DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı atom çarpıştırmaya başladı

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, iki yıldan uzun süren bir aradan sonra 'rekor enerjiyle' tekrar atomları çarpıştırmaya ve fizik verisi sağlamaya başladı.

03.06.2015 15:48:19

AA'nın haberine göre, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden (CERN) yapılan açıklamada, 27 aydan sonra Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın ilk çalıştırmaya göre iki kat fazla enerjiyle atomları çarpıştırmaya başladığı ifade edildi.

Yeni enerji kapasitesiyle 27 kilometrelik halka şeklindeki tünelde yapılan deneylerin fizik verisi sağlayarak evrenin daha iyi anlaşılmasında yeni keşiflere ışık tutacağı kaydedildi.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, iki yıl aradan sonra nisan ayında yeniden çalıştırılmıştı. Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın çalıştırılması için — 271 derecelik sıcaklığa ulaşması gerekiyordu. CERN, Aralık 2014'te ayında yaptığı açıklamada, bu sıcaklığa neredeyse ulaşıldığını duyurmuştu.

Bilim insanlarının amacı, evrenin büyük bölümünü oluşturan karanlık madde hakkında yeni bilgilere ulaşmak. Bu yöndeki bulguların fizikçi Albert Einstein'ın izafiyet teorisinden bu yana, fizik alanında en büyük devrimi yaratacağına inanılıyor.

Fransa-İsviçre sınırında yerin 100 metre altında bulunan CERN tesislerinde yapılan deneyler sonucunda Mart 2013'te parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen Higgs Bozonu keşfedilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş