DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Büyükelçiler Erzurum'da

Büyükelçiler Erzurum'da

31.05.2015 00:57:59
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Önümüzdeki çağ gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkelere nazaran daha çok fırsat yaratabileceği bir çağdır. Hepimiz, sanayi devrimini geçtiğimiz yüzyılda ıskaladık, önümüzdeki bu bilişim çağını yakalayalım" dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesinin daveti üzerine kente gelen Libya, Kuveyt, Ürdün, Tunus, Fas, Cezayir, Katar, Irak, Suudi Arabistan, Cubiti, Sudan, Yemen, Moritanya ve Lübnan'ın büyükelçileri için Müceldili Konağı'nda program düzenlendi.

Ala, burada yaptığı konuşmada, toplantının sonunda memnun olarak ayrılacaklarını, Türkiye ile Arap ülkeleri arasında işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayarak, "İslam coğrafyasında bugün içinde bulunduğumuz durumu hak etmiyoruz biz. Bir yerden başlamalıyız ve bir şeyler yapmalıyız. Bugün yeryüzünde 75 trilyon dolar civarında olan üretimin üçte ikisini gelişmiş ülkeler üretiyorlar. Bütün İslam ülkelerinin toplam üretimi gelişmiş bir ülkenin üretimi kadar değil. Yani bir Almanya'nın üretimi kadar değil. Oysa biz hem insan kaynağı olarak hem de doğal kaynaklar olarak bunları yapabilecek kapasiteye sahibiz" diye konuştu.

Ala, 2000 yılından itibaren yeni bir milenyuma girildiğini belirtti. Gelişmekte olan ülkelerin ekonomide büyüme hızlarının, gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin büyüme hızından daha fazla olduğuna dikkati çeken Ala, bunun fırsata dönüştürülebileceğini, söz konusu toplantıların bunun anahtarı olduğunu vurguladı.

Gelişmiş ülkelerde problemlerin çözülerek yola devam edildiğinin altını çizen Ala, "Oysa biz çözmeden bırakıyoruz yola devam ediyoruz, biriktiriyoruz yani. Erzurum özelinde gelin bir yeni tecrübe edinelim, tecrübe ortaya koyalım. Bir şeyi birlikte başaracağımızı gösterelim, bu bölgelerde de birlikte yapacağımız işler var, bunu ortaya çıkaralım" şeklinde konuştu.

Türkiye'de son yıllarda gelişme pratiğinin kayda değer başarılara imza attığını anlatan Ala, "Ekonomin belirleyici rol üstlendiği bu çağda, dünyada biz biraz daha yakın ilişkiyle daha çok gelişme elde edebiliriz. Buranın özelli bakir bir alan, bu bakir alanda yeni fırsatları birlikte oluşturalım. Biz önümüzdeki dönemi yatırım fırsatları dönemi olarak değerlendiriyoruz, bunu yapacağız" dedi.

Ala, yakın işbirliklerinin iyi fırsatlar doğurabileceğine dikkati çekerek, "Önümüzdeki çağ gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkelere nazaran daha çok fırsat yaratabileceği bir çağdır. Hepimiz, sanayi devrimini geçtiğimiz yüzyılda ıskaladık. Önümüzdeki bu bilişim çağını yakalayalım. Bize çok akıl veren olur ama bize bizden başka dost olmaz" ifadelerini kullandı.

- "Güvenlik ihtiyacı var, dünyanın"

Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Abdullah Abdulazeez Al-Duwaıkh ise "Türkiye'yi güvenlik açısından tebrik etmek istiyorum. Bu kadar turistin gelmesi ve günbegün artmasının sebebi güvenliğin hat safhada olmasındandır. Dünya güvenliği sıkışmış bir durumda, güvenlik ihtiyacı var dünyanın" dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de Erzurum'un Anadolu'nun yükselen değeri, Türkiye'nin önemli cazibe merkezlerinden biri olduğunu belirtti.

Tarım, turizm, madencilik, enerji, termal turizm, termal seracılık başta olmak üzere farklı alanlarda birikime sahip olduklarının altını çizen Sekmen, "Erzurum sahip olduğu potansiyel bakımından yatırım merkezidir" dedi.

Vali Ahmet Altıparmak da hem Türkiye'den hem de Arap ülkelerinden gelecek iş adamlarının kendilerini evlerinde gibi hissetmesi gerektiğini ifade etti.

​Konuşmaların ardından büyükelçilere çeşitli hediyeler verildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş