DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3744 ₺

EURO

17,4729 ₺

ALTIN

974,00 ₺

BİST

2.408,98 ₺

Büyük Türkçe Sözlük dünya kütüphanelerinde yerini alacak

TİKA'nın prestij eserlerinden 314 bin kelime içerikli 10 ciltlik sözlük, ABD Kongresi ile Harvard ve Sorbonne gibi birçok üniversitenin kütüphanelerine gönderilecek.

6 Yıl Önce
2016-11-01 17:44:40

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) prestij eserlerinden 314 bin kelime içerikli 10 ciltlik Büyük Türkçe Sözlük, dünyanın değişik bölgelerindeki üniversitelerin Türkoloji kürsülerine dağıtılacak. Bu şekilde, hem Türkçe'nin ne kadar zengin bir dil olduğunun gösterilmesi hem de Türkçe eğitiminin yaygınlaştırılarak teşvik edilmesi amaçlanıyor. Sözlük, ayrıca ABD'deki Kongre Kütüphanesine, Harvard ve Sorbonne gibi dünyanın en prestijli üniversite kütüphanelerine gönderilecek. 

Sözlük, TİKA'nın faaliyet gösterdiği ülkelerdeki kütüphanelere ve Türkçe konusunda araştırma yapan akademisyenlere de ulaştırılacak. Büyük Türkçe Sözlüğün, kütüphaneler, üniversitelerin Türkoloji bölümleri, Türkçe dil eğitim merkezleri ve akademisyenler için önemli bir kaynak olması hedefleniyor.

Sözlüğün, 2007'de çıkan ilk baskısında eski Türkçe, eski Anadolu Türkçesi, Osmanlı Türkçesi, ağızlar, günümüz Türkçesi'nden 246 bin kelime yer alırken, genişletilmiş baskısına eklenen kelimelerle birlikte sayı 314 bini buldu. Sözlükte, kelimelerin köken (etimoloji) bilgilerine de yer veriliyor.

"Türkçe'nin yaygınlaşmasını teşvik ediyoruz"

TİKA Başkanı Serdar Çam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerin kalkınmasındaki en önemli etkenlerden birinin de kültürel kalkınma olduğuna dikkat çekerek, Türk irfan ve kültür dünyasının zenginliğini yansıtan, ülkelerle ortak tarihi bağları ifade eden kaynak eserler yayınlamaya çalıştıklarını söyledi.

Faaliyet gösterdikleri hemen hemen her ülkede ortak inanç ve tarih birlikteliğinin izlerine rastladıklarını dile getiren Çam, "Bu izler, o ülkelerin insanlarını da Türkiye'ye yaklaştırıyor. Bugün dünyanın her ülkesinden gençler, Türkçe öğrenmek için gayret ediyor, Türkiye bursları ve benzeri yollarla Türkiye'ye geliyor. Türkçe'nin tüm dünyada öğrenilmesini, yaygınlaşmasını teşvik ediyoruz." diye konuştu.

Kelime sayısı 70 bin arttı

Sözlüğü hazırlayan Yaşar Çağbayır da uzun yılların çalışması sonucu sözlüğün ilk baskısının 2007'de 5 cilt olarak yayınlandığına işaret ederek, TİKA'nın yayınladığı son genişletilmiş baskıda ise kelime sayısının 70 bin artarak 314 bine ulaştığını söyledi.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş