne kadar c vitamini var?

100 gr mandalina 26,7 mg C Vitamini içerir. Mandalina karbonhidratlar açısından zengin bir meyvedir. Bunun yanında bol miktarda lif ve protein içerir. E ve C vitamini açısından zengin olan mandalina aynı zamanda tiamin, piridoksin, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır gibi birçok mineral ve bileşen içermektedir.

14. Portakalda ne kadar c vitamini var?

100 gr portakal 53,2 mg C Vitamini içerir. Portakal yalnızca C vitamini değil birçok vitamin türünü içinde bulundurur. A vitamini, B vitamini, C vitamini, D vitamini ve E vitamini portakalın içinde bulundurduğu vitamin türleri arasında yer alır. Portakalın en bilinen faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi vardır. Metobolizmadaki günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 72'sini portakal tek başına karşılar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi de kişiyi virüs ve bakterilere karşı korur.

ALINMASI GEREKEN GÜNLÜK C VİTAMİNİ MİKTARI NE KADAR OLMALI?

Çeşitli yaşlarda günlük olarak önerilen ortalama miktarlar miligram (mg) olarak şöyledir:

Doğumdan 6 aya kadar: 40 mg
7-12 aylık bebekler: 50 mg
1-3 yaş arası: 15 mg
4-8 yaş arası: 25 mg
9-13 yaş arası: 45 mg
14-18 yaş arası (erkekler):75 mg
14-18 yaş arası (kadınlar: 65 mg
Yetişkin erkekler: 90 mg
Yetişkin kadınlar: 75 mg
Hamile kadın: 85 mg
Emziren kadınlar: 120 mg

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş